Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Blokada Ibaaru

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Blade-wing.jpg
Blokada Ibaaru
Data 4 BBY
Miejsce Ibaar
Wynik Zwycięstwo rebeliantów.
Strony
Rebelia Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Agent Alexsandr Kallus
Siły
Straty
  • 1 korweta CR90
  • 1 A-wing
  • 1 krążownik Arquitens
  • Kilka TIE-ówBlokada Ibaaru to wydarzenie mające miejsce nad planetą Ibaar w 4 BBY, czyli w okresie bezpośrednio poprzedzającym galaktyczną wojnę domową. Była starciem między rebeliantami i imperialnymi, podczas którego swój chrzest bojowy miał B-wing.

Przebieg

W związku z rebeliancką działalnością na Ibaarze, Imperium podjęło blokadę planety. Uwięzionych buntowników internowano w obozach pracy, gdzie mieli bardzo ciężkie warunki. Gdy imperialni dodatkowo podwoili im godziny pracy i odcięli racje żywnościowe, ci zwrócili się z prośbą o pomoc do Komórki Feniks, która bezzwłocznie się zgodziła. Jednak próba pomocy mieszkańcom Ibaaru zakończyła się porażką, gdyż dowodzona przez agenta IBB Alexsandra Kallusa blokada zniszczyła przewożącą ładunek korwetę CR90. Dodatkowo zginął dowódca Eskadry Feniksów i rebelianci musieli się wycofać.

Podczas narady postanowili ponowić próbę, ponieważ nie mogli zostawić potrzebujących. Postanowili tym razem użyć dwóch korwet. Uważali, że jedna da radę się przedrzeć. Wtedy Rex przedstawił alternatywę. Na planecie Shantipole znajdował się kalamariański konstruktor Quarrie, który zbudował prototyp nowego ciężkiego myśliwca szturmowego. Hera, Sabine i Zeb polecieli tam, a Kanan wraz z Ezrą i Chopperem wziął ładunek z racjami żywnościowymi przeznaczonymi dla więźniów z Ibaaru na pokład Ghosta. Rycerz Jedi uznał, że zwrotniejszy frachtowiec da radę umknąć blokadzie i postawił na swoim mimo sprzeciwów padawana.

Flota rebeliantów pod dowództwem Juna Sato ponownie zaatakowała imperialną blokadę. Kanan już chciał się wycofać z powodu silnego ostrzału, ale wtedy odezwała się Hera, która nakazała mu utrzymać kurs. W tym samym momencie nad Ibaar wleciał Phantom wraz z podczepionym do niego B-wingiem, którego pilotowała Hera. Twi'lekanka wraz z Sabine, która była strzelcem, ruszyła prosto na blokadę. Gdy B-wing podleciał wystarczająco blisko, Hera i Sabine odpaliły specjalną broń myśliwca - laser kompozytowy. Dzięki temu zniszczyły znajdujący się na imperialnej prawej flance krążownik typu Arquitens. Kanan wykorzystał tę wyrwę i poleciał Ghostem nad Ibaar, gdzie w górach dostarczył potrzebującym ładunek żywności. W ten sposób misja Komórki Feniks zakończyła się sukcesem.

Skutki

Rebelianci odnieśli zwycięstwo dzięki potężnej sile ognia B-winga. Senator Bail Organa dostrzegł potencjał w tej maszynie i postanowił w tajemnicy przed Imperium wyprodukować więcej egzemplarzy. Quarrie zgodził się na to, pod warunkiem, że osobiście będzie to nadzorował. Natomiast komandor Sato w uznaniu zasług kapitan Syndulli - po rekomendacji Kanana - awansował ją na dowódcę Eskadry Feniksów.

Źródła