Przybysz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Przybysz
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Przybysz to nieznany z imienia męski Jedi, który brał udział w zimnej wojnie, a także w wojnie przeciwko Wiecznemu Imperium, gdzie był dowódcą Sojuszu Republiki Galaktycznej z Odrodzonym Imperium Sithów, którzy połączyli siły w walce ze wspólnym wrogiem.

Biografia

Walka z Wiecznym Imperium

Kiedy Wieczne Imperium zaatakowało Republikę Galaktyczną i Odrodzone Imperium Sithów, Przybysz wziął udział w obronie przed najeźdźcą.

Przeciwko Arcannowi

W 3637 BBY podczas wojny z Wiecznym Imperium, Przybysz wraz z Darthem Marrem zostali przechwyceni i sprowadzeni przed oblicze imperatora Valkoriona na Zakuul. Sith odmówił jednak ponownego służenia Valkorionowi i wszczął bunt, za który zapłacił życiem. Następnie syn Valkoriona Arcann rozciął kajdany Przybyszowi i ten pod nieuwagę imperatora zabił go. Wkrótce potem jednak został zamrożony w Karbonicie na rozkaz Arcanna który obwołał się nowym imperatorem. Przybysz pozostawał zamrożony aż do 3632 BBY, kiedy to Lana Beniko i T7-O1 rozmrozili go. Lana zaraz po odmrożeniu Przybysza poinformowała go, że Republika i Sithowie połączyli siły i że jest ich jedyną nadzieją. Wspólnie z Kothem Vorteną pojęli próbę ucieczki z Zakuulu, lecz po konfrontacji z córką Valkoriona Vaylin rozbili się statkiem na bagnach planety. Tam znaleźli starożytny statek o nazwie Gravestone zdolny zniszczyć okręty z Wiecznej Floty.

Przybysz walczy z Arcannem na Azylu.

Przed odlotem nowym statkiem, Przybysz ze swoimi kompanami zostali zaatakowani przez Rycerzy Zakuulu, lecz na pomoc przyszła im Senya Tirall - zbuntowana członkini Rycerzy Zakuulu. Wspólnie pokonali przeciwników i uciekli z planety. Po ucieczce z Zakuula, załoga Gravestone'a poleciała na stację Azyl. Tam Jedi poznał starