Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Dean Jinzler

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dean Jinzler
Data i miejsce narodzin: 47 BBY
Miejsce pochodzenia: Coruscant
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Ciemne, potem siwe
Kolor oczu: Szare
Przynależność:
Dean Jinzler był inżynierem-mechanikiem, najmłodszym dzieckiem rodziny Jinzler oraz bratem Lorany Jinzler.

Biografia

Dean urodził się w roku 47 BBY, jako czwarte dziecko rodziny Jinzler. Jego rodzice pracowali niegdyś w świątyni Jedi na Coruscant aczkolwiek zostali zwolnieni z niej, gdy oddali Jedi swoje najstarsze dziecko - Loranę. Rodzice Deana nie mieli jednak pretensji do Jedi o to, że zostali wyrzuceni z pracy, gdyż byli w nich tak zapatrzeni. Po tym jak stracili pracę żyło im się ciężko. Dean i jego rodzeństwo przez całe życie byli porównywani do Lorany, której choć nie znali dobrze, bo oddali ją kiedy miała dziesięć miesięcy, to uważali za wzór, gdyż miała możliwość zostania Jedi. W wieku czterech lat, Dean, poszedł wraz z rodzicami na ważną uroczystość Jedi, wiedząc, że zobaczą tam Loranę. Gdy przechodziła koło nich, najmłodszy Jinzler miał po raz pierwszy okazję zobaczyć swoją siostrę. Towarzyszący Jedi zobaczył rodziców Lorany, powiedział jej coś i szybko odeszli.

Dean mając dosyć ciągłego porównywania do siostry, próbował zaimponować swoim rodzicom w inny sposób. Został mechanikiem tak jak jego ojciec. Wkrótce stał się lepszy od niego lepszy i mimo że mówił mu, że jest z niego dumny, to był pewien, że on i tak bardziej ceni Loranę, co wprawiało go we wściekłość. Powoli zaczął odczuwać do siostry nienawiść, chociaż wiedział, że to nie jej wina. Dopiero wiele lat później Dean uświadomił sobie, że rodzice tak naprawdę bardzo go kochali i byli z niego dumni, ale on był tak zazdrosny o Loranę, że nie umiał tego zauważyć.

W roku 27 BBY ruszył projekt Pozagalaktycznego Lotu. Polegał on na tym, że na pokładzie nowoczesnego statku, miało ruszyć pięćdziesiąt tysięcy ludzi w celu dostania się do innej Galaktyki. Na pokładzie miało przebywać również kilkunastu Jedi, w tym Lorana. Dean pracował jako mechanik przy Outbound Flight, dzięki czemu miał okazję spotkać się z Loraną, która niedawno została mianowana na rycerza Jedi. Podczas rozmowy wpadł we wściekłość i wytknął Loranie wszystko co według niego było jej winą, czyli na przykład to, że ich rodzice stracili pracę albo to jak był całe życie traktowany. Powiedział jej też, że rodzice całe życie obserwowali ją z daleka oraz to, że to rodzice podarowali jej ametyst, który Lorana dołączyła do swojego miecza świetlnego. Po rozmowie Dean odszedł i nigdy już nie widział swojej siostry, gdyż odleciała ona na pokładzie Outbound Flight, a statek zaginął, więc Dean nie wiedział co się stało z siostrą. Podczas wojen klonów zarabiał na życie jako mechanik, spędzając czas głównie w Sektorze Hadar. Pracował też dla Talona Karrde'a. Powoli zaczynał też żałować tego, jak potraktował swoją siostrę.

Przez pięćdziesiąt lat, Dean, bezskutecznie poszukiwał jakiejkolwiek informacji o tym co się stało z jego siostrą, ale nie znalazł nic, do czasu, gdy spotkał człowieka o imieniu Jorj Car'das. Powiedział mu on, że powinien podjąć się pracy na stacji przekaźnikowej Comra. Odebrał on tam wiadomość od Chissów skierowaną do dwójki Jedi - Mary Jade, oraz Luke'a Skywalkera. Mówiła ona, że znaleziono wrak Outbound Flight. Dean pospieszył do terytoriów Chissów, gdzie przedstawił się jako ambasador Nowej Republiki. Został ugoszczony na statku Poseł Chafa przez Chissa o imieniu Chaf'orm'bintrano, znanym jako Formbi z imienia rdzennego. Wkrótce na statek przybyli też Luke i Mara, którzy szybko zorientowali się, że Dean wcale nie jest ambasadorem Nowej Republiki. Dean wytłumaczył się, że na pokładzie była jego siostra, Jedi, ale nie chciał powiedzieć nic więcej.

Mimo kilku kłopotów na pokładzie Posła Chafa wkrótce Dean i reszta wylądowała na planecie gdzie pięćdziesiąt lat wcześniej rozbił się Outbound flight z winy Chissa Mitth'raw'nuruodo, znanego z imienia rdzennego jako Thrawn. Thrawn zniszczył Lot, za namową Palpatine'a, który ostrzegł go, że statek może wpaść w ręce zbierających się na skrajach Galaktyki Yuuzhan Vongowie. Wszyscy którzy o tym wiedzieli zginęli jednak wiele lat wcześniej i w 21 ABY nikt nie miał pojęcia dlaczego Thrawn zniszczył statek. Wkrótce Dean postawił swoje stopy na wraku statku. Wszyscy byli pewni, że wszyscy pasażerowie zginęli kiedy statek się rozbił, ale Skywalkerowie wyczuli życie na pokładzie. Wkrótce okazało się, że około pięćdziesiąt osób przetrwało katastrofę. Rozbitkowie obawiając się zamiarów przybyszów uwięziło ich, za pomocą małej dziewczynki o imieniu Evlyn Tabory. Wkrótce jednak poznano nazwisko Deana, więc wypuszczono go na rozmowę, gdyż wciąż pamiętano Loranę. Za namową Deana, rozbitkowie wypuścili na rozmowę także Geroonian, rasę, która podobną została uwolniona spod jarzma Vagaari, dzięki pasażerom Outbound Flight, oraz Formbiego i jego asystentkę.

Jinzler spotkał się wkrótce z wujem Evlyn, Joradem Pressor, który w dalszym ciągu nie był pewien zamiarów przybyszów. Pressor spytał kim dla niego była Lorana, na co Dean odpowiedział, że była jego siostrą. Powiedział jednak, że jej nienawidził. Evlyn zaciekawił powód, dla którego Dean nienawidził swoją siostrę i namówiła go, by opowiedział swoją historię. Dean zatem opowiedział jak wyglądało jego dzieciństwo. Wkrótce Pressor zaprowadził ich do dowódcy rozbitków, Chasa Uliara, słynącego z uprzedzeń do Jedi. Formbi zaczął toczyć rozmowy z Uliarem, proponując mu odszkodowanie za to, że Chissowie przyłożyli rękę do katastrofy statku, ale dowódca koloni zażądał najnowocześniejszego statku, dobrze wyposażonego i uzbrojonego. Rozmowy nie dobiegły końca, gdyż nagle zostali zaatakowani przez Geroonian. Okazało się, że tak naprawdę Geroonianie to Vagaari, którzy pragnęli zemsty na Chissach i rozbitkach, za swoją klęskę sprzed pięćdziesięciu lat. Dean, Chissowie, Pressor, Evlyn i jej matka, oraz Uliar i kilku innych rozbitków zdołali się zabarykadować tak, aby Vagaari nie mogli ich dostać. Vagaari nie przejęli się zbytnio tą sytuacją, zostawili na straży wolvkile - bardzo groźne zwierzęta, które miały zamiar zabić każdego, kto spróbuje wyjść z ukrycia. Sami Vagaari odeszli z sali. Będąc w pułapce, Dean zauważył, że jeden z zabitych ma komunikator, dzięki któremu mogliby wezwać Marę i Luke'a. Jinzler od samego początku podejrzewał, że Evlyn ma wyjątkowe zdolności i potrafi władać Mocą, co jednak próbowała zataić jej rodzina, w obawie, że Uliar zamknie Evlyn w odosobnieniu. Wszyscy wiedzieli jednak, że to ich ostatnia szansa. Evlyn używając Mocy przyciągnęła do siebie komunikator i dzięki temu wezwano pomoc. Wkrótce wolvkile zostały zabite przez Jedi. Kiedy inni ruszyli do walki, on zaopiekował się Formbim, który został ciężko ranny. Wkrótce Vagaari zostali pokonani, ale część z nich uciekła sprawnym Dreadnaughterem. Luke i Mara ruszyli za nimi w pościg, ale wcześniej pokazali Deanowi miecz świetlny który znaleźli na mostku. Dean rozpoznał w nim własność Lorany. Chciał go wziąć na pamiętkę po siostrze, ale powiedział Luke'owi, żeby go na razie zatrzymał, przynajmniej do czasu pokonania Vagaari. Wkrótce Luke i Mara dostali się na pokład uciekającego Dreadnaughtera i pokonali przebywających tam złoczyńców. Odkryli też miejsce zbiórki Vagaari i Chissowie wysłali tam swoje siły. Zaskoczeni Vagaari ponieśli sromotną klęskę.

Niestety podczas walki został zniszczony miecz świetlny Lorany. Dean wiedział jednak, że został zniszczony, bo ocalić inne życia, więc nie gniewał się o to. Dean po zakończeniu sprawy zamierzał się zaopiekować Evlyn i jej matką. Wkrótce opuścił planetę, ale jeszcze na niej zrozumiał, że tak naprawdę rodzice bardzo go kochali, tylko, że on nie potrafił tego dostrzec, bo był tak zazdrosny o Loranę. Dalsze losy Deana nie są znane i nie wiadomo czy przeżył wojnę z Yuuzhan Vongami, która wybuchła kilka lat później.

Ciekawostki

  • Dean Jinzler pojawia się po raz pierwszy w książce Rozbitkowie z Nirauan, w której to poszukuje szczątków Outbound flight, jednak jakiś czas później wydano też książkę Poza galaktykę w której opisane jest między innymi jego spotkanie z siostrą i początki projektu Pozagalaktycznego Lotu.

Źródła