Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Dyskusja Archiwisty:Bartosz Bednarek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Bartosz Bednarek!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Theed

CC-5052

Cześć. Fajnie, że dodałeś dwie nowe sekcje do tego hasła. Jednak pamiętaj o kilku rzeczach: nazwy organizacji piszemy z wielką literą na początku (Morgukai, a nie morgukai). Po za tym istnieje krótszy sposób linkowania (w niektórych przypadkach), np. [[Moc]]y, [[Blaster]]em itp. Pozdrawiam, i życzę miłej pracy.--DarthMathiasDyskusja 09:07, 14 lut 2012 (CET)

Witaj. Proszę, abyś linkował bezpośrednio, a nie do przekierowań (Wielka Armia Republiki zamiast WAR). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:01, 11 mar 2012 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Zalecenia

Witaj. Nazwy jednostek wojskowych piszemy z dużych liter, a w pojedynczym haśle zwykło się linkować dany artykuł tylko raz. Proszę, abyś zawsze przy kopiowaniu tekstu z zewnętrznego edytora zamieniał cudzysłowy na ossusowe i przypominam o linkowaniu do pełnych nazw, a nie skrótów. Co do odmian nazwisk zakończonych na E, pisze się np. "Wolffe'em", a nie "Wolffe'm". Bardzo istotne jest, abyś starał się różnicować hasła - jeśli dwa artykuły brzmią prawie identycznie, jedynie ze zmienionymi imionami, jest to nużące; zawsze można coś zmodyfikować. Na koniec proszę, żebyś robił między sekcjami dokładnie jedną linijkę odstępu i dbał o to, aby opisy edycji (jeśli już je dodajesz, bo nie ma takiej konieczności) nie były mylące. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:00, 15 mar 2012 (CET)

Bitwa o Aargonar

Hej. Możesz wyjaśnić dlaczego wprowadzasz do hasła nieprawdziwe informacje, pisząc, że bitwę wygrała Republika, podczas gdy starcie zakończyło się jej porażką?--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:58, 2 kwi 2012 (CEST)

Hej. Widzę, że poruszyłeś temat bitwy o Aargonar na Sali Zgromadzeń. Faktycznie, przejrzałem komiksy, które wymieniłeś i są tam odpowiednie cytaty potwierdzające twoją wersję wydarzeń. To drobne nieporozumienie merytoryczne bierze się chyba z tego, iż na innych wikiach jest jak wół, że to jednak Konfederacja wygrała tą bitwę co się ma nijak do prawdziwej wersji zdarzeń. Pozdrawiam i sądzę, że możesz wprowadzić odpowiednie zmiany z obu komiksów. signjedi.png Windy Dyskusja  11:35, 8 cze 2012 (CEST)

Uwagi

Hej. Kiedy dodajesz nowy wątek do dyskusji, nie odpowiadając nikomu, wpisuj swoją wypowiedź na samym dole strony. Poza tym należy się podpisywać za pomocą 4 tyld (~~~~). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:48, 26 kwi 2012 (CEST)

Hej. Fajnie, że dołączyłeś do naszego konkursu i poszerzasz zasoby Ossusa. Mam jednak kilka drobnych uwag. Nie bój się dodawać nowych grafik. Jeżeli nie wiesz jak to robić przeczytaj to. Po drugie dbaj o przejrzystość tekstu (głównie chodzi mi tu o artykuł o bitwie o Kamino). A po trzecie pamiętaj o interwiki. Pozdrawiam i życzę miłej pracy. signjedi.png Windy Dyskusja  14:16, 28 kwi 2012 (CEST)

Witaj. Co prawda dobrze, kiedy hasło jest solidnie rozbudowane, ale nie można przesadzić - jeśli piszesz hasło np. o szlaku nadprzestrzennym, nie opisuj całej bitwy związanej z odzyskiwaniem jego koordynatów - od tego jest hasło o bitwie, tu wystarczy streszczenie informacji najważniejszych dla szlaku. Przypominam też o bezpośrednim linkowaniu i tym, aby nie oddzielać sekcji więcej niż 1 linijką. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:43, 31 maj 2012 (CEST)

Infoboxy i inne

Hej. Niestety, nie da się samodzielnie modyfikować infoboxów poprzez dodawanie nowych rubryk w haśle, tak więc np. połączenie elementów szablonów postaci i droidów jest niemożliwe. Musisz wybierać któryś z gotowców. Do tego po infoboxach nie robi się odstępu w postaci dwóch enterów, bo coś takiego przesuwa całe hasło w dół. Przypominam po raz kolejny o bezpośrednim linkowaniu - czyli np. Low Altitude Assault Transport/infantry, a nie LAAT/i (może się to wydawać nużące, ale taki jest wymóg, a ja staram się pilnować jego przestrzegania). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  15:56, 2 cze 2012 (CEST)

