Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Ordu Aspectu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ordu Aspectu.jpg
Ordu Aspectu
Przywódca/Przywódcy Rur
Wybitni członkowie Amon
Lokacja/Lokacje Twierdza GarnOrdu Aspectu było działającym w czasach starożytnych odłamem Zakonu Jedi powołanym w celu znalezienia sposobu na nieśmiertelność. Przywódcą organizacji był Rur, któremu z czasem udało się osiągnąć postawiony przed Ordu Aspectu cel, lecz kosztem uśpienia na wieki, z czego został obudzony dopiero w 0 ABY.

Historia

Okres istnienia

Ordu Aspectu powstało w czasach antycznych, kiedy obowiązującym systemem datowania było Porozumienie Domancjońskie, a jego celem było odkrycie sposobu na nieśmiertelność. Ich działalność spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony ortodoksyjnych Jedi, którzy uznali ich działalność za herezję. Z tego powodu między oboma frakcjami doszło do konfliktu entruvijskiego, który zakończono traktatem pokojowym, po którym Zakon Jedi zajął się bliższym zbadaniem działalności Ordu Aspectu, natomiast jego członkowie zebrali się w twierdzy Garn. Dowodzący organizacją Rur prowadził tam badania mające na celu stworzenie kopii własnego intelektu, tak aby jego świadomość przetrwała kolejne wieki - wiązał z tym wielkie ambicje na stworzenie własnego imperium. Udało mu się przenieść swoją świadomość do specjalnego zielonego kryształu umieszczonego w pomieszczeniu kontrolnym twierdzy Garn, dzięki czemu zespolił się z maszynerią placówki i był w stanie odtąd kontrolować wszystkie znajdujące się tam maszyny. Rur ten stan istnienia nazwał "Wiecznym Rurem", natomiast swoją cielesną powłokę, w której zostawił złego ducha, zaczął odtąd nazywać "Fałszywym Rurem", który z czasem zaczął spiskować przeciwko Wiecznemu wespół ze swoją prawą ręką, Amonem. Z tego powodu Wieczny Rur, aby przetrwać, musiał zabić zebranych w twierdzy Jedi, a następnie posłać ją na skraj galaktyki celem ukrycia się przed posiłkami Zakonu. Roboty kontrolowane przez Wiecznego Rura zaatakowały zebranych w placówce członków Ordu Aspectu. Jednak Amon przed śmiercią zdołał zatrzymać generator, natomiast Fałszywy Rur dostał się do pomieszczenia kontrolnego chcąc usunąć kryształ z osobowością Wiecznego. Powstrzymały go roboty, ale przed śmiercią zdołał osiągnąć swój cel, używając telekinezy do usunięcia z maszynerii kryształu z Wiecznym Rurem, przez co ten niebawem stracił przytomność. Niebawem maszyny wykończyły wszystkie istoty żywe, a potem wyczerpały im się baterie. Tym samym słuch po Ordu Aspectu zaginął na kolejne tysiąclecia.

Czasy Imperium Galaktycznego

W ostatnich latach istnienia Republiki i po proklamacji Imperium Galaktycznego historię Ordu Aspectu badał ojciec doktor Aphry licząc, że zdoła odtworzyć organizację i w ten sposób dać pokój szarganej chaosem galaktyce po tym jak Zakon Jedi został zniszczony. On oraz jego córka zdołali odkryć ślady Ordu Aspcetu w opuszczonej świątyni na Yavinie 4, które wskazały im położenie twierdzy Garn. Oboje bezzwłocznie tam ruszyli, lecz w ślad za nimi podążały oddziały imperialne dowodzone przez panią kapitan Magnę Tolvan, które zostały zaatakowane przez wspólników Aphry na lesistym księżycu. Chelli Lona i jej ojciec zdołali odnaleźć kryształ z Wiecznym Rurem i przebudzić go. Ten opowiedział im o swoim życiu i o przebiegu wydarzeń w twierdzy Garn, a w zamian zażądał wyjawienia w których obecnie czasach się znajduje. Rur dowiedziawszy się, iż minęło wiele tysiącleci, wpadł we wściekłość, gdyż oznaczało to fiasko jego ambitnych planów i rozkazał kontrolowanym przez siebie robotom zaatakować istoty żywe przebywające w placówce. W wyniku tego oraz ataku sił Imperium, Aphra była zmuszona wysadzić twierdzę Garn, co zatarło ostatni ślad po Ordu Aspectu. Zdołała jednak przedtem zabrać ze sobą kryształ z osobowością Rura.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!