Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obława w układzie Varonat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Varonat.png
Obława w układzie Varonat
Konflikt Wojny klonów
Data 21 BBY
Miejsce Varonat
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej
Strony
Republika Galaktyczna Piraci
Dowódcy
Nieznani
Siły
Straty
Prawdopodbnie brak Całkowite



Obława w układzie Varonat odbyła się w szesnastym miesiącu wojen klonów. Spowodowana była zuchwałymi atakami piratów na republikańskie statki i zakończyła się rozbiciem grupy bandyckiej.

Zagrożenie

Około szesnastego miesiąca po bitwie o Geonosis grupy pirackie stały się bardzo zuchwałe i dopuszczały się niegdyś nieprawdopodobnych napaści. Zajęci prowadzeniem wojny Jedi nie byli w stanie wspomóc oddziałów bezpieczeństwa w walce z bandytami. Niedługo po bitwie o Aargonar piraci zaatakowali statek senatora Baila Organy. Wydarzenie to przyniosło dwa skutki: w Senacie przegłosowano uchwalenie Ustawy o ochronie i egzekucji prawa, zaostrzającej przepisy dotyczące kryminalistów (do tego wydarzenia przyczyniło się również zniszczenie Star of Iskin), natomiast Jedi postanowili zorganizować obławę, mającą na celu ukrócenie przestępczego procederu.

Obława

Do tego zadania wyznaczono czwórkę Jedi: Ki-Adi-Mundi'ego, Adii Gallię, Plo Koona i Anakina Skywalkera. Cała grupa wyruszyła na pokładzie krążownika typu Acclamator do układu Varonat. Tam doszło do walki z piratami. Początkowo Jedi skupili się na zwalczaniu myśliwców, podczas gdy mistrz Mundi skontaktował się z piratami i zaproponował kapitulację. Z powodu nowej ustawy o bezpieczeństwie bandyci odmówili. Wtedy Skywalker uzyskał możliwość zaatakowania krążownika piratów. Podczas manewru Anakin wyczuł w Mocy Obi-Wana Kenobiego, uznawanego od bitwy o Jabiim za martwego. Kiedy padawan oprzytomniał, zorientował się, że o mało nie staranował piratów. Wykonując unik ostrzelał okręt, wywołując jego eksplozję. Następnie poinformował mistrzów o swoim przeczuciu. Skywalker i Mundi wyruszyli na Riflor, podczas gdy Adi Gallia i Plo Koon kontynuowali walkę z myśliwcami piratów. Wkrótce obława zakończyła się.

Skutki

Zaatakowana grupa piracka została rozbita. Pozostałe organizacje przestępcze ponownie nabrały respektu wobec republikańskiego wymiaru sprawiedliwości.

Akcja na Riflorze zakończyła się powodzeniem. Wkrótce Obi-Wan Kenobi i kapitan A-17 powrócili do służby w Wielkiej Armii Republiki.

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!