Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Potyczka nad Jiruusem

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaPotyczka nad Jiruusem była starciem mającym miejsce w 4 ABY podczas galaktycznej wojny domowej między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego nad planetą Jiruus. Zakończyła się ucieczką republikanów do gromady Oridol, lecz tam 204 Pułk Imperialnych Myśliwców znowu ich dopadł.

Preludium

Wszystko zaczęło się, gdy w wyniku bitwy o Endor Imperium zaczęło tracić kontrolę nad galaktyką. Jedną z planet, która uwolniła się spod imperialnego jarzma, był Jiruus i jego Uśmiechnięty Księżyc. Po powstaniu Nowej Republiki, należąca do jej floty fregata eskortowa Hellion's Dare i podlegające jej eskadry Warchołów i Ogarów otrzymały zadanie stacjonowania nad Jiruusem, by stamtąd prowadzić rekonesans, które układy potraciły łączność. Trwało to jakiś miesiąc, a przez ten czas republikanie wraz z tubylcami świętowali upadek Imperium.

Przebieg

Jednak pewnej nocy nad Jiruus przybył krążownik typu Quasar Fire o nazwie Aerie wraz z około 30 myśliwcami TIE z 204 Pułku, które za cel obrały zniszczenie Hellion's Dare. Kiedy zjawili się imperialni, nad miastami Uśmiechniętego Księżyca rozległy się syreny, które obudziły Wyla Larka, "Warchoła 3". Czym prędzej popędził on do swojego A-winga i dołączył do trwającej już bitwy. Myśliwce Imperium były w całości skupione na atakowaniu republikańskiej fregaty i ignorowały zaciekle próbujące im przeszkodzić wrogie A-wingi Warchołów i B-wingi Ogarów. Kiedy Lark dołączył do walki, on oraz Skitcher i Nasi Moreno podjęli próbę pokrzyżowania imperialnego natarcia (pomysł należał do tej ostatniej) - mieli podejść prostopadle do toru lotu TIE-ów, ostro zawrócić i przeciąć trasę wroga. Przy odrobinie szczęście mogli zestrzelić dwóch imperialnych, lecz nawet bez tego chodziło o to, by oponenci ruszyli za nimi w pościg, odciągając ich tym samym od Hellion's Dare. Piloci Imperium byli przygotowani na taki oczywisty atak i uniknęli republikańskich strzałów, lecz ku zdziwieniu wrogów, nie ruszyli za nimi w pościg. Wyl chciał podjąć drugą próbę, lecz wtedy odezwała się dowodząca Eskadrą Warchołów Rununja z informacją, że fregata za chwilę straci osłony. Rozkazała ona uszczelnić obronę Nebulona-B i przygotować się do skoku na nadprzestrzeń. Hellion's Dare opuścił atmosferę Jiruusa i jego osłony padły w momencie, gdy skończono obliczać współrzędne skoku. TIE-e rzuciły się do kolejnego ataku, lecz wtedy republikanie uciekli w nadświetlną.

Skutki

Siły Nowej Republiki uciekły do gromady Oridol. Tam wśród Eskadry Warchołów zabrakło Nasi Moreno, przez co została ona uznana za poległą w akcji. W trakcie narady wyszło, że na moment przed atakiem, jeden ze zwiadowców wysłał na Hellion's Dare zniekształconą transmisję, którą imperialni musieli przechwycić i uznali za na tyle groźną, by zniszczyć jej odbiorcę. Odtąd zamiarem republikanów było dostarczenie wiadomości rządowi, lecz niebawem 204 Pułk Imperialnych Myśliwców dopadł ich i w gromadzie Oridol i tam ostatecznie zniszczył.

Źródła