Falumpaset

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Falumpaset
Planeta pochodzenia: Naboo
Kolor skóry: Brązowy lub szary
Kolor futra: Czarny
Kolor oczu: SzaryFalumpasety to trawożerne zwierzęta wędrowne zamieszkujące lasy i bagna planety Naboo.

Zwierzęta te prowadziły migracyjny tryb życia wędrując w stadach składających się z jednego samca, trzech do siedmiu samic oraz młodych. Długie, silne nogi pozwalały im biec z dużą prędkością, a także ułatwiały brodzenie w wodzie. Ponadto nogi falumpasetów pokrywała gruba sierść chroniąca przed takimi insektami jak nyorki. Tak samo jak większość istot żyjących na Naboo, falumpasety świetnie pływały. Zwierzęta te można było łatwo wytropić, gdyż posiadały zwyczaj wydawania charakterystycznego ryku w każdy poranek oraz zmierzch - nie jest do końca pewne czemu miał on służyć.

Falumpasety były łatwe do oswojenia, choć jednocześnie bardzo uparte. Wykazywały się też dość wysoką inteligencją. Gunganie od lat łapali je oraz wykorzystywali jako zwierzęta pociągowe, a także jako wierzchowce. Żyjącym w niewoli zwierzętom ścinano sierść na nogach, gdyż w warunkach zapewnianym przez Gungan, stawała się ona niepotrzebna. Aby oswoić falumpaseta niezbędni byli co najmniej dwaj wyszkoleni treserzy, którzy nie mogli nawiązać z nim zbyt głębokiej więzi. Gdyby do tego doszło, zwierzę zaczęło by odczuwać coś na kształt zazdrości wobec wszystkich innych osób, które jej treser darzył sympatią. W konsekwencji mogło to prowadzić do zwiększenia agresywności falumpaseta. Z tego powodu żaden z treserów nie opiekował się jednym osobnikiem tego gatunku przez dłuższy czas. Gungańskie bajki mówiły nawet, że hodowcy falumpasetów czasami otrzymywali rozkaz całkowitego poświecenia się tresurze oraz nie mogli nawiązywać kontaktów z kimkolwiek innym.

Kilka stuleci temu prowadzone przez Gungan masowe polowania na falumpasety sprawiły, że gatunek ten przestał występować na wolności. Wówczas Gunganie chcąc przywrócić naturalne stada tych zwierząt zdecydowali się na okresowe wypuszczanie kilku osobników na wolność. Przez pierwsze kilka dni były one pod stałą obserwacją, aby upewnić się czy zaadoptują się do nowego środowiska. Po upływie tego czasu Gunganie pozwalały wypuszczonym zwierzętom rozwijać się w ich własnym tempie.

W stajniach Wielkiej Armii Gungan zawsze znajdowało kilka falumpasetów wykorzystywanych między innymi do ciągnięcia wozów bojowych transportujących kule energii. Władca Otoh Gungi, Rugor Nass, posiadał również własnego falumpaseta, którego zawsze bogato ozdabiał oraz używał jako wierzchowca w czasie uroczystych ceremonii.

Ciekawostki

  • Komputerowy modelu falumpaseta wykorzystany w filmie Mroczne widmo był wzorowany na wyglądzie konia Appaloosa - gatunku hodowanego przez Indian Nez Percé w Ameryce Południowej.

Źródła