Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przygody Luke'a Skywalkera, rycerza Jedi
The Adventures of Luke Skywalker,
Jedi Knight
Autor/rzy: Tony DiTerlizzi
Ilustracje: Ralph McQuarrie
Ilustracja na okładce: Ralph McQuarrie
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Disney-Lucasfilm Press
7 października 2014
Wydanie polskie: Egmont Polska
4 maja 2015
Przekład: Jacek Drewnowski
Typ publikacji: Książka dla dzieci
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon


Przygody Luke’a Skywalkera, rycerza Jedi (oryg. The Adventures of Luke Skywalker, Jedi Knight) to ilustrowana książka dla dzieci, napisana przez Tony'ego DiTerlizzi. Jest to opowieść o przygodach Luke'a Skywalkera z wykorzystaniem prac artysty Ralpha McQuarrie'ego, twórcy grafik koncepcyjnych do oryginalnej trylogii.

Publikacja została wydana 7 października 2014[1] w USA przez oficynę Disney-Lucasfilm Press. 21 października[2] wydano limitowaną edycję w ilości 750 kopii, które zawierało dodatkowo 3 wysokiej jakości przedruki prac Raplha McQuarrie'ego oraz opakowane było w wysuwany futerał.

W Polsce publikacja pojawiła się 4 maja 2015[3] roku nakładem wydawnictwa Egmont Polska w przekładzie Jacka Drewnowskiego[3].

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The classic tale of good versus evil set in a galaxy far, far away, quickly became a cultural phenomenon during its time, inspiring a generation of story lovers and storytellers. Now, the original trilogy of Star Wars shines anew with the vibrant concept art of Ralph McQuarrie, the legendary conceptual designer behind the original trilogy.

Collected in a picture book for the first time, McQuarrie's art is paired with captivating text by New York Times bestselling author Tony DiTerlizzi-a winning combination that will delight Star Wars fans old and new and delight generations of readers to come.[1](Disney-Lucasfilm Press, 2015)

Wydanie polskie
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Któż nie zna tego otwarcia magicznej opowieści o walce dobra ze złem? Oto historia z tamtego miejsca i czasu: Star Wars Przygody Luke'a Skywalkera rycerza Jedi czyli pierwsza trylogia Gwiezdnych wojen w nowej, niezwykłej formie. Jest nią bogato ilustrowana książka ze słynnymi obrazami Ralpha McQuarrie’ego oraz z tekstami popularnego autora i ilustratora Tony’ego DiTerlizziego. McQuarrie to legendarny artysta koncepcyjny, który uczestniczył w tworzeniu filmów Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi czyli epizodów Gwiezdnych wojen od IV do VI. Jego obrazy koncepcyjne i szkice w połączeniu z oszczędną narracją DiTerlizziego prezentują historię wybrańca: od skromnego chłopaka wychowanego na farmie planety Tatooine do rycerza Jedi. Oto Luke Skywalker, bohater jednej z najważniejszych opowieści naszej popkultury, którą zachwyca się kolejne pokolenie odbiorców. Świat Gwiezdnych wojen narodził się w pierwszej połowie lat 70. XX wieku w wyobraźni George’a Lucasa, który napisał scenariusze i wyreżyserował pierwsze filmy spod znaku Star Wars. Wyrasta z nich trzon kosmicznej sagi. Do początku 2017 r. były to dwie główne trylogie składające się z pełnometrażowych produkcji science fiction zwanych epizodami oraz pierwsza część trzeciej trylogii zatytułowana Przebudzenie Mocy. Premiera epizodu ósmego planowana jest na grudzień 2017 r., a finał na rok 2019.[3](Egmont Polska, 2015)

Streszczenie

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie oraz spis zawartości.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2014, 7 października[1]
(wydanie standardowe)
USA 9781484706688[1] Disney-Lucasfilm Press 64 strony Druk (twarda) 19,99 USD[1]
2014, 21 października[2]
(wydanie limitowane)
USA 9781484722794[2] Disney-Lucasfilm Press 64 strony Druk (twarda) 100,00 USD[2]
2015, 4 maja[3] Polska 9788328109193[3] Egmont Polska 64 strony Druk (twarda) 34,99 PLN[3]

Ciekawostki

Książka jest adaptacją filmów oryginalnej trylogii, przełożona na język dziecięcy. W fabule jednak znajdują się drobne różnice:

 • W książce pominięto wątek śmierci Owena i Beru Lars;
 • W książce pominięto wątek śmierci Greedo;
 • W książce Jabba mówi basiciem;
 • W książce pominięto moment wysadzenia Alderaana;
 • W książce nie występuje gubernator Wilhuff Tarkin;
 • W książce Wampa nie wlecze Luke'a do jaskini; moment, który powinien się w niej dziać przedstawiony jest na wolnym powietrzu;
 • W książce duch Obi-Wana ukazuje się Luke'owi w momencie opuszczenia Hoth, a nie na planecie;
 • W książce Lando Calrissian zostaje uwięziony razem z Hanem i Leią;
 • W książce Han Solo nie zostaje zamrożony w karbonicie;
 • W książce Jabba ginie w wyniku wybuchu jego barki, a nie uduszony przez Leię;
 • W książce tożsamość Yody ujawniona jest od razu;
 • W książce pominięto wątek z Oolą.

Przypisy

Linki zewnętrzne