Ammuud

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ammuud
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Sektor Wspólny
Układ: Kumasi
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz: Góry
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ammuud to planeta położona w Zewnętrznych Rubieżach w Ramieniu Tingel. Zamieszkana głównie przez ludzi. Rząd sprawowany był przez koalicję siedmiu klanów.

Historia

Ammuud została zasiedlona ponad 10000 tysięcy lat przed bitwą o Yavin, co jest dość dziwne ponieważ znajdowała się ona daleko od jądra galaktyki. Kolonistami, którzy zasiedlili planetę, byli mieszkańcy Thokos. Po utracie kontaktu z resztą galaktyki nastąpiła transformacja społeczeństwa. Zakończyła się powstaniem siedmiu klanów, które swój początek miały na statkach kolonizacyjnych: Reesbon, Tikeris, Owphrin, Melchetit, Almowri, Odoon'c i Glayyd. Każdym klanem rządzi patriarcha posiadający tytuł "Mor". Przez wiele wieków klany rywalizowały ze sobą, a nawet prowadziły wojny.

Około 100 BBY wprowadzono nowe zasady, które określały, że każde spory rozstrzyga się poprzez formalne wyzwanie i pojedynek między obiema stronami, co zawsze kończyło się śmiercią jednej strony. Gdy Ammuud znalazł się w Sektorze Wspólnym, jego władze podpisali z patriarchami formalne kontrakty, a następnie zostawili ich samym sobie.

Han Solo i Chewbacca na planecie znaleźli się gdy pomagali Fiolli w rozbiciu grupy handlarzy niewolników. Okazało się, że Mor Glayyd za opłatą udostępniał statkom handlarzy niewolników korzystać z jego agencji handlowej. Następnie Han odkrył że zawodowy strzelec Gallandro wyzwał na pojedynek Mora Glayyda, a żeby ochronić jedyny ślad, Solo postanowił wystąpić za wyzwanego. Gallandro zrezygnował, ponieważ kontrakt wymagał zabicia konkretnej osoby. Następnie Han udowodnił że ojciec Mora Glayyda został otruty przez handlarzy niewolników. Wtedy Mor Glayyd wydał Hanowi dowody niezbędne do rozbicia grupy handlarzy niewolników. Na koniec przygody Solo znalazł się na niszczycielu typu Victory, gdzie negocjował zapłatę.

Źródła