Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


91 Korpus Zwiadowczy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
91korpus.jpg
91 Korpus Zwiadowczy
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Pomniejsze formacje
Wyposażenie
Przynależność91 Korpus Zwiadowczy (ang. 91st Reconnaissance Corps) był jednym z rozpoznawczych oddziałów Wielkiej Armii Republiki, którym dowodził komandor CC-8826 "Neyo". Korpus tworzyły zarówno zwykłe oddziały żołnierzy-klonów, jak i specjalne jednostki żołnierzy BARC, wykorzystujące specjalistyczne śmigacze BARC. W skład formacji wchodzili też żołnierze ARF. 91 Korpus Zwiadowczy używał także machin kroczących typu AT-AP oraz AT-RT, a w przestrzeni kosmicznej myśliwców ARC-170. Symbolem graficznym tej jednostki było czerwone kółko z wpisanym w niego odwróconym mieczem. Ponadto wszyscy oficerowie 91 Korpusu Zwiadowczego nosili charakterystyczne hełmy, które nadawały im wygląd klonów-zabójców.

Historia

Bitwa o Ryloth

Przeprawa przez góry

Eskadra Błyskawica włącza się do walki.

Kiedy Republika dokonała inwazji na Ryloth, atakujące oddziały zostały wsparte przez Eskadrę Błyskawicę, należącą do 91 Korpusu. Kiedy żołnierze z 212 Batalionu Szturmowego zajęli miasto Nabat i uzyskali dla WAR bezpieczną strefę lądowania, oddziały dowodzone przez mistrza Windu i komandora Pondsa wyruszyły do boju o stolicę. W drodze do miasta, kolumna klonów przeprawiała się przez góry. Tam oddziały Republiki zostały zaatakowane przez silny oddział droidów, wspierany przez czołgi. Kiedy artyleria Separatystów zniszczyła AT-TE, znajdującego się na początku kolumny, generał Windu rozkazał Eskadrze Błyskawica zneutralizować zagrożenie. Jedi osobiście poprowadził kontratak. Po krótkiej potyczce czołgi zostały zniszczone. Eskadra straciła trzy łaziki.

Oblężenie

Klony z Błyskawicy niszczą AAT w Lessu.

Ponieważ siły Republiki zostały mocno osłabione w poprzednich starciach, mistrz Windu był zmuszony poprosić o wsparcie miejscowy ruch oporu. W tym celu Jedi, wraz z dwoma żołnierzami Błyskawicy – Stakiem i Razorem – udał się na poszukiwania twi'leckich partyzantów. Reszta Eskadry kontynuowała z głównymi siłami marsz na stolicę. Po pewnym czasie Republikanie odnaleźli bojowników i przekonali ich do sojuszu. Wkrótce zjednoczona armia mieszkańców planety i klonów zbliżyły się do Lessu. Ponieważ jedyną drogą do miasta był plazmowy most, Windu, Stak i Razor zakradli się do wnętrza transportowca, przewożącego skradzione tubylcom kosztowności. Podczas kontroli na moście dywersanci zostali wykryci. Most został dezaktywowany, jednak Jedi i klony zdołali dostać się pod bramę miasta. Podczas gdy Windu podjął walkę z droidami, Stak i Razor dostali się do centrum sterowania mostu, zniszczyli roboty z obsługi i włączyli most. Po chwili zostali zaatakowani przez dwa komando-droidy, jednak szybko zdołali pokonać przeciwników. Tymczasem oddziały Republiki wdarły się do Lessu i rozpoczęły walkę z droidami. Żołnierze Błyskawicy szybko zniszczyły czołgi, broniące miasta. Wkrótce siły WAR zwyciężyły.

Patitite Pattuna

Abordaż droidów na okręt Adi Gallii.

W bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów część 91 Korpusu Zwiadowczego znajdowała się na niszczycielu Adi Gallii. Po dotarciu na pokład oddziału komandora Wolffe'a, który powracał z misji na Aleenie, krążownik skierował się na Coruscant. Na orbicie planety Patitite Pattuna okręt został zaatakowany przez flotę generała Grievousa. Żołnierze, wraz z mistrzynią Jedi, dzielnie stawili opór droidom, jednak po pewnym czasie Separatyści zwyciężyli. Część klonów z 91 Korpusu trafili do niewoli. Wkrótce zostali uwolnieni przez flotę mistrza Plo Koona.

Oblężenie Saleucami

91 Korpus Zwiadowczy brał udział w bitwie o Saleucami jako część większego oddziału, któremu dowodził generał Jedi Oppo Rancisis. W czasie walk, korpus dostarczył wielu cennych informacji o położeniu sił Separatystów i ruchu oporu Morgukai. Po zakończeniu bitwy jednostka otrzymała zadanie patrolowania planety, a także eliminacji niedobitków wroga. Kiedy Wielki Kanclerz Republiki Palpatine wydał Rozkaz 66, komandor Neyo oraz jego podwładny, CT-3423, zwrócili się przeciw mistrzyni Jedi Stass Allie, która asystowała im w czasie patrolu. Jej ścigacz został zniszczony, a ona sama zginęła w eksplozji.

Po bitwie o Saleucami

Obrona Kashyyyk

Część 91 Korpusu, w tym Eskadra Błyskawica, została oddelegowana na Kashyyyk, aby pomóc 41 Elitarnemu Legionowi w walce z armią droidów. Żołnierze uczestniczyli w defensywnych walkach na wybrzeżu. Podczas bitwy wydano Rozkaz 66, jednak został on wykonany przez żołnierzy 41 Legionu.

Bogden

91 Korpus w starciu z Sian Jeisel.

Niewielka część 91 Korpusu Zwiadowczego została wydzielona do eskorty mistrzów Jedi K'Kruhka oraz Sian Jeisel na Mygeeto, lecz w wyniku nieoczekiwanego starcia z jednostkami Konfederacji, oddział musiał wylądować na terenie placówki Jedi na planecie Bogden, by dokonać niezbędnych napraw. Tam zastał ich Rozkaz 66. Żołnierze-klony obrócili się przeciwko swoim dowódcom, zabijając kilku uczniów oraz dwie mistrzynie, Sian Jeisel i Du Mahn, jednak K'Kruhkowi udało się ewakuować resztę Jedi.

Ciekawostki

  • Wielu australijskich fanów Gwiezdnych wojen przezwało żołnierzy 91 Korpusu Zwiadowczego "Australijskimi Poczciarzami", co wiąże się z faktem niezwykłego podobieństwa symbolu tego oddziału z logiem australijskiej państwowej poczty.
  • W drugiej fazie zbroi komandor Wolffe nosi hełm żołnierza BARC. Dowódca przyozdobił go oznaczeniami drużyny Wolfpack[1].
  • Żołnierze z Eskadry Błyskawica nosili na swoich hełmach, po obu stronach na wysokości skroni, połówki godła 91 Korpusu, pochylone pod kątem prostym[2].

Przypisy

Źródła

TORlogo.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów The Outer Rim. Artykuł został umieszczony za wiedzą i zgodą redaktorów.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!