Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Prototyp myśliwca TIE

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TIE Fighter Prototype.png
Prototyp myśliwca TIE
Podstawowe dane
Producent: Sienar Fleet Systems
Model: TIE
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Silniki: Podwójny silnik jonowy
Hipernapęd: Brak
Osłony: Brak
Różne
Przynależność: Imperium GalaktycznePrototyp myśliwca TIE był pierwszym myśliwcem kosmicznym z nowej serii TIE, opracowany i zbudowany przez Sienar Fleet Systems na zlecenie Imperium Galaktycznego.

Charakterystyka

Projekt myśliwca przygotował Raith Sienar opierając się na wytycznych Marynarki oraz konstrukcjach V-wingów i myśliwców Eta-2 Actis. Opracowana jednostka była przeznaczona jedynie do lotów kosmicznych i nie posiadała wzmocnienia oraz elementów, umożliwiających działanie w atmosferze. Nie posiadała również osłon, ani hipernapędu, jak również oprzyrządowania do lądowania. Kulisty kokpit pilota umieszczony był między dwoma sześciokątnymi, podzielonymi na sześć sekcji każde, skrzydłami. Całość łączyły dwa cylindryczne dźwigary. Uzbrojenie maszyny umieszczone było na samych skrzydłach. Jednostka była napędzana podwójnym silnikiem jonowym.

Historia

Niedługo po powołaniu Imperium Galaktycznego, Wilhuff Tarkin wyszedł z inicjatywą opracowania nowych maszyn dla nowego rządu. W celu uniknięcia dezercji, miały one być w pełni zależne od gwiezdnych niszczycieli lub innych transportowców, pełniących funkcję mobilnych baz, zarówno pod względem kontroli pola bitwy, jak i samej podróży w przestrzeni kosmicznej. Dodatkowo, w celu cięcia kosztów, oraz dalszego ograniczania niezależności pilotów, Tarkin optował za pozbawieniem nowych myśliwców osłon. Bo ustaleniu przez Marynarkę Imperialną ostatecznych wymagań dla maszyny oraz budżetu, Raith Sienar ze Sienar Fleet Systems przygotował projekt prototypowego myśliwca. Jednocześnie, zaproponował inny wariant maszyny, posiadający wzmocnione dźwigary, co umożliwiało maszynie działanie w atmosferze, a także lądowanie na skrzydłach. Chociaż był on odrobinę droższy, zainteresowane dowództwo floty zgodziło na się na produkcję obu wersji prototypu, zaś po serii testów postanowiło wykorzystać poprawiony projekt Sienara jako bazę dla myśliwców TIE.

Źródła


TIE
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!