Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pancerz żołnierzy-klonów (faza I)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Klon-szeregowy w pancerzu fazy I.

Pancerz żołnierzy-klonów (faza I) był podstawowym wyposażeniem funkcjonariuszy Wielkiej Armii Republiki. Został opracowany przez Kaminoan i był dopasowany do potrzeb żołnierzy-klonów.

Opis

Pancerz żołnierzy-klonów (faza I).

Pancerze te zostały opracowany przez Kaminoan, korzystających przy pracach projektowych z pomocy łowcy nagród Jango Fetta, dzięki czemu był luźno wzorowany na mandaloriańskim pancerzu bojowym[1]. Składał się z dwudziestu elementów i ważył około 40 kg[2]. Jego przeznaczenie – ochrona ciał identycznych pod względem biologiczno-fizycznym żołnierzy, pozwoliło na produkcję pancerza tylko w jednym rozmiarze, co z kolei pozwoliło dopasować go do potrzeb klonów. Brak znajomości przez Kaminoan fizjologii istot ludzkich poskutkował jednak tym, iż zbroja była ciężka i niewygodna, przez co nazywana była przez żołnierzy-klonów pudłem[2].

Pancerz wykonany był z plastoidu, który osłaniał noszącego go żołnierza, absorbując część strzału z blastera. Jak w każdej zbroi, słabym punktem były miejsca połączeń poszczególnych elementów. Wszystkie pancerze klonów posiadały kolor biały, lubiony przez Kaminoan.

Klony ARC z widocznymi modyfikacjami pancerzy fazy I.

Hełmy, należące do kompletu tego pancerza, oddawały wpływ Jango Fetta na jego projektowanie. Podobnie jak mandaloriański buy'ce, kask żołnierza-klona osłaniał całą głowę, a widzenie użytkownikowi umożliwiał wizjer w kształcie litery T. W odróżnieniu od mandaloriańskiego hełu, w tym przypadku jednak wizjer łączył się na dole z głośnikiem, umożliwiającemu żołnierzowi rozmowę z otaczającymi go istotami. Głośnik ten miał kształt ostrego grymasu, przypomniał odwróconą do góry nogami literę V. Na wysokości podbródka hełm wyposażony był w filtr oddechowy, usuwający z powietrza gazy bojowe. Wewnętrzny system wyświetlania HUD pozwalał klonom na obserwowanie otoczenia w sposób tradycyjny, w podczerwieni, wyposażony był w system rozpraszania światła w przypadku oślepiających eksplozji i pozwalał na przekazanie obrazu z hełmu towarzyszy broni[3]. Hełm wyposażony był również w automatyczne filtry dźwiękowe, wygłuszające odgłosy bliskich, gwałtownych eksplozji. Do hełmów można było dołączać rozmaite urządzenia, zależnie od potrzeb. Możliwe było dodanie latarek na wysokościach skroni, oświetlających ciemne pomieszczenia[4][5], lub noktowizorów, opuszczanych na poziom wizjera[6]. Wykończenie hełmu było zaokrąglone z wyjątkiem podłużnego, plastoidowego paska, osłaniającego antenę komunikacyjną.

Klon-pilot w pancerzu fazy I.

Do pancerza dołączony był również pas, zawierający liczne sakwy, mogące pomieścić amunicję, podstawowe środki medyczne, jak opatrunki z bactą, oraz racje żywnościowe. Z tyłu pasa znajdował się pojemnik w kształcie walca, będący detonatorem lub źródłem dodatkowej energii elektrycznej. Na wysokości jednego z nadgarstków klony posiadały komlink.

Pancerze tego typu przeznaczone były dla zwykłych żołnierze oraz komandosów ARC, jednak w ich przypadku wprowadzane były modyfikacje. Żołnierze tego elitarnego typu nosili pancerze wyposażone w urządzenie, łączące w sobie cechy anteny, usprawniającej system komunikacyjny hełmu, oraz noktowizora po opuszczeniu urządzenia na poziom wizjera, dodatkowy naramiennik i kamy, czyli nawiązujące do ich mandaloriańskiego dziedzictwa getry, zwane żartobliwie spódniczkami, zainspirowanymi tradycyjnym elementem mandaloriańskiego stroju łowieckiego. Klony-komandosi wyposażeni byli w pancerz innego typu, który w okresie wojny był częściej modyfikowany.

Początkowo przewidziano tylko jedna modyfikację pancerza poza wariantem dla klonów ARC. Była nią zbroja klona-pilota, wyposażona w system podtrzymujący życie, umożliwiający przetrwanie w próżni przez pól standardowej godziny, oraz inaczej zakończony hełm – okrągłej, pozbawiony był zamaskowanej anteny komunikacyjnej.

Oznaczenia rang

Pancerze klonów fazy I z oznaczeniami rang.

Pancerze klonów naznaczane były kolorowymi pasami, symbolizującymi posiadaną przez nosiciela rangę. Dzięki takiemu sposobowi oznaczania klon w odpowiednim stopniu był z daleka widoczny. Oznaczenia rang były następujące:

Z czasem jednak barwy dla oznaczenia rangi wypierane były przez oznaczenia formacji, do której przynależał noszący pancerz żołnierz. W fazie II pancerza oznaczenie rangi konkretną barwą stawało się rzadkością.

Niektóre klony nanosiły na swoje pancerze indywidualne oznaczenia, symbole i barwy, mające odróżnić ich od braci z jednostki.

Historia

Żołnierze-klony fazy I, opuszczające Kamino.

