Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Blenjeel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Blenjeel.jpg
Blenjeel
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Dufilvian
Układ: Blenjeel
Księżyce: 2
Współrzędne: Q-15
Geografia
Dominujący krajobraz: Pustynia
Blenjeel to pustynna planeta położona z dala od uczęszczanych szlaków nadprzestrzennych. Zamieszkują ją gigantyczne robaki piaskowe, które przemieszczają się pod powierzchnią piasku i polują na żywe istoty poruszające się po powierzchni. Przez atmosferę planety przetaczają się gwałtowne burze, z wyładowaniami elektrycznymi mogącymi uszkodzić lub nawet zniszczyć jednostki zdolne do podróży kosmicznych.

Oznaczenie jako planeta niebezpieczna

W roku 14 ABY niezależny frachtowiec został przypadkowo przechwycony w pobliżu Blenjeel przez krążownik przechwytujący należący do Resztek Imperium. Siły imperialne zestrzeliły jednostkę, aby nie pozostawiać przy życiu żadnych świadków ich obecności w tym rejonie. Frachtowiec rozbił się na powierzchni planety, jednak nie cała jego załoga zginęła.

Sygnał o pomoc wysłany z zaatakowanej jednostki dotarł do Akademii Jedi na Yavinie 4. Z misją ratunkową Luke Skywalker wysłał na Blenjeel Jadena Korra. Podczas podchodzenia do lądowania prom młodego adepta został trafiony piorunem, co zaowocowało utratą ciągu silników i lądowaniem awaryjnym połączonym z uszkodzeniami kilku podstawowych modułów napędu, zasilania i sterowania. Jaden zdołał jednak osadzić maszynę w pobliżu rozbitego frachtowca, który wzywał pomocy.

Poszukując kogokolwiek, kto mógł ocaleć z katastrofy, Jedi stał się świadkiem pożarcia ostatniego z rozbitków przez robaka piaskowego. Wykorzystując zdatne do naprawy części znalezione we wraku frachtowca, naprawił swój prom i odleciał z planety. Jakiś czas później, na podstawie zgłoszenia z Akademii Jedi, Blenjeel została wpisana do Galaktycznego Rejestru Niebezpiecznych Planet.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!