Cytadela Sithów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy świątyni Sithów na Exegolu. Zobacz też: Cytadelę Sithów na Ziost oraz Cytadelę Sithów na Korribanie.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Cytadela Sithów
Data zniszczenia: 35 ABY[1]
Lokalizacja: Exegol[1]
Funkcja: Cytadela
Ważne miejsca:
Przynależność:


Cytadela Sithów to starożytna świątynia Sithów umiejscowiona na planecie Exegol, w której imperator Sheev Palpatine po porażce nad Endorem przygotowywał się do ponownego ataku na galaktykę i ze swoimi wysłannikami budował wielką armadę gwiezdnych niszczycieli, uzbrojonych w superlasery.

Budowa

Cytadela mieściła się na skalnej równinie na powierzchni Exegola. Mieściła się pod ziemią, lecz nad powierzchnią wznosiła się olbrzymia budowla w kształcie odwróconego trapezu. W podziemiach, do których zjeżdżało się na skalnej "windzie" znajdowały się ogromne posągi czterech mędrców z czasów Starej Republiki, po obu stronach wielkiego korytarza. Tam też znajdowały się urządzenia klonujące oraz maszyny podtrzymywania życia sithańskich kultystów. Po drugiej stronie korytarza znajdowało się wąskie przejście na ogromną arenę, otoczoną wielkimi trybunami. W jej centralnym punkcie znajdował się tron władcy Sithów.

Historia

Darth Vader i Ochi w Cytadeli Sithów

Darth Vader w Cytadelii

Niedługo po wydarzeniach po Mieście w Chmurach, Darth Vader został ukarany za swoją niesubordynację i coraz większą słabość w ciemnej stronie Mocy. Zraniony został przetransportowany na planetę Mustafar.[2] Tam podreperował się i stoczył pojedynek z Ochim.[3] Podczas tego pojedynku został wezwany przez tajemniczą postać zwaną Okiem Pajęczego Bagna, od którego pozyskał urządzenie nawigacyjne tellurium.[4] Uwięził Ochiego i wraz z nim poleciał na wskazywaną przez urządzenie planetę Exegol.[5] Jedyny szlak zwany Czerwoną Przestrzenią, który umożliwiał dotarcie na planetę, był strzeżony w tym czasie przez jeden z gatunków summa-verminotha i podróżnicy musieli przedrzeć się przez niego.[6] W samej Cytadeli czekał już na niego Darth Sidious, który ponownie pokazał swą wyższość nad uczniem. Po czym objawił mu niektóre tajemnice, które kryło to miejsce. Darth Vader zrozumiał, że jego mistrz może poradzić sobie bez niego i posiada jeszcze kilka asów w rękawie, o których mu nie powiedział. Vader wraz z Ochim zwiedzili wiele miejsc takie jak laboratorium Sithów, magazyn kyberów, stocznię i po drodze pokonali kilka agresywnych w stosunku do nich osób. Cała ta podróż sprawiła, że Darth Vader ponownie poczuł potęgę ciemnej strony Mocy, która zaczynała w nim słabnąć przez wcześniejsze wydarzenia.[7]

Kres Cytadelii

Imperator Sheev Palpatine po porażce w bitwie o Endor przeniósł swoją świadomość do klona, znajdującego się na Exegolu i razem ze swoimi wysłannikami zaczął budować ogromną flotę gwiezdnych niszczycieli typu Xyston oraz przygotowywać się do ponownej próby przejęcia władzy w galaktyce. W 35 ABY nadał wiadomość do całej galaktyki o nadchodzącym powrocie Sithów i oznajmił, że wkrótce jego flota zaatakuje wszystkie wolne planety w galaktyce. Niedługo później jego wnuczka Rey przybyła do Cytadeli by się z nim skonfrontować, a Ruch Oporu stanął do walki z armadą Xystonów. Palpatine podczas pojedynku wyssał życie z Bena Solo oraz Rey, by w pełni powrócić do życia i posłał ogromną ilość błyskawic Mocy we flotę, która w trakcie batalii przybyła na pomoc Ruchowi Oporu. Następnie Rey, wspomagana przez esencje dawnych Jedi wstała i stanęła ze swoim dziadkiem do ostatecznej walki. Udało jej się zwyciężyć, odbijając błyskawice Sidiousa w niego samego. Eksplozja energii ciemnej strony spowodowała zniszczenie tronu Sithów, co zaś spowodowało zawalenie całej areny w Cytadeli, pod której gruzami zginęli wszyscy kultyści z Wiecznych Sithów.[1]

Przypisy

Źródła