Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Transporter 651

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

ImperialFreighter 651.png
Transporter 651
Podstawowe dane
Producent: Corellian Engineering Corporation
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 63,8 m
Wysokość: 14,7 m
Szerokość: 32,0 m
Uzbrojenie:
  • 1 grzbietowa wieżyczka z podwójnym działkiem laserowym
  • 1 spodnia wieżyczka z ciężkim działkiem laserowym
Różne
Rola: Transport niewolników
Przynależność: Imperium GalaktyczneTransporter 651 był krążownikiem typu Gozanti będącym częścią floty Marynarki Imperium Galaktycznego. Jednostka ta była wykorzystywana około pięciu lat przed bitwą o Yavin 4.

Historia

W roku 5 BBY krążownik ten brał udział w w pułapce zastawionej na grupę rebeliantów z planety Lothal zastawionej przez agenta Kallusa. Zgodnie z informacjami jakie rozpuściły siły imperialne, transporter 651 miał przewozić pojmanych Wookieech do obozu pracy. W czasie lotu w przestrzeni kosmicznej, do krążownika zbliżył się rebelianci statek, Ghost, ukrywający się pod nazwą Starbird. Podając się za łowców nagród przywożących pojmanego Wookiee oraz strasząc wielkim moffem Tarkinem, uzyskali oni pozwolenie od oficera dowodzącego statkiem na dokowanie przy stanowisku pierwszym. Poza dwoma szturmowcami, którzy wyszli powitać gości, cała uzbrojona załoga ukryła się w celi, w której mieli być przetrzymywani więźniowie, oczekując na walkę.

W tym momencie z nadprzestrzeni wyszedł Gwiezdny niszczyciel typu Imperial-I z oddziałem Kallusa na pokładzie, zaś oba okręty szybko znalazły się w hangarze większej jednostki. Ostrzegło to rebeliantów, którzy w między czasie rozdzielili się na pokładzie transportera na dwie grupy. Sabine Wren oraz C1-10P udali się do centrum sterowania, gdzie udało im się wyłączyć sztuczną grawitację oraz uzyskać informacje o prawdziwym miejscu pobytu niewolników, następnie zaś podłożyli detonatory. Kanan Jarrus oraz Garazeb Orrelios w ostatniej chwili uniknęli zasadzki ostrzeżeni przez Ezrę Bridgera, by następnie stoczyć krótką potyczkę z ludźmi Kallusa. Niemal wszystkim rebeliantom udało się jednak uciec z pokładu krążownika, złapany został jedynie Bridger. Odlatujący buntownicy odpalili podłożone ładunki wybuchowe rozrywając transporter 651 na kawałki. Nie jest pewne, czy cała załoga zdążyła opuścić okręt, wiadomo za to, że zarówno agent Imperialnego Biura Bezpieczeństwa, jak i jego więzień przeżyli wybuch.

Charakterystyka

Jak większość okrętów tej klasy, transporter 651 przewodził 4 myśliwce TIE/ln, które służyły mu za eskortę. Ponadto na pokładzie była specjalna cela do przetrzymywania transportowanych więźniów.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!