Śmigacz lądowy X-34/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Śmigacz X-34
Podstawowe dane
Producent: SoroSuub Corporation
Model: X-34
Rodzaj: Śmigacz
Specyfikacja techniczna
Długość: 3,4 m - 7,4 m
Silniki:
Prędkość w atmosferze: 250 km/h
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie: Brak
Różne
Załoga: 1 pilot
Pasażerowie: 1
Ładowność: Mniej niż 5 kg
Rola: Osobisty środek transportu
Właściciele: Luke SkywalkerŚmigacz X-34 to model śmigacza, który był produkowany przez SoroSuub Corporation. Jeden z egzemplarzy tej maszyny był własnością Luke'a Skywalkera.

Charakterystyka

Nie wiadomo kiedy firma SoroSuub Corporation wprowadziła X-34 na rynek, lecz w 0 BBY był to już przestarzały pojazd. Unoszony był nad powierzchnią przez silnik repulsorowy umieszczony z przodu, pod maską. Poruszanie i kierowanie zaś umożliwiały trzy silniki turbinowe zainstalowane w tylej części, które umożliwiały rozpędzenie maszyny do 250 km/h.

Typowo śmigacz był przeznaczony dla dwóch osób: kierowcy i pasażera. Za nich siedzeniami znajdowały się jednak również dwie platformy magnetyczne, które umożliwiały przewożenie dodatkowo dwóch droidów.

X-34 był wyjątkowo lubiany przez młodych ludzi, którzy przedkładali szybkość nad komfort jazdy oraz przez mieszkańców planet o gorącym klimacie, ze względu na otwarty kokpit i składaną przednią szybę.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Pełnowymiarowy model X-34.

Na potrzeby Nowej nadziei powstały dwa modele X-34: mały, do ujęć z daleka i duży, w skali 1:1. Pełnowymiarowy pojazd posiadał koła, układ kierowania i napęd.

Prawdziwym wyzwaniem dla twórców filmu było jednak stworzenie iluzji unoszenia się pojazdu nad powierzchnią ziemi. Proponowano różne metody, w tym nawet zawieszenie modelu pojazdu pod helikopterem. Ostatecznie George Lucas zdecydował się zainstalować lustro na spodzie pojazdu, aby dzięki temu można było wykonać ujęcia z daleka, a dla poprawienia efektu nakładano kulki żelatyny na obiektyw kamery, aby zrobić wrażenie rozmycia pod pojazdem. Dla ujęć z bliska zdecydowano się zamontować śmigacz na metalowym ramieniu i w ten sposób uzyskano efekt huśtania się pojazdu, gdy Luke z niego wysiadał.

W specjalnej edycji sagi poprawiono wszystkie wcześniejsze niedociągnięcia. Wymazano dokładnie koła i lustra, a nawet podniesiono śmigacz w ujęciach, w których pierwotnie planowano, aby grunt zasłonił koła.

Ciekawostki

Luke przemierza Tatooine w swoim X-34.
  • Behind the Magic podaje długość śmigacza równą 7,4 m, podczas gdy The New Essential Guide to Vehicles and Vessels wartość ta wynosi 3,4 m. Nie wiadomo skąd wynikają rozbieżności.
  • X-34 to nazwa prawdziwego, doświadczalnego, bezzałogowego statku kosmicznego. Nie odbył on jednak żadnego lotu, gdyż program z nim związany został anulowany.

Źródła