Mnóstwo nowych haseł

Hej. Nie twórz tylu dodatkowo nie encyklopedycznych haseł. Stwórz jeden, a dobry artykuł niż mnóstwo kiepskich. Jeżeli nie dostosujesz haseł do wymogów Biblioteki zostaną usunięte. Pozdrawiam signjedi.png Windy Dyskusja  18:16, 16 cze 2012 (CEST)

Kontakt

Hiho, jest możliwość skontaktowania się i pogadania z Tobą bardziej prywatną drogą ? GG na przykład? Jeśli tak to byłbym wdzięcznym za odezwanie się do mnie, na 1491734 : ) signjedi.png XYuri Dyskusja  19:18, 16 cze 2012 (CEST)

Nie chcę wyjść na niecierpliwego, czy coś, ale przypominam o swojej prośbie o kontakt ; d (Można też mailowo, xyuri@mandayaim.com ; >) signjedi.png XYuri Dyskusja  03:10, 19 cze 2012 (CEST)

Grafiki

Witaj, z tego co widzę, prawie wszystkie przesłane przez Ciebie ostatnio grafiki są tak fatalnej jakości, że muszą zostać usunięte. Z pewnością wynika to z ich rozmiaru - ważą po 20-30 KB, a taka kompresja wiąże się z utratą jakości - przez co rozdzielczość pozostawia wiele do życzenia. Nie bój się przesyłać grafik o większej wadze, jeśli wpłynie to pozytywnie na ich jakość. Jeśli nie jesteś w stanie sam zrobić screenu z odcinka serialu w dobrej jakości, najlepiej skorzystaj z gotowych grafik, np. znalezionych na Wookieepedii - są dość dobre. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:10, 22 cze 2012 (CEST)

Hej, trochę jest za późno na realizację Twojej propozycji, bo już zdążyłem usunąć te grafiki, ale nie ma się co martwić - nic się nie stanie, jak jeszcze raz zedytujesz hasła. Tym bardziej, że mam do Ciebie jeszcze jedną uwagę - nadawaj plikom krótsze nazwy, są praktyczniejsze przy wstawianiu ich do haseł. Pozostawiłem te dwie grafiki: Even Piell i Denal, bo mają taką kolorystykę, że jakość nie rzuca się w oczy (choć na dobrą sprawę tu też można załadować lepsze wersje, jeśli możesz). Jeszcze jedna sprawa, odnośnie kategorii - pamiętaj o kategoriach wg źródeł i tym, że jeśli wstawiasz jakąś kategorię, nie dodawaj już tej, w której ta kategoria się znajduje (czyli np. "klony" wystarczą, nie dodaje się już "postaci"). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  00:19, 23 cze 2012 (CEST)

Cześć, przy grafikach należy linkować również autorów (np. Lucasfilm Animation). Linki nie są oczywiście potrzebne przy kategoriach, i nie zmienia się to wtedy, kiedy wpisuje się tam nazwy odcinków TCW. Przypominam też, że jeśli na obrazku znajduje się np. Obi-Wan, to jeśli dodasz kategorię "Obi-Wan Kenobi", nie dodawaj tych, w których ta kategoria się znajduje (np. "Jedi"). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  22:30, 26 cze 2012 (CEST)

Podstawy

Witaj. Przede wszystkim chciałbym Ci zwrócić uwagę, abyś nie zapominał w swoich hasłach o absolutnych podstawach, bo tak należy nazwać kategorie i interwiki. Przy przesyłaniu grafik dodawaj kategorie według autorów (jeśli można), a przy tych wg źródeł nie używaj żadnego formatowania - po prostu wpisz nazwę kategorii, bez żadnej kursywy ani niczego w tym stylu. Tytuły w języku polskim pisze się z małych liter (oczywiście poza pierwszym słowem i nazwami własnymi), warto też pamiętać, w jaki sposób zapisywać te, które mają w nawiasie jakiś dopisek: [[Wojny klonów (serial 3D)|''Wojny klonów'' (serial 3D)]]. Przypominam też, aby nie robić linijki odstępu po infoboksie i linkować tylko przy pierwszym pojawieniu. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:52, 29 cze 2012 (CEST)

Przypisy

Hej, kiedy podajesz po raz drugi przypis o takiej samej treści, nie musisz wpisywać już całej formułki - wystarczy <ref name=nazwa />, do tego właśnie służy ta nazwa. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  17:48, 30 cze 2012 (CEST)

Artykuły

Już wszystkie przejęte, sorry że tak późno : ) signjedi.png XYuri Dyskusja  23:01, 1 lip 2012 (CEST)

Interwiki

Hej, interwiki należy dodawać także poza Ossusem, w analogicznych hasłach na obcojęzycznych wikiach - skoro my je promujemy, to należy nam się coś w zamian, więc nie wahaj się i dodawaj tam linki ;) Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  17:30, 2 lip 2012 (CEST)

Witaj. Nalegam, abyś jednak dodawał te interwiki - z jakiegoś powodu chyba przyjęło się uważać, że jest to mało istotne, ale to także jest jeden z wymogów przy tworzeniu haseł. Nie jest to nic trudnego, zwykle nie wymaga zakładania żadnych nowych kont, a nawet na takich wikiach jak rosyjska łatwo się domyślić, co klikać, aby przeprowadzić edycję, bo u nas wygląda to analogicznie. Skoro już przy tym jesteśmy, to na Ossusie należy umieszczać interwiki do encyklopedii de, en, es, fr, it, nl i ru - tutaj też nie trzeba dużo pracy przy szukaniu, bo zwykle wszystkie są podlinkowane na Wookiee. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:25, 4 lip 2012 (CEST)

Parę spraw

Hej. To jak z tymi interwiki? Bo widzę, że czasem je dodajesz, czasem o niektórych zapominasz... Przede wszystkim przy ich dodawaniu warto się upewnić, czy na pewno dodajesz dobre linki, bo przy jednym z haseł dwukrotnie podlinkowałeś nieistniejące hasło (misja na Aleenie, es i it). Z innych spraw: nie twórz zbyt krótkich sekcji (zawsze można połączyć dwie w jedną, szerszą), nie każde wydarzenie zasługuje na własną; przypominam też o konieczności dodawania kategorii w każdym haśle (podstawa). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:31, 5 lip 2012 (CEST)

TB-73

Hej. Jeśli chodzi o dodawanie kategorii, to proces jest właściwie dość prosty. Wchodzisz tutaj i odnajdujesz interesującą Cię kategorię/kategorie, po czym szukasz właściwych podkategorii, ewentualnie w razie potrzeby tworząc nowe. Np. w przypadku TB-73 byłoby to Statki kosmiczne >> Statki kosmiczne według typu >> Fregaty (przynajmniej po Wookiee wnioskuję, że była to fregata - musisz sam to zweryfikować na podstawie swoich źródeł, ja TCW nie oglądam), a potem Statki kosmiczne >> Statki kosmiczne według przynależności >> Statki kosmiczne Republiki Galaktycznej (choć na razie taka kategoria nie istnieje, ale chyba pasowałaby do tego hasła i można ją stworzyć). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  16:55, 7 lip 2012 (CEST)

Twoje edycje

Hej, trochę się zbierałem do tego wpisu, ale lepiej późno niż wcale. Jeśli chodzi o interwiki, to proszę, abyś dodawał je w następujący sposób - odnajdujesz analogiczne hasło na Wookieepedii, wchodzisz w jego edycję, zjeżdżasz na sam dół i odszukujesz szablon "interlang". Stamtąd kopiujesz interwiki do innych encyklopedii (de, es, fr, it, nl, ru), nie zapominając oczywiście o linku do Wookiee. Następnie w każdym z tych obcojęzycznych haseł dodajesz interwiki do swojego artykułu na Ossusie. Z czasem, kiedy nauczysz się to robić i dokonasz już co najmniej kilkunastu edycji na Jedipedii (niemiecka), będziesz mógł poprosić o udostępnienie sobie takiego narzędzia jak HotCat, który pozwala na błyskawiczną obsługę interwiki, o ile ogarniesz jego obsługę.

Teraz inne sprawy. Wpisy w infoboxach zaczynaj z dużej litery (w każdej rubryce i punkcie), a przy szablonie dla statku pamiętaj, że w rubryce "pasażerowie" chodzi o wpisanie ich liczby i funkcji (tak więc np. pilot i 2. pilot, a nie Han i Chewie przy Sokole). Ważne jest również linkowanie do haseł o układach planetarnych - w nazwie zawsze ma być układ, nie system (dla ujednolicenia), przy czym słowo "układ" piszemy z małej (analogicznie ma się sprawa z sektorami). Polecam również zapoznanie się z szablonami {{SeeMain}} (wykorzystanie możesz sprawdzić chociażby tutaj) oraz {{TWa}}, {{TWe}}, {{TWy}} (czyli tylko wspomniana/e/y). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:09, 9 lip 2012 (CEST)

Cześć, mam do Ciebie małą uwagę - jeżeli przy odmianie stosuje się apostrof, skrócone linkowanie jest niemożliwe. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  18:17, 16 lip 2012 (CEST)

Aargonar

Hej, wybacz, że tak długo nikt nie odpowiadał, ale trochę się to wszystko przeciągnęło. Po dyskusji doszliśmy do wniosku, że faktycznie jest to jakaś sprzeczność źródeł i nic odkrywczego nie wymyślimy. Dlatego można przyjąć zaproponowaną przez Ciebie wersję przy zastrzeżeniu, że informacja o konflikcie z info z przewodnika również pojawi się w odrębnej sekcji hasła. Jest jeszcze możliwość, że nieścisłość wynika z jakichś rozbieżności w tłumaczeniu, ale trzeba by je porównywać z oryginalnymi komiksami. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  21:11, 17 lip 2012 (CEST)

Infobox

Witaj, piszę z okazji twojego poniekąd przyzwoitego artykułu o starciach na Naboo w czasiw wojen klonów. Jak już kończysz jakiekolwiek hasło - tj. bitwa, postać, wydarzenie i td. to twórz Infobox. Odpowiednie wzory możesz znaleźć wszędzie np. w artykułach o bitwach. Podstawowe opisy kto walczył, uczestnicy i td. jako minimum. Wygląda to bardziej estetyczni, a i zawiera w sobie dobry wstęp do artykułu. Dlatego polecam to nadrobić w tym artykule jak i każdym nasępnym bo widać że obecnie masz dobre chęci do tego:). Pozdrawiam Piett 23:09, 18 lip 2012 (CEST)

Skończy się pewnie na tym że wyjdzie z tego artykuł wyłącznie o rozbiciu laboratorium. Trzeba poczekać ale pewnie wyjdzie z tego artykułu opis tamtej akcji. Piett 15:50, 19 lip 2012 (CEST)

Parę rad

Hej. Interwiki powinno się dodawać alfabetycznie (czyli w kolejności de, en, es, fr, it, nl, ru); poza tym przy dodawaniu obrazków obecnie stosuje się już przedrostek "Plik:", nie "Grafika:", i staramy się to ujednolicić. Aha, na koniec - wypowiesz się na temat Trójzęba 1? Zajrzyj do tamtejszej dyskusji. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  19:04, 28 lip 2012 (CEST)

Co do Twojego pytania: nie warto. To drobnostka i można to zmieniać przy okazji innych poprawek, ale trochę szkoda czasu na robienie tego dla zasady. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:14, 28 lip 2012 (CEST)

Hej, przypominam o dodawaniu przy grafikach kategorii według autora. Poza tym tytuły/rangi typu "mistrz Jedi" czy "vigo" piszemy z małej litery (wyjątki pojawiają się zwykle przy funkcjach sprawowanych przez jedną osobę, jak np. Wielki Kanclerz). Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  14:42, 30 lip 2012 (CEST)

Oblężenia Zewnętrznych Rubieży

Też mam wątpliwości odnośnie tego, czy to odpowiednia kategoria dla takiego hasła. W kilku starszych artykułach o kampaniach (np. kampania Thrawna) zrobiono jednak coś podobnego - pewnie w myśl zasady, że w sumie była to seria bitew. Pomyślę, co z tym zrobić, akurat robię mały porządek w kategoriach. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:29, 30 lip 2012 (CEST)

Bitwy o umownych nazwach

Hej, nie do końca podoba mi się Twój pomysł - umieszczenie hasła pod gwiazdką służy jako wyróżnienie dla najważniejszych haseł w kategorii (np. w kategorii "Jedi" pod gwiazdką znajduje się Jedi). Myślę, że można zostawić te bitwy tak jak są - i tak wyróżniają się swoimi nazwami spośród tych wszystkich "bitew o...", więc łatwo je wyszukać w kategorii. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  23:12, 30 lip 2012 (CEST)

Misje wojen klonów

Hej, osobiście nie jestem przekonany do Twojego pomysłu, ponieważ nazwy tych artykułów i tak są kwestią umowną - bo np. "sabotaż na Endurance" też był swojego rodzaju misją, tylko artykuł nazywa się inaczej. Na dobrą sprawę wiele z tych "misji" można nawet z powodzeniem zakwalifikować do bitew. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  17:44, 20 sie 2012 (CEST)

Trochę uwag

Hej. Zwróć uwagę na to, że nazwy statków zostawia się na Ossusie w oryginale, a jednostki wojskowe bez kropek w nazwach (zresztą nie tylko u nas: patrz na wiki). Czasem możesz użyć szablonu {{fb}}, przy infoboxach zaś pamiętaj o zostawianiu odstępów po obu stronach "=". Przypominam też o dodawaniu kategorii wg źródeł do grafik, nie stosowaniu skróconego linkowania przy apostrofach, robieniu nie więcej niż 1 linijki odstępu po akapicie/sekcji i odpowiednim stosowaniu kursywy, kiedy w nazwie hasła występuje dopisek w nawiasie. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  21:12, 21 sie 2012 (CEST)

Wydarzenia

Hej, widzę, że zacząłeś tworzyć liczne hasła związane z wydarzeniami. Mam jednak kilka uwag. Po pierwsze - nie linkuj tyle razy tych samych haseł. W przypadku artykułów takiej długości wystarczy link w infoboksie i jeden w haśle. Po drugie - pamiętaj o skróconym linkowaniu <nowiki(kapitana)</nowiki>. Ponadto staraj się stosować większą ilość synonimów, by w hasłach nie było aż tyle powtórzeń. Jeżeli zagadnienie opisano tylko w jednym źródle, nie musisz dodawać przypisów. Zwracaj natomiast uwagę na odstępy między sekcjami i literówki. Wstawiając obrazki, podawaj w kodzie nieco większą rozdzielczość - przy 200px niewiele widać. Staraj się też tworzyć hasła w mniej schematyczny sposób - to nie szablon, w którym zmieniamy treść. Nie musisz dodawać wszędzie sekcji "Skutki", jeśli chcesz napisać jedno zdanie. Nie dodawaj sekcji "Zobacz także", jeśli do haseł tych odwołujesz się już w przyczynach czy skutkach - to tylko zbędne linkowanie. Staraj się też zarysować szersze tło wydarzeń (np. we wstępie zaznaczając, kiedy to wszystko w ogóle się działo [wojny klonów]) zamiast opierać go na linkach do pozostałych haseł. Pozdrawiam i życzę dalszych równie dobrych haseł, --signstraznik.png Mario Dyskusja  18:13, 26 sie 2012 (CEST)

Szablon organizacji

Hmm, wiem, że na Ossusie nie zawsze wszystko działa szybko i czasem trzeba się dopomnieć o odświeżenie jakiejś sprawy, ale aby nie edytować zbyt wielu stron, możesz po prostu napisać w danym temacie/dyskusji ;) Ewentualnie napisać do redaktora na privie, np. mój mail i gg są podane na mojej stronie. Pozdrawiam, signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:25, 2 wrz 2012 (CEST)

Ringo i Oz

Hej, jeżeli nie ma grafik, które przedstawiają daną postać, lepiej zostawić hasło bez zdjęcia niż dodawać je na siłę. Grafiki z martwymi klonami były na tyle małe i ciemne, że prawie nic nie było na nich widać, dlatego je skasowałem.--signstraznik.png Mario Dyskusja  13:46, 12 wrz 2012 (CEST)

Szablon formacji

Powinno już być ok ;) signjedi.png Theed Dyskusja  17:29, 20 wrz 2012 (CEST)

Pojmanie Evena Piella

Pewna sugestia. Jak już piszesz hasło związane z jakimiś innymi wydarzeniami bądź postaciami to warto byłoby zamieszczać od razu poprawy linków bądź je stworzyć przy koneksjach. Potem często takie hasła się zawieruszają i całe lata później nie jest szczególnie łatwe ich wypatrzenie. Przykład - to hasło można byłoby podlinkować np. przy biografii Evena Piella czy hasłach związanych z Cytadelą i akcją ratunkową (link u np. Tarkina sam poprawię). Pozdrawiam Piett 20:09, 6 paź 2012 (CEST)

Linki

Cześć :). Bardzo cieszy mnie, że tworzysz tak wiele artykułów na temat bitew, ale mam dla Ciebie sugestię, dzięki której te będą one częściej odwiedzane - ostatnio stworzyłeś np. Abordaż kalamariańskiego statku; gdy taki artykuł powstanie, postaraj się dodać link do niego w postaciach i jednostkach, które go dotyczą - w tym wypadku np. Grievousa i Quarmalla. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, bo artykuł o postaci jest na przykład stubem. Ale im więcej linków, tym łatwiej będzie ten artykuł znaleźć i nie będzie wisiał niejako w próżni. Jeszcze jedno - rób to samo przy odcinkach z TCW (i w ogóle innych źródłach). Jeśli stworzysz artykuł na przykład o bitwie o Onderon, to sprawdź, czy taka nazwa pojawia się również w odpowiadającym odcinku, bo nazwy nadane przez różnych użytkowników mogą się nie pokrywać. Dzięki temu wszystkim będzie łatwiej :). Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy :). signjedi.png Shaak Ti Dyskusja  13:09, 13 paź 2012 (CEST)

Przenosiny, odp.

Nie ma sprawy. Aczkolwiek przenosiny nie były moją zasługą. Mario mnie wyprzedził. ;) Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  17:18, 24 lis 2012 (CET)

Odp.

Dzięki za info. Dałem już znać strażnikom, żeby zajęli się sprawą i usunęli jeden z plików. Pozdrawiam ;) signjedi.png Theed Dyskusja  20:40, 9 sty 2013 (CET)

Bitwa

Po kilku podejściach do tematu z różnych stron, muszę przyznać, że zrobienie szablonu ustosunkowującego się do liczby stron przekracza moje możliwości - dotychczasowe próby kończyły się raczej mizernymi efektami. Tego typu szablon wymaga nieco większych umiejętności niż moje. Nie próbowałem jeszcze przenieść na Ossusa sposobu zastosowanego na Wookieepedii, ale czuję, że nieco mnie to przerasta i musiałbym poświęcić sporo czasu na rozgryzienie kodu i przełożenie go na nasz szablon, wcale nie mając pewności czy się uda. Swoje umiejętności nabyłem przy edytowaniu i tworzeniu szablonów na Ossusie i kilku innych wikiach - analizowaniu już istniejących, kombinowaniu metodą prób i błędów, wypracowywaniu własnych rozwiązań. O ile przy większości szablonów, w tym infoboksów "warunkowych" (np. "Twórcy") ta wiedza wystarcza, o tyle do zaproponowanych przez Ciebie zmian potrzeba chyba kogoś, kto ma smykałkę do informatyki i programowania, dzięki czemu łatwiej mu wyłapać konkretne zależności. Przepraszam za przeciąganie sprawy i lakoniczne odpowiedzi, co jakiś czas testowałem różne pomysły, ale chyba nic z tego nie będzie. Mogę zaproponować jedynie utworzenie odrębnego infoboksu, specjalnie dla starć z udziałem 3 stron. Jest szansa, ktoś z redakcji postara się podejść do sprawy jeszcze raz, jednak nic nie mogę obiecać.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:50, 27 lut 2013 (CET)

