Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Proste sztuczki

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Proste sztuczki
Simple Tricks
Autor/rzy:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Bantam Spectra
1999
w Opowieści z Nowej Republiki
Wydanie polskie: Wydawnictwo Amber
2001
w Opowieści z Nowej Republiki
Przekład: Maciej Szymański
Typ publikacji: Opowiadanie
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 12 ABY


Proste sztuczki (Simple Tricks) to opowiadanie, które napisały wspólnie Tish Pahl i Chris Cassidy. Opowiadanie opublikowane zostało w Stanach w 1999 roku w zbiorze opowiadań pt. Opowieści z Nowej Republiki, który w Polsce wydano w 2001 roku.

Streszczenie

Kosmoport Lesvol, drugiego co do wielkości miasta Prishardii, otacza rolniczy krajobraz. Stada wybitnie smrodliwego bydła włóczą się w pobliżu a bezpośrednio na ciasnym lądowisku rdzewieją szczątki śmigów i przedpotopowych, kompletnie wybebeszonych frachtowców. Fenig Nabon trafia tutaj wraz ze swą wspólniczką, oszustką Ghitsą Dogder, z powodu splotu niefortunnych wypadków. Najpierw awaria wyrywa z nadprzestrzeni jej statek, Star Lady, przy czym nieodwracalnie uszkadza się napęd główny. Potem ma miejsce drugi niefortunny wypadek – lektura Przewodnika po planetach, który sugeruje istnienie w Lesvol portu kosmicznego o standardzie dorównującym kosmoportowi w stolicy Prishardii. Z powodu tych wymysłów Fen dopełza do znajdującego się znacznie bliżej Lesvol i teraz mocno tego żałuje. Po wylądowaniu ostatecznie wysiada napęd zapasowy, stabilizatory i motywator. Podczas rozmowy z miejscowym mechanikiem, Gibbem, Fen sprawdza listę dostępnych napędów, jednak Horizon-Hopper jest za drogi, stary SoroSuub w złym stanie i dwa LifeSavery 1000 zbyt zawodne. W końcu przyciśnięty do muru Gibb obiecuje zamówić na Korelii Avatara-10 i sprowadzić go w przeciągu miesiąca.

Ghitsa, ku przerażeniu Fenig, wyczuwa okazję i postanowia wykorzystać zacofany i rolniczy charakter okolicy oraz to, że jakikolwiek przedstawiciel lokalnej władzy znajduje się 2000 km od Lesvol. Wyciąga szatę przypominającą ubranie noszone zwykle przez Jedi, na pas zawiesza nie funkcjonującą podróbkę miecza świetlnego i do miejscowego owocu wsadza zdalniak repulsorowy, dzięki któremu może udawać sztuczki Jedi. Tak przygotowana, Ghitsa wyrusza na poszukiwanie naiwnych.

Po miesiącu oczekiwania wreszcie dociera zamówiony na Korelii napęd Avatar-10. Dzieje się to w ostatniej chwili, bowiem w kosmoporcie zaczyna już powoli brakować miejsca by pomieścić wszystkie zwierzęta, wyroby domowe i inne dary, które otrzymuje słynna już Jedi Ghitsa za pośrednictwo w najróżniejszych sporach. Fen przeczuwa, że awaria, która spotkała ich statek jest jakaś podejrzana i postanawia dowiedzieć się czegoś więcej. Gibb, który ku zdziwieniu Fen okazuje się dosyć sprawnym mechanikiem i zadziwiającym znawcą starych koreliańskich frachtowców i myśliwców, stwierdza, że podobne awarie bywają dosyć częste na napędach, którym zafundowano własnoręczne przeróbki. Kiedy Fen postanowia przeskanować spalony hipernapęd odkrywa, że stał on się ofiarą sabotażu. Wtedy zaskakuje ją niespodziewany przybysz, który przedstawia się jako Zeth Fost, rycerz Jedi wysłany z Akademii Jedi, by skontaktował się z Jedi Ghitsą, o której dobrych uczynkach dowiedziano się w Akademii. Kiedy Fen dedukuje głośno, że ich statek poddano aktowi sabotażu najpewniej na Chadzie, w ten sposób by awaria wyrzuciła ich z nadprzestrzeni właśnie w okolicach Prishardii oraz, że celem sabotażystów jest raczej jej wspólniczka, była radca Huttów Ghitsa Dogder, Fost jest mocno zmartwiony bowiem uważa, że sabotażystom chodzi o wykorzystanie jej umiejętności władania Mocą. Czym prędzej zabiera Fen do swojego śmigacza i wyrusza na poszukiwanie Ghitsy. Fen, ciekawa reakcji Ghitsy kiedy jej oszustwa wyjdą na jaw, chętnie leci z Fostem.

