Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Patitite Pattunę

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Patitite Pattunę to starcie rozegrane pomiędzy Wielką Armią Republiki i armią Separatystów. Rozegrała się ona w trakcie wojen klonów w riku 20 BBY na orbicie Patitite Pattuna i zakończyła się zwycięstwem Konfederacji Niezależnych Systemów.

Preludium

W roku 20 BBY, podczas wojen klonów Rada Jedi wysłała grupę klonów, pod dowództwem komandora Wolffe'a na Aleen, gdzie miały miejsce potężne trzęsienia ziemi. Po dostarczeniu zapasów i poinstruowaniu Aleenów, jak je mądrze zagospodarować, żołnierze wyruszyli na pokład niszczyciela Adi Gallii. Mistrzyni miała przewieźć towarzyszy na spotkanie z flotą Plo Koona, a następnie wracać na Coruscant. Kiedy krążownik znalazł się w pobliżu planety Patitite Pattuna, został zaatakowany przez Separatystów.

Przebieg

Abordaż droidów.

Gwiezdny niszczyciel został zaatakowany przez krążownik typu Providence i dwie fregaty typu Munificent. Korzystając z elementu zaskoczenia, Separatyści trafili główny reaktor statku wroga, przez co dowodząca siłami Republiki mistrzyni Gallia wydała rozkaz ewakuacji. Tymczasem załoga krążownika Konfederacji rozpoczęła abordaż. Na pokład Venatora wdarły się droidy bojowe, na czele których walczył sam generał Grievous. Napotkali oni opór klonów z 91 Korpusu Zwiadowczego i samej Gallii. Mistrzyni Jedi starła się z cyborgiem, chcąc wywalczyć jak najwięcej czasu pilotom, wylatującym na pokładach myśliwców. Wkrótce Adi Gallia oraz członkowie oddziału Wolfpack, Wolffe, Sinker, Boost i Comet, zostali wzięci do niewoli. Niszczyciel Republiki został zniszczony przez krążowniki Separatystów, a myśliwce i bombowce klonów zostały zestrzelone przez droidy-sępy. Z wojennej pożogi uratowali się jedynie R2-D2 i C-3PO, którzy na pokładzie jednego z bombowców udali się na powierzchnię Patitite Pattuny.

Skutki

Mistrz Plo Koon szybko zauważył, że coś się stało z konwojem Gallii. Wkrótce, na czele silnej floty, Kel Dor zaatakował osamotniony już krążownik generała Greviousa, zmuszając cyborga do ucieczki. Jeńcy, wzięci przez Separatystów w poprzedniej bitwie, zostali uwolnieni.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!