Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Sanitarium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sanitarium.jpg
Sanitarium
Lokalizacja: Nathema
Funkcja: Tajna twierdza Wiecznego Imperium
Ważne miejsca:
  • Krypta wiecznego imperatora
  • Laboratorium
Wykonawca: Valkorion
Przynależność: Wieczne Imperium


Sanitarium było tajną twierdzą Wiecznego Imperium. Znajdowało się na planecie Nathema i zostało wybudowane na rozkaz imperatora Wiecznego Imperium Valkoriona. Miejsce to służyło do przeprowadzania rytuałów, oraz do przechowywania potężnych artefaktów. Budynku broniła sekta osób wrażliwych na Moc zwana Zelotami Nathemy.

Charakterystyka

Sanitarium było silnie strzeżoną twierdzą. Zbudowane było na pustkowiach Nathemy i było jedynym zamieszkałym miejscem na tej planecie. Wewnątrz kompleksu znajdował się mały las, gdzie żyły zwierzęta, laboratorium gdzie przeprowadzano różne rytuały, krypta wiecznego imperatora gdzie Valkorion przetrzymywał potężne artefakty, m.in holokron swojego ojca Dramatha, w którym przetrzymywał jego duszę, oraz inne pomieszczenia. Budynek został w znacznym stopniu uszkodzony podczas rytuału przeprowadzanego przez Vaylin mającego na celu odcięcie ją od ojca. Potem twierdza została opuszczona.

Historia

Sanitarium zostało wybudowane jakiś czas po zagładzie Nathemy znanej wtedy jako Medriaas spowodowanej rytuałem przeprowadzonym, przez Valkoriona znanego wtedy jako Vitiate. Valkorion uwięził w swoim holokronie duszę swojego ojca Dramatha, a następnie przetrzymywał holokron w Sanitarium. W pewnym momencie Valkorion przyprowadził na Nathemę swoją córkę Vaylin i zabrał ją do twierdzy. Na młodej Vaylin przeprowadzane były mroczne rytuały mające na celu uczynienie z niej potężnej użytkowniczki ciemnej strony, ale też ograniczenie jej umiejętności. Rytuał sprawił też, że Valkorion zdobył kontrolę nad córką. Kiedy matka Vaylin Senya Tirall dostała wizji pokazującej upadek jej córki postanowiła odbić ją. Poleciała więc na Natheme i wyprowadziła Vaylin z Sanitarium, jednak na swojej drodze spotkała Zelotów Nathemy. Senya kazała Vaylin stać za nią, a sama starła się z Zelotami. Udało jej się pokonać Zelotów, lecz Vaylin nie miała zamiaru za nią pójść. Po chwili zjawił się Valkorion z kolejnymi Zelotami. Widząc to Rycerze Zakuulu wyskoczyli szybko ze statku i pobiegli aby odciągnąć Senyę. Pomimo oporów Senya w końcu wsiadła na pokład i odleciała z Nathemy. Vaylin z kolei znowu wróciła do Sanitarium, gdzie pozostała na dłużej. Kilka lat później Arcann odebrał Vaylin z Sanitarium. Vaylin ponownie udała się do Sanitarium jako imperatorowa Wiecznego Imperium. Chciała przeprowadzić tam rytuał, który odciął by ją od ojca i przywrócił pełnie możliwości. Przed rytuałem Vaylin udała się do lasku gdzie spotkała bestie, które zaczaiły się na nią.

Vaylin przeprowadza rytuał

Nie mogąc użyć Mocy pokonała bestie mieczem świetlnym. Po chwili przyszedł do niej nadzorca Sanitarium Jarak, który powiedział jej, że może już przeprowadzić rytuał. W tym samym czasie na Nathemę przyleciał też Przybysz z Laną Beniko, którzy udali się do Sanitarium. Kiedy Vaylin weszła do laboratorium zaczął się rytuał. Szybko okazało się, że coś poszło nie tak, a Jarak nie mógł zapanować nad rytuałem i uciekł. Następnie fala rytuału zabiła wszystkich znajdujących się wokół Vaylin. Proces spokodował też pewne zniszczenia Sanitarium. Uciekając Jarak natknął się na Przybysza i Lanę i udał się wraz z nimi do komnaty wiecznego imperatora. Tam Przybsz odnalazł holokron z więzionym Dramathem. Aktywując holokron oczom Lany i Przybysza ukazał się sam Dramath, który opowiedział jemu historię Valkoriona i swoją, a następnie poprosił o uwolnienie go. Następnie zostali zaatakowanie, przez bestie zwane gwardzistami komnaty. Gwardziści zabiły Jaraka, ale potem zostały pokonane przez Przybysza i Lanę. Niedługo potem rytuał Vaylin dobiegł końca i kobieta odzyskała pełnie możliwości i uwolniła się spod kontroli Valkoriona. Potem opuściła planetę, a na pokładzie swojego statku flagowego za pomocą Mocy spowodowała wybuch w Sanitarium. Przybyszowi i Lanie udało się jednak uciec, a potem i oni opuścili Nathemę. Od tego czasu uszkodzone Sanitarium pozostało opuszczone.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!