Kiedy wreszcie odnajdują miejsce ostatniej mediacji Ghitsy, zastają jedynie jej porozrzucane rzeczy świadczące o jej porwaniu. Szybko wracają do Lesvol gdzie Gibb szuka już w raportach o nowo przybyłych. Jednak jedyne co znajduje jest raport na temat nowiutkiego skiffu szybko przelatującego w stronę Nad’ris City. Domyślają się, że sabotażyści liczyli na to, że ich uszkodzony statek wyląduje w stolicy i dlatego potrzebowali aż miesiąc by odnaleźć Ghitsę na prowincji. Fen próbuje włamać się do systemu portu kosmicznego Nad’ris by poszukać statek, który przyleciał mniej więcej w czasie ich awarii i w końcu udaje jej się to dzięki pomocy Gibba, który okazuje się także zdolnym slicerem. Odkrywają, że jedynym pasującym statkiem jest Szuler, który dodatkowo podróżował z Chadu do Nal Hutta, jednak okazuje się, że niebawem zamierza odlecieć. Dotrzeć do Nad’ris mogą najprędzej następnego dnia, ale Fen używa sprytnej sztuczki przypisując w systemie Szulerowi skażenie biologiczne, co unieruchomia statek w kosmoporcie z powodu kwarantanny.

Podczas szybkiej podróży śmigaczem Fosta, Fen króci sobie czas piciem wysokoenergetycznego napoju Gorączka. Coś skłania ją do zwierzeń i opowiada Fostowi o swojej młodości na ulicach Koronetu oraz o swym przybranym ojcu Jettowi Nabone i jego zabójstwie. Także Fost, choć niechętnie, opowiada o sobie – o pobycie na Kessel, Hanie Solo, na którego imię Fen reaguje zakrztuszeniem się Gorączką. W końcu Fen wyciąga z Fosta to, co ewidentnie gnębi młodego Jedi i wcale nie podoba jej się co słyszy. Okazuje się, że Fost nazywa się naprawdę Kyp Durron i to on jest odpowiedzialny za zniszczenie całego systemu Caridy. Niszcząc Karydę, Durron unicestwił miliardy istot. Fen zniesmaczona przebywaniem w jednym miejscu z ludobójcą chce zabić Kypa. On zdesperowany z powodu swych czynów znowu załamuje się i próbuje nawet nakłonić ją by go zabiła, lecz Fen opanowuje się i decyduje, że muszą wyruszyć za Ghitsą.

Na Szulerze Ghitsę torturowano. Jako radcy Hutta Durgi zdarzało jej się to wiele razy. Jej aktualni oprawcy pracują dla konkurencyjnego dla Durgi klanu Desilijic i Ghitsa zna część z nich, jak i sam statek, bo nieraz spotykała się z nimi w interesach Huttów. Nie chcą wziąść pod uwagę faktu, że Ghitsa nie pracuje dla Durgi już od trzech lat. Desilijicki radca Ral chce od niej informacje dotyczące inwestycji Durgi w Konsorcjum Orko Skymine. Pokazuje Ghitsie kartę danych z informacjami na ten temat, jednak ona nic nie wie o tym przedsięwzięciu Durgi.

Nad ranem Fen z Kypem dociera do kosmoportu i z jego pomocą przedostaje się na jego teren. Po drodze dyskutuje z Durronem o jego czynie w systemie Karydy i kiedy Durron pyta ją co zrobiła mordercom Jetta Nabona Fen przyznaje się, że pozabijała ich. Kyp zadaje jej pytanie czy mając takie możliwości jakie miał on postąpiłaby w jego sytuacji inaczej i Fen nie jest nadal taka pewna czy postąpiłaby inaczej niż on. Kiedy docierają do celu ich podróży Kyp, ku zaskoczeniu Fenig, przyznaje się jej do tego, że od początku wiedział o oszustwie Ghisty, ponieważ po przybyciu na planetę nie wyczuł jej potęgi poprzez moc.

Szuler okazuje się być masywnym ghtrockim frachtowcem. Fen włamuje się do niego przez górny właz i na prośbę Durrona musi przyrzec, że nikogo nie zabiją. Wewnątrz statku biorą do niewoli Culana Brasli, podwładnego radcy Rala, który zaprowadza ich do skrępowanej Ghitsy. Po rozwiązaniu jej, Ghitsa z rozkoszą brutalnie krępuje torturującego ją wcześniej Brasli’ego. Wkrótce załoga Szulera wykrywa ślady po wdarciu się intruzów na pokład. Nie chcąc zwracać na siebie uwagi, Fen z Ghitsą zrywają obudowę z panelu sterującego przez, który przechodzą kable wszystkich sensorów kabiny, w której znajdują się, w tym także te, które sprawdzają stan poszycia statku. Następnie umiejętnie sabotują kable i Durron może bez uruchomienia alarmu wyciąć otwór w kadłubie. Ghitsa zabiera zostawioną w pomieszczeniu przez Rala datakartę z danymi na temat interesów Durgi i cała trójka ucieka przez wycięty otwór lądowiskiem, jednak zostają zauważeni przez załogę Szulera, która otwiera do nich ogień. Kyp odbija wiązki mieczem świetlnym i Fen ogłusza wrogów strzelając z blastera, kiedy nagle nadlatuje Gwiezdna Dama i otwiera ogień do Szulera. Radca Ral decyduje się na ucieczkę i odlatuje z kosmoportu ścigany przez Gwiezdną Damę, pilotowaną przez Gibba, oraz statki służby celnej Nad’ris. Ghitsa przypomina sobie, że wycięli przecież dziurę w kadłubie Szulera i uszkodzili czujniki, więc Ral nie wie o tym. Łączą się z radcą Ralem za pomocą komlinku zabranego Brasli’emu, jednak radca nie wierzy im i Szuler eksploduje nie długo potem.

Fen i Ghitsa zabierają Kypa na Yavin 4 do Akademii Jedi. Kyp doradza Ghitsie, żeby była szczera wobec siebie. Pożegnanie przerywa im wiadomość o nadlatującym statku z rannym mistrzem Luke Skywalkerem. Kyp musi odejść wypełniać swoje obowiązki i nie chcąc przedłużać kłopotliwe pożegnanie, Fen chce szybko odlecieć. Jednak w końcu dają radę serdecznie się pożegnać. Fen proponuje Kypowi, że jeżeli znudzi mu się kiedyś zabawa w Jedi, to może dołączyć do załogi jej statku. Kiedy odlatują mija je zdezolowany corelliański frachtowiec i ekskluzywny jacht ze Skywalkerem na pokładzie.

Po wskoczeniu w nadprzestrzeń Ghitsa wyrzuca do niszczarki szatę Jedi i atrapę miecza świetlnego. Stwierdza, że jej przekręty przestają być zabawne. Jednak szybko poświęca uwagę datakarcie z informacjami na temat inwestycji Durgi w Orko Skymine. Okazuje się, że Durga knuje coś naprawdę wielkiego. Budżet, który przeznaczył do tej operacji znacznie przewyższa koszty zwykłych operacji syndykatów kryminalnych i przypomina raczej budżet jakiegoś megalomańskiego projektu wojskowego. Zastanawiają się co zrobić z tymi informacjami i wtedy Ghitsa przypomina sobie radę Kypa i uświadamia sobie, że tak naprawdę pragnie ostatecznie zerwać z Huttami. Rezygnuje z możliwości sprzedania danych huttyjskiej konkurencji Durgi i zgadza się z Fen by mimo dawnych zatargów polecieć z tym do Talona Karrde.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1999, USA --- Bantam Spectra 35 stron Druk (twarda) ---
2001, Polska Wydawnictwo Amber 35 stron Druk (miękka) ---Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!