Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ranna Tao'Ven

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
RannaTaoVen.jpg
Ranna Tao'Ven
Rasa: Twi'lekanka
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Pielgrzymi
Ranna Tao'Ven była zielonoskórą Twi'lekanką i ostatnią znaną matriarchinią Pielgrzymów z wioski Kalikori na Tythonie. Okres jej rządów przypadał na czas konfliktu z rdzenną rasą Drapieżców, kiedy to po śmierci matki, Sumari w 3643 BBY, kobieta została następną przywódczynią swojego ludu. Dzięki pomocy ze strony Jedi, a w szczególności Orgusa Dina i jego ucznia, konflikt został zażegnany i Pielgrzymi mogli w spokoju kontynuować życie na planecie.

Biografia

Początki na Tythonie

Ranna wraz ze swoją matką i pozostałymi Pielgrzymami przybyły za pierwszą matriarchinią Kolovish na planetę Tython, gdzie grupa osiedliła się w wiosce Kalikori. Jakiś czas później nowym przywódcą osady została Sumari, która przygotowywała również swoją córkę do pełnienia tej funkcji.

Kryzys Drapieżców

Około roku 3643 BBY ekspansja wioski doprowadziła do naruszenia terytorium rdzennego gatunku, Drapieżców, co doprowadziło do licznych potyczek pomiędzy Twi'lekami i ich oponentami. Dodatkowo problemem stał się wrażliwy na Moc Pielgrzym, Nalen Raloch, który poszukiwał Zbiorów Rajivari'ego. W tym czasie Sumari poważnie zachorowała.

Po ataku Drapieżców na tereny treningowe Jedi do wioski przybył wysłany przez Radę Jedi padawan, który miał pomóc zażegnać kryzys. Początkowo rozmowę z przybyłym uczniem prowadziła Sumari, lecz ze względu na stan zdrowia matki, Ranna wraz z szefem zwiadowców Moorintem musiała dokończyć konwersację.

Młoda Twi'lekanka poprosiła padawana, by ten w zamian za informacje o lokalizacji jednej z baz Drapieżców przyniósł broń należącą do tej rasy. Dzięki wykonaniu tego zadania Ranna przekazała Jedi wiadomość, że zwiadowcy Pielgrzymów odnotowali aktywność Drapieżców na terenie starożytnego miasta Kaleth. Po rozprawieniu się z grasującymi po jednej z pradawnych świątyń oddziałami rdzennych mieszkańców Tythona padawan powrócił do Kalikori, by przyjąć kolejne zadanie.

Tym razem jego celem stała się główna baza Drapieżców, chroniona przez pole siłowe. Jedi poradził sobie ze zlikwidowaniem osłony co pozwoliło Pielgrzymom atakować strategiczny cel na terenie wroga. Po tej misji padawan po raz kolejny powrócił do domu matriarchini. Tam Ranna poinformowała go o śmierci swojej matki. Chwilę potem do budynku wbiegła jedna z Pielgrzymów, Eseni, która poinformowała o ataku Drapieżców na pola uprawne wioski. Jedi zaoferował pomoc i po raz kolejny rozprawił się z zagrożeniem ze strony wroga, który używał toksycznych min do zatrucia gleby.

Jakiś czas później kiedy zarówno Orgus Din, jak i jego uczeń wykonywali zadania poza Kalikori dowódca Drapieżców, upadły Jedi Bengel Morr zaproponował Pielgrzymom układ. Jeżeli wydadzą mu dwóch wspomnianych Jedi ataki na wioskę ustąpią. Grupa złożona z Moorinta, Saylewa i Eseni ochoczo zgodziła się na przedstawioną propozycję. Pierwszy w pułapkę wpadł Din, a jakiś czas później do domu matriarchini przybył jego padawan, który odbył rozmowę z Ranną. W trakcie jej trwania do budynku wszedł Moorint i jego pomocnicy, którzy obezwładnili Jedi i jego droida. Dzięki użyciu Mocy młody Jedi wybrnął jednak cało z sytuacji i odesłał Twi'leków z budynku. Mimo porażki Pielgrzymi nie ponieśli konsekwencji, gdyż padawan wykorzystując informacje od Tao'Ven o miejscu, do którego Bengel zabrał jego mistrza, odnalazł i pokonał upadłego Jedi w pojedynku na terytorium Kuźni.

Ciekawostka

  • Ranna jest jedną z głównych postaci, którą gracz może spotkać podczas grania klasą Rycerza Jedi w grze The Old Republic. Jeżeli gramy postacią płci męskiej możemy rozpocząć romans z Tao'Ven. W takiej sytuacji bohater motywuje wiele ze swoich działań oddaniem do matriarchini, dochodzi również do pojedynczych pocałunków, lecz związek kończy się wraz z opuszczeniem przez gracza planety. Jest to jednak wersja niekanoniczna, która przybliża nas do ciemnej strony Mocy.

Źródła

Poprzednik:
Sumari
Matriarchini Pielgrzymów
od 3643 BBY
Następca:
-

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!