Pancerze żołnierzy-klonów zostały opracowane przez Kaminoan, współpracujących z Jango Fettem. Dzięki temu, że zbroja ta przeznaczona była dla identycznych ludzi, produkowano go tylko w jednym rozmiarze. Klony otrzymywały swoje pancerze tuż przed wyruszeniem na wojnę, wcześniej posiadały odmienne, treningowe pancerze.

Po raz pierwszy pancerze te wykorzystano w 22 BBY podczas bitwy o Geonosis. Następnie pancerze były eksploatowane na wszystkich frontach wojen klonów. Dowództwo WAR szybko zdało sobie sprawę z przeoczenia Kaminoan – pancerze klonów często wymagały modyfikacji do funkcjonowania na innych planetach. Z tego powodu zaczęły powstawać zmodyfikowane wersje pancerza, jednak jego ogólny wygląd i budowa zachowywały wzór standardowej zbroi.

W trakcie trwania wojny sposób oznaczania rang żołnierzy z pomocą barw wypierany był przez oznaczenia konkretnych formacji. Niektóre klony ozdabiały swoje pancerze osobistymi symbolami, wzorami i barwami, mającymi wyszczególnić ich spośród braci i podkreślić ich indywidualność.

Pancerze tego typu zostały wyparte przez zmodyfikowaną zbroję drugiej fazy. Miało to miejsce 24 miesiące po bitwie o Geonosis, w 20 BBY[7][8].

Zmodyfikowane wersje pancerza

W poniżej tabeli opisane są modyfikacje pancerza pierwszej fazy, z pominięciem standardowego modelu oraz pancerzy pilotów i klonów ARC.

Klonypodwodne.jpg

Klony podwodne

Ten rodzaj pancerza wyróżniał się systemem pozyskiwania powietrza z wody, wodoodpornym i szczelnym skafandrem oraz płetwami zamiast butów. Modyfikacje te umożliwiały klonom walkę w środowisku podwodnym nawet przez kilka dni.

Klon sniezny.png

Klony śnieżne

Pancerze klonów, mających uczestniczyć w walkach na planetach o mroźnych klimatach, uzupełnianie były o termoszczelne skafandry, systemy ogrzewające oraz kamy, osłaniające i ogrzewające uda.

Klony Zwiadowcy.jpg

Zwiadowcy

Dla potrzeb zwiadowców opracowano lżejsze pancerze oraz hełmy wyposażone w unowocześniony system komunikacyjny i opływowe wykończenie. Pancerze te jako pierwsze zastosowały maskujące barwy.

Klon Gunner.jpg

Klony strzelcy

Kanonierzy wyposażani byli w pancerze o wzmocnionej grubości, w celu ochrony użytkowników przed odłamkami i impetem wystrzału, a także udoskonalony system wygłuszania.

ARF trooper.jpg

Advanced Recon Force

Żołnierze ARF, pilotujący łaziki AT-RT, wyposażeni byli w identyczne pancerze, jak zmodyfikowane zbroje zwiadowców, pozbawieni byli jedynie maskujących barw.

Waxer i Boil.jpg

Klony pustynne

Modyfikacje pancerzy klonów pustynnych były różnorakie. Podstawą zmian było naniesienie maskujących barw, poza tym dobierano już zmodyfikowane pancerze, mogące wykazać swoją przydatność w środowisku pustynnym (wykorzystywano np. pancerze zwiadowców, które były lżejsze).

Flamethrowers.jpg

Klony z miotaczami płomieni

Klony, mające obsługiwać miotacze ognia, wyposażane były w pancerze, przypominające wyglądem zewnętrznym zbroje klonów śnieżnych. Różnica polegała na tym, iż wyposażane one były w system chłodniczy i wykonywano je z odpornego na działanie ognia i wysokie temperatury materiału.

PilotCaM.png

Piloci od tajnych operacji

Piloci, wypełniający tajne misje, wyposażani byli w zmodyfikowane pancerze, który miał udoskonalony, zabudowany system oddechowy oraz unowocześnioną aparaturę nadawczo-odbiorczą. Zabudowania słuchawek i anten komunikacyjnych pozbawiły hełmy tych pilotów tradycyjnego kształtu.

JetTrooper.png

Klony z plecakami odrzutowymi

Niektóre klony wyposażane były w plecaki odrzutowe, umożliwiające im walkę z powietrza lub pokonywanie średnich wysokości. Jedyną modyfikacją pancerza było w takim przypadku uzupełnienie o sam plecak.

CT-1284.jpg

Klony-specjaliści od tajnych operacji

Mający wykonywać tajne misje żołnierze wyposażani byli w zmodyfikowane pancerze o unowocześnionym systemie komunikacyjnym. Sprawiało to, iż wykończenia hełmów na wysokości uszu układały się w sześciokątne bryły.

Ciekawostki

  • Początkowo w świecie Gwiezdnych wojen pancerze klonów I fazy miały zachować sposób oznaczania rangi za pomocą barw oraz nie wykraczać modyfikacjami poza pancerze ARC, pilotów i nurków. Wszystkie modyfikacje miały się pojawić dopiero w II fazie pancerza. Sytuację tę zmienił projekt The Clone Wars.
  • Wszystkie dzieła projektu The Clone Wars, w których pojawiają się klony w pancerzach I fazy, zawierają błąd: moduł na plecach klonów wyglądem nie odpowiada wizerunkowi przedstawionemu w Ataku klonów, jest za to identyczny jak moduł na plecach imperialnych szturmowców.

Przypisy

Kapitan Rex, w pancerzu I fazy, ozdobionym barwami formacji oraz osobistym wzorem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!