Cześć. Zająłem się sprawą szablonu Bitwa dla 3 stron. Oczywiście zmodyfikowanie istniejącego szablonu tak, by działał raz dla dwóch stron, a raz dla trzech było dla mnie rzeczą niewykonalną. Dlatego też napisałem wersję dla 3 stron. Oto ona. Dałem szerokość na 280px, a nie na 250px, jak w przypadku standardowego szablonu Bitwa, ale w razie potrzeby możesz go chyba jeszcze nieco poszerzyć, bo strasznie małe wydają mi się komórki w tabeli. Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  21:46, 28 lut 2013 (CET)
Szablon działa, upewnij się, że nie pozostawiłeś żadnego parametru pustego (chodzi o parametry dowódcy, siły, straty). Szablon, zarówno oryginalny jak i nowy nie jest w 100% dopracowany i w pewnych sytuacjach się wysypuje (stąd uwaga, by wpisywać "Nieznane"/"Nieznani" etc.). Ponadto w chwili obecnej wypełnienie danego parametru dla np. 1 i 3 strony i zostawienie go pusty dla 2 powoduje, że dane wyświetlają się w 1 i 2 zamiast 1 i 3 kolumnie. Z tego co zauważyłem, infoboks sypie się, gdy na trzy parametry stron wypełniony jest tylko jeden, spróbuję później coś z tym zrobić. Poza tym sprawdź czy odpowiednio domknąłeś i wpisałeś wszystkie znaczniki html (głównie < ul> i < li >, to też ma duże znaczenie przy szablonach.--signstraznik.png Mario Dyskusja  18:07, 1 mar 2013 (CET)

Odpowiedź

Część. Tutaj podaję Ci link, gdzie przytoczone są słowa Lucasa, w których oświadcza on, że dla niego episody I-VI i TCW mają jednakową ważność. Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  16:21, 4 mar 2013 (CET)

Re: Najnowsze edycje

Niezwykle cieszę się z tego co piszesz, i jeszcze raz przepraszam że to aż-tyle trwało (w przypadku niektórych haseł jeszcze trwa, ale niedługo^) : P signjedi.png XYuri Dyskusja  18:12, 11 mar 2013 (CET)

Re:Republic Commando

Hasło Komandosi Republiki w aktualnej formie odnosi się do specjalizacji pomieszanej z jednostką. Na upartego można stworzyć jedno hasło (wzorem Wookiee), gdzie wystarczy przenieść hasło pod nową nazwę Klon-komadnos. Z początku myślałem by stworzyć dwa hasła, jedno Klon-komadnos jako specjalizacje wzorem twoich ostatnich edycji i Komandosów Republiki przemianować w hasło dotyczące historii jednostki, ilości drużyn i ich członków itp. Po drugie sam tytuł Komandosi Republiki jest zbyt ogólny, tak jakby powiedzieć Komandosi Ameryki i mieć na myśli tylko Seals, a gdzie pozostałe jednostki. A przecież w WAR byli jeszcze klony ARC. Jeśli chcesz stworzyć hasło jako brygada, to proponuję Brygada klonów-komandosów by było wiadomo że chodzi o klony, a nie inną jednostkę z EU. Załaduj swoje hasło i później wybierzemy lepsze rozwiązanie.--Adakus 23:46, 14 mar 2013 (CET)

Kategoria autorów

Mam jedną uwagę do twoich przesyłanych grafik. Jeśli znasz autora pliku, dodawaj kategorię do danej grafiki odnośnie jej wykonawcy, jeśli jej nie ma, stwórz ją. Pozdrawiam. --Adakus 18:20, 9 maj 2013 (CEST)

Ciekawostka

Cześć. Usunąłem Twoją ciekawostkę, którą umieściłeś w artykule o filmie Wojny klonów. Uznałem iż jest ona jak najbardziej dobra, ale jej miejsce nie jest w artykule o filmie, lecz o komandosach. Pozdrawiam, signjedi.png Theed Dyskusja  20:52, 17 maj 2013 (CEST)

Abfar

Baz gdybania.... Nie wiadomo, czy pancerz był wytrzymał, czy nie, nie możemy stwierdzić, że przeżył. Co do Wooke, Ossus to niezależna Wiki i nie możemy zapożyczać z stamtąd informacji. Pozdrawiam! Felucian1 17:11, 22 maj 2013 (CEST)

Teraz się z Tobą zgodzę. A tak poza tym to ja po prostu nienawidzę klonów, więc nie dziw się, że dawno oglądałem i zapamiętałem ,że on zginął. Pozdrawiam! Felucian1 19:19, 22 maj 2013 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

W edycji

Hej, przypominam, że masz w edycji kilka haseł, z których część jest oznaczona szablonem już od niemal roku. Przede wszystkim jednak większość z nich nie była edytowana od lutego bieżącego roku. Będziesz kontynuował pracę nad tymi hasłami? Jesteś aktywny i regularnie edytujesz, także na razie nie zdejmuję szablonów, jednak pół roku to dosć długi okres czasu ;) Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  15:32, 14 sie 2013 (CEST)

Re:Ostatnie poprawki

Spoko, jakieś pierdółki mogę poprawiać czasem, tym bardziej jeśli artykuły są dobre. Co do wyśrodkowań w infoboxach to wywaliłem je tylko dlatego, żeby było identycznie względem innych artykułów na Ossusie (albo wszędzie są wyśrodkowania przy bitwach/wydarzeniach albo ich nie ma). Trzeba zachować jakiś standard. ;) A tak po za tematem, to całkiem niezłe artykuły robisz. Pozdrawiam, Thecmelion 13:00, 15 wrz 2013 (CEST)

Odpowiedź

Moim zdaniem grafika lepiej wygląda teraz, ponieważ lepsza jest jej rozdzielczość. Poprzednia wersja była znacznie rozciągana, przez co nie tylko powiększała infoboks, ale również była słabszej jakości. signjedi.png Theed Dyskusja  21:19, 22 paź 2013 (CEST)

Czy grafika na stronie "Klon-porucznik (Thustra)" faktycznie przedstawia tę postać? Klon pojawił się w komiksie, grafika, którą umieściłeś w haśle wygląda jak render stworzony na potrzeby filmu. Widzę, że było jakieś zamieszanie z tym plikiem, wole więc upewnić się, czy faktycznie wszystko jest jak trzeba ;)

Szablon - grafiki

Hej, trochę późno zwróciłem na to uwagę, ale muszę o tym wspomnieć - proszę, byś zapoznał się z opisem szablonu "Grafiki", bo nie wiem czy ze względu na drobny błąd zawarty wcześniej w opisie czy ze względu na wzorowanie się na starszych hasłach, używasz go w nieco niewłaściwy sposób. Jeżeli nazwa kategorii jest identyczna jak nazwa hasła (w przypadku Twoich edycji chodzi głównie o komiksy) po formule {{Grafiki| wpisujemy jedynie nazwę w dopełniaczu - np. gdy hasło i kategoria nazywają się "Luke Skywalker" wpisujemy {{Grafiki|Luke'a Skywalkera}}. Jeżeli kategoria i hasło mają różne nazwy postępujemy tak samo, lecz dodajemy jeszcze drugi parametr zawierający nazwę kategorii - przykładowo mamy hasło "Ossus" i kategorię "Miejsca na Ossusie". Wpisujemy wówczas {{Grafiki|Ossusa|Miejsca na Ossusie}}. W przypadku haseł o komiksach zwykle należy zastosować formę {{Grafiki|''Ziemi niczyjej''}} co wyświetli "Zobacz kolekcje grafik dotyczących Ziemi niczyjej". Pisze o tym, bo zauważyłem, że jako parametr wpisujesz nazwę kategorii, podczas gdy w pierwszej kolejności trzeba wpisać formę nazwy w dopełniaczu tak, by zdanie w szablonie było poprawne językowo. Samą nazwę kategorii podajemy jako drugi parametr i to jedynie wtedy, gdy różni się ona od nazwy hasła. Jeżeli obie nazwy są identyczne, szablon automatycznie podstawi kategorię, zawsze trzeba jednak podać formułę w dopełniaczu. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  22:53, 22 paź 2013 (CEST)

Re:Nowe artykuły

A dziękuje za miłe słowa ; ) Brakujące infoboxy do wydarzeń dodam jak skończę wrzucać to co mam jeszcze na dziś przygotowane : ) (I co wrzucam już z infoboxami oczywiście^) signjedi.png XYuri Dyskusja  21:18, 19 gru 2013 (CET)

Re:Problem z grafiką

Co prawda nie jestem Yako ale odpowiem - z tego co pamiętam z redakcyjnego forum na ten problem jest jedno rozwiązanie - wgranie nowej, MNIEJSZEJ (3k pikseli szerokości? Nie wydaje się to uzasadnione w przypadku tych grafik) wersji i powinno ładniusio działać ; d signjedi.png XYuri Dyskusja  20:46, 5 maj 2014 (UTC)

Niestety, ten plik (i jeszcze jeden) jako jedyne odmówiły posłuszeństwa po rozwiązaniu problemów z resztą grafik na Ossusie. Mieliśmy je usunąć jeszcze przed startem, ale jakoś to umknęło. Plik trzeba wgrać jeszcze raz (powinien działać niezależnie od rozmiaru), na ten moment musiałem go usunąć, bo i tak w żaden sposób nie można nie było się do niego dostać.--signstraznik.png Mario Dyskusja  21:40, 5 maj 2014 (UTC)

Grafiki

To nie jest kwestia dowolności, wszystko ma uzasadnienie. Nie można dublować kategorii poprzez umieszczanie nadrzędnej i podrzędnej gdy odnoszą się one do jednego obiektu. W przypadku grafiki, o której mówimy, każda kategoria dotyczy czego innego - pojawia się klon CC-2224, więc trafia on do swojej kategorii, ale w tle pojawiają się też inne klony i dla nich jest ta druga kategoria. I tak np. gdy na grafice znajduje się dajmy na to Anakin i jacyś inni ludzie bez własnej kategorii dodajemy i kategorię Anakina i kategorię Ludzie - tak, jak gdyby Anakina tam nie było, po prostu mamy ludzi więc idzie do ludzi. Obecność elementu z własną kategorią nie sprawia, że kategoria nadrzędna z miejsca staje się zbędna. Gdyby na grafice był sam 2224 - zupełnie inna sprawa. W przypadku klonów może nie robi to jakiejś różnicy, ale np. gdyby byli to przedstawiciele jakichś ras albo innej grupy, która ma mało grafik, ten plik byłby schowany w kategorii konkretnej postaci, a przecież przedstawia nie tylko ją. Analogicznie gdy mamy np. scenę bitwy z Anakinem, Kenobim i 10 innymi Jedi, dajemy kategorię Anakina, Obi-Wana, ale też Jedi ery upadku Republiki i tak dalej. Może w przypadku kategorii zawalonych setkami plików jak ludzie czy klony wydaje się to mało uzasadnione, ale zwykle "kompletne" kategorie opisujące zawartość obrazków są przydatne, bo często szuka się plików do artykułów w kategoriach etc.--signstraznik.png Mario Dyskusja  20:37, 18 maj 2014 (UTC)

Hasła z wojen klonów

Cześć, zapytuję się odnośnie zrobienia linii podziałów haseł by przypadkiem nie wchodzić sobie nawzajem w drogę. Mianowicie chciałem wiedzieć czy planujesz przy okazji artykułów o pancerzach klonów zrobić artykuł zbiorczy o samych żołnierzach klonach. Kiedyś to hasło miałem zrobić ale zabrakło weny by dokończyć wczesne notatki więc byłoby miło wiedzieć czy mogę go teraz w bieżącym 2014 porzucić, podobnie jak artykuły zbiorcze o flocie i armii Republiki z lat 22- 19 BBY. Wolę też wiedzieć czy na teraz zajmujesz się tylko wojnami klonów czy też masz jakieś rozpoczęte projkety związane z formacjami Imperium. Z góry dzięki za info. Piett (dyskusja) 21:57, 6 cze 2014 (UTC)

Oczywiście że artykuł jest o klonach, tym nie mniej poza posiadaniem podstawowych informacji d..y nie urywa a od zawsze widzę w nim potencjał na wiciśnięcie potów jak to zrobiłem kiedyś z monografią Gwardii Imperialnej i co od dawna planuje robiąc ślamazarnie notatki o korpusie szturmowców. Co do artykułów o Czarnym Lordzie - na razie zadowolony byłem z opisania Kashyyka a potem rzuciłem artykuł więc jak przerobisz "moją" Murkhanę i inne arty na nowy poziom to będzie super. Mam inną prośbę - mógłbyś pomóc mi z artykułem o komandorze Appo opisując tą część która dotyczy TCW? Mam od dawna przygotowane notatki do "Czarnego Lorda" a najzwyczajniej w świecie brak mi cierpliwości doprzeglądania tych 3-4 odcinków TCW by klatka po klatce rozróżniać który z nich to Appo. W ten sposób artykuł można by ukończyć jeszcze w czerwcu więc jeśli zrobiłbyś sekcję Appo o TCW to z góry dzięki. A najłatwiej byłoby koordynować działania jakbyś podał maila by nonstop nie zapychać strony dyksusjami o tym co i jak. Z góry dzięki. Piett (dyskusja) 23:02, 6 cze 2014 (UTC)

Sprawdź pocztę!

Hejka! odbierz pocztę. Próbuję się z Tobą skontaktować w sprawie konkursu! --signstraznik.png Yako Dyskusja  11:51, 29 cze 2014 (UTC):

Nic nie mam. Zamailuj do mnie na yako.wasiak@gmail.com OK? --signstraznik.png Yako Dyskusja  13:27, 7 lip 2014 (UTC)

WEdycji

Hej, usunąłem szablony "WEdcyji" dodane przez Ciebie do haseł o Appo i bitwie o Murkhanę. Od Twoich ostatnich edycji minął prawie rok. Jeżeli będziesz chciał do nich kiedyś wrócić, oczywiście możesz objąć je edycją ponownie.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:13, 29 maj 2015 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!