Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Uwolnienie Adi Gallii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaUwolnienie Adi Gallii to umowna nazwa starcia, rozegranego pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Jego dokładna data nie jest znana. Rozegrało się ono w trakcie wojen klonów i zakończyło zwycięstwem WAR.

Preludium

" - Generale, zdaje się, że obok przelatuje właśnie statek piracki."
" - Użyjcie go do ćwiczenia celności. Zestrzelić!"
— Droid bojowy i generał Grievous, na moment przed zaatakowaniem statku piratów.
Flota Plo Koona, atakująca Separatystów.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów generał Grievous dokonał abordażu na niszczyciel Adi Gallii, pokonując siły Republiki i biorąc do niewoli mistrzynię Jedi i kilka klonów. Podczas walki z wojennej pożogi uciekli R2-D2 i C-3PO. Po kilku niecodziennych wydarzeniach trafili oni na okręt weequayańskich piratów. Tam mieli wziąć udział w walkach maszyn ku radości bandytów. W tej właśnie chwili statek został zaatakowany przez krążownik typu Providence, dowodzony przez Grievousa, który ten atak traktował jako ćwiczenia strzeleckie dla droidów. Po ataku R2 i 3PO zostali aresztowani przez roboty Konfederacji. W tym czasie mistrz Plo Koon, z którym Adi Gallia miała się spotkać, zorganizował akcję ratunkową.

Przebieg

" - Generał Grievous uciekł."
" - Bardzo dobrze. Dobijcie działające droidy."
— Komandor Wolffe i Plo Koon po przełamaniu pierwszej linii obrony droidów.
Walka z droidami.

Chwilę po aresztowaniu R2-D2 i C-3PO pięć gwiezdnych niszczycieli typu Venator zaatakowało osamotnioną jednostkę wroga. Z pokładów krążowników wystartowały myśliwce ARC-170 i bombowce Y-wing, które ostrzelały okręt Separatystów, dzięki czemu oddział klonów, dowodzony przez Plo Koona, dokonał abordażu. W tym samym czasie Adi Gallia i przetrzymywani z nią żołnierze wydostali się z niewoli i wspomogli towarzyszy broni w walce. Jedi i klony szybko przełamali opór droidów bojowych. Tymczasem Grievous uciekł ze swojego statku, unikając aresztowania. Kiedy Jedi zabezpieczyli wejście, zauważyli ukrywających się R2-D2 i C-3PO. Wkrótce klony zniszczyły pozostałe droidy i bitwa dobiegła końca.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!