Galus Vez

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł został napisany na podstawie komiksów z magazynu Star Wars Rebelianci, których chronologia nie została ustalona.
Galus Vez
Data i miejsce narodzin: Przed 5 BBY
Rasa: Besaliskowie
Kolor oczu: Żółte
Galus Vez to właściciel stacji Osisis znajdującej się w sektorze Regani. Do 5 BBY dzięki oszustwom zawsze był zwycięzcą Wyścigu Głupca.

Biografia

W nieokreślonym czasie przed 5 BBY Galus został właścicielem stacji Osisis. W jej pobliżu organizował Wyścig Głupca, który dzięki oszustwom zawsze wygrywał. Przed 5 BBY do Veza przylecieli rebelianci, po których wizycie Imperium zadawało kłopotliwe pytania Galusowi.

Stacja Osisis.

Około 5 BBY po ataku na imperialny konwój grupka rebeliantów z planety Lothal przyleciała do stacji Osisis. Celem wyprawy było kupno części potrzebnych do Ghosta. Rebelianci weszli na pokład stacji. Gdy doszli do "sali audiencyjnej", Hera przedstawiła listę części Vezowi. Galus nie chciał dać części uzasadniając, że Imperium zadaje kłopotliwe pytania co do obecności rebeliantów. Vez miał zamiar wydać rebeliantów Imperium, lecz ze względu na sentyment dał im ostatnią szansę. Ich jedyną nadzieją był udział Galusa i Hery w Wyścigu Głupca. W razie wygranej Veza Duch dostałby się w jego ręce, zaś w przypadku wygranej Hery zatrzyma ona swój statek, dostanie części, a rebelianci będą mogli odlecieć wolno. Hera zgodziła się mimo oburzenia załogi Ducha, ale postawiła jeden warunek- wyścig miał odbyć się bez użycia laserów, na co Galus chętnie przystał. Następnie Hera i Chooper wsiedli na Ducha, a Galus na Splendora.

Splendor.

Wyścig się rozpoczął. Piloci kluczyli między asteroidami, lecz gdy Syndulla zaczęła wyprzedzać Veza, uruchomił on dopalacze przy asteroidach doprowadzając do ich zderzenia. Hera wykonała manewr, dzięki czemu uniknęła śmierci. Niestety jej szczęście nie trwało długo. Stabilizatory jej statku przestały działać. Wtedy do akcji włączyli się Kanan i Ezra, którzy dzięki telekiniezie posłali asteroidę na statek Splendora. Chooper zwiększył dopływ mocy do silników, dzięki czemu Hera w ostatniej chwili wygrała wyścig. Buntownicy ponownie spotkali się wraz z gangsterem w "sali audiencyjnej".

Jarrus kontra Vez.

Vez zaczął grozić rebeliantom, ale nastąpił wybuch spowadowany przez Sabine i Zeba. Buntownicy obezwładnili strażników besaliska po czym wsiedli na pokład statku i odlecieli z częściami. Galus Vez skasował wszystkie dane o przybyciu rebeliantów, nie wiedział jednak że Sabine Wren namalowała swój rysunek na zewnątrz stacji.

Źródło