Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Potyczka na TB-73

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Braininvaders2.jpg
Potyczka na TB-73
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce TB-73
Wynik Zwycięstwo Republiki Galaktycznej.
Strony
Republika Galaktyczna Geonosjańskie insekty mózgowe
Dowódcy
Scythe (pod wpływem insektów)
Siły
Straty
Piloci
  • Wszystkie insekty
  • TrapPotyczka na TB-73 to starcie rozegrane pomiędzy żołnierzami Wielkiej Armii Republiki i geonosjańskimi insektami mózgowymi. Jego dokładna data nie jest znana. Potyczka miała miejsce w trakcie wojen klonów na pokładzie TB-73 i zakończyła się opanowaniem sytuacji przez siły Republiki.

Preludium

Potrzebują medycznego zaopatrzenia. Możemy je zdobyć w stacji medycznej obok Ord Cestus.
Ki-Adi-Mundi do Anakina Skywalkera.[1]
Start TB-73.

Po zakończeniu drugiej bitwy o Geonosis Jedi zamierzali przetransportować pojmanego Poggle'a Mniejszego na Coruscant. Tymczasem dostali rozkaz przewiezienia na Dantooine sprzętu medycznego, który należało pobrać ze stacji medycznej niedaleko Ord Cestus. Z uwagi na to, iż Poggle musiał się znaleźć jak najszybciej na Coruscant, Anakin Skywalker postanowił, że na Ord Cestus wyruszą Ahsoka Tano i Barrissa Offee wraz z oddziałem klonów. Padawanki zabrały ze sobą oddział porucznika Trapa i wyruszyły na pokładzie fregaty TB-73. Zanim Trap zwołał swoich ludzi, geonosjański insekt mózgowy opanował umysł jednego z żołnierzy o imieniu Scythe. Nie kontrolujący swoich myśli klon zabrał na statek jajeczka insektów ukryte w plecaku.

Przebieg

Początek

Właśnie przejęliśmy mostek.
— Scythe po zastrzeleniu pilotów TB-73.[1]
Scythe, opanowany przez insekta mózgowego.

Kiedy pasażerowie fregaty udali się na spoczynek, Scythe zakradł się do kajuty Trapa i wypuścił cztery insekty, które momentalnie opanowały sierżanta i trzech jego podwładnych. Następnie Scythe wraz z sierżantem i Havokiem udał się na mostek, aby go przejąć. Tymczasem Ox i Edge poszli do kantyny, aby zaatakować padawanki. Młode Jedi były zaskoczone atakiem klonów, jednak zdołały ich ogłuszyć. W tym momencie Scythe i jego towarzysze zastrzelili pierwszego i drugiego pilota fregaty, przejmując kontrolę nad TB-73. Trap i Havoc udali się do kantyny, aby poszukać Oxa i Edge'a. W pomieszczeniu zastali jednak padawanki, które wycelowały w żołnierzy swoje miecze. Klony przekonały Jedi, że nie mają złych zamiarów, odkładając blastery. Razem postanowili, że Havoc popilnuje Oxa i Edge'a, a Trap pójdzie z padawankami sprawdzić, co się dzieje na mostku. Kiedy tam dotarli, włączyły się osłony. Barrissa zaczęła wyłączać blokadę, a Trap otworzył ogień. Kiedy padawanka zniszczyła jego broń, klon rzucił się na nią. Gdy z jego ust wypełzał insekt, Jedi przebiła sierżanta mieczem, zabijając go. Następnie Ahsoka przecięła pasożyta. Padawanki domyśliły się, że to insekty były powodem dziwnego zachowania klonów.

Wezwanie pomocy

Trzeba mu pomóc!
Już za późno.
— Ahsoka Tano i Barrissa Offee.[1]

Młode Jedi postanowiły ostrzec mistrza Fisto, znajdującego się na stacji medycznej. Kiedy szły do sali komunikacyjnej, usłyszały dziwne odgłosy w ładowni. Zobaczyły tam klony opanowane przez geonosjańskie insekty mózgowe, które uwalniały kolejnego pasożyta, aby zaraził żołnierza regularnej załogi, schwytanego przez swoich braci. Po chwili Jedi zostały ostrzelane przez klona zmierzającego do ładowni. Zauważyli to żołnierze w magazynie i otoczone padawanki uciekły do szybu wentylacyjnego. Następnie Barrissa zaproponowała, że uda się do maszynowni i wyłączy silniki. Ahsoka skierowała się do centrum nadawczego i połączyła się ze stacją medyczną. Ostrzegła mistrza Fisto przed zagrożeniem. Nautolanin poprosił, aby pomimo tego zadokowały do stacji, żeby żołnierze Fista mogli obezwładnić klony i przeanalizować insekty.

Zainfekowanie Barrissy Offee

Jedna rzecz, którą potrafią tylko klony, to skutecznie złapać Jedi.
— Zainfekowany klon po schwytaniu Barrissy Offee.[1]
Zainfekowanie Barrissy Offee.

Tymczasem Barrissa Offee dotarła do maszynowni. Kiedy Mirialanka wchodziła do pomieszczenia, została porażona prądem i otoczona przez klony. Pomimo obrony, żołnierze zdołali zainfekować młodą Jedi insektem mózgowym. W międzyczasie Ahsoka odebrała połączenie od kapitana Rexa, który przekazał rozmowę Anakinowi Skywalkerowi. Ahsoka opowiedziała mistrzowi o sytuacji na pokładzie fregaty, a Jedi nakazał padawance włączenie nadajnika, aby utrzymać połączenie. Następnie poszedł przesłuchać Poggle'a. Po chwili do pomieszczenia weszła Barrissa. Kiedy Ahsoka zauważyła dziwne zachowanie przyjaciółki, Offee zaatakowała Togrutankę. Ta odparowała atak, po czym przewróciła przeciwniczkę i uciekła.

Ratunek

Te robaki są bardzo wrażliwe na zimno. (...) Podkręć system chłodniczy!
— Anakin Skywalker do Ahsoki Tano.[1]

Tymczasem zdesperowany Skywalker rozpoczął przesłuchanie Poggle'a. Kiedy Geonosjanin odmówił współpracy, Jedi postanowił dusić go przy użyciu Mocy. Arcyksiążę zaczął mówić.

Ahsoka Tano uciekała przed Barrissą Offee. Po krótkim pojedynku Togrutanka ukryła się w szybie wentylacyjnym. Po chwili z padawanką skontaktował się Skywalker, informując ją, że insekty są wrażliwe na zimno. Polecił jej podkręcić system chłodniczy, a padawanka wykonała zadanie.

W-witaj, mistrzu Fisto. Z-z-zaraz odbierzemy zaopatrzenie.
My się tym zajmiemy. Ty, Ahsoko, odpoczniesz.
— Zmarznięta Ahsoka Tano i Kit Fisto.[1]
Pojedynek między Ahsoką i Barrissą.

Tymczasem TB-73 dotarł do stacji medycznej. Mistrz Fisto wysłał holowniki, aby naprowadziły fregatę do dokowania. W tym momencie Ahsoka została ponownie zaatakowana przez Barrissę Offee. Togrutanka uciekła na mostek, chcąc spowolnić pracę silników, aby ułatwić holownikom pracę. Do pomieszczenia wpadła Barrissa i zniszczyła komputer. Pomimo ciężkiej sytuacji piloci zdołali doprowadzić fregatę do doku. Ahsoka skierowała podmuch zimnego powietrza z przeciętego przewodu chłodniczego na skażoną Mirialankę. Kiedy Barrissa częściowo odzyskała zmysły, poprosiła przyjaciółkę, aby ta ją zabiła. Ahsoka przecięła insekta, wypełzającego z ust Offee.

Po dołączeniu rękawa chłodniczego, Fisto wraz z podwładnymi wszedł na pokład TB-73. Zabrali oni pasażerów do stacji medycznej.

Skutki

Barriss nic nie grozi. Dzięki tobie. Klonom również.
— Anakin Skywalker do Ahsoki Tano.[1]

Dzięki obniżeniu temperatury na TB-73 geonosjańskie insekty mózgowe zostały unieszkodliwione. Pasażerowie fregaty, poza Trapem i pilotami, zostali przebadani na stacji medycznej i po krótkim czasie wrócili do służby. Analiza insektów pozwoliła Republikanom wyjaśnić przyczyny niedawnej utraty Geonosis. Jedi ostrzegli garnizon na planecie przed zagrożeniem ze strony pasożytów.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!