Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sturm i Drang

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych. W tym artykule należy: Trzeba podzielić na dwa osobne artykuły.

Sturm i Drang to para oswojonych vornskrów Talona Karrde'a. Kiedy Karrde założył bazę swojej organizacji na planecie Myrkr, postanowił oswoić parę dzikich vornskrów zamieszkujących lokalne dżungle. Traktował to jako pewnego rodzaju wyzwanie, gdyż podobno vornskrów nie dawało się oswoić. Szef przemytników odkrył jednak, że zwierzęta staja się dużo łagodniejsze po obcięciu ogona.

Kiedy sam Karrde nie miał czasu zajmować się swoimi vornskrami, opiekował się nimi któryś z jego ludzi, przeważnie Chin.

Sturm i Drang, podobnie jak ich dzicy pobratymcy, miały zdolność wyczuwania istot posługujących się Mocą. Kiedy w bazie na Myrkrze gościł Luke Skywalker, próbowały rzucać się na niego, a po odlocie z planety usiłowały zaatakować Marę Jade, kiedy tej ostatniej zaczęły wracać umiejętności władania Mocą.

Ta właściwość okazała się decydująca podczas rozprawy z szalonym klonem Mistrza Jedi Joruusem C'baothem w sali tronowej Góry Tantiss na Waylandzie. Karrde spuścił oba vornskry ze smyczy, a one bezbłędnie skierowały swój atak na osobę emanującą największą Mocą - C'baotha właśnie. Kiedy klon próbował je zatrzymać błyskawicami Mocy, Mara Jade wbiła mu miecz świetlny pod żebra. Sturm i Drang wyszły ze starcia poparzone, ale C'baoth został pokonany.

Ciekawostki

  • Imiona "Sturm" i "Drang" pochodzą z języka niemieckiego i znaczą "Burza" i "Napór". Sturm und Drang było jednym z czołowych haseł niemieckiego romantyzmu, zwanego właśnie "okresem burzy i naporu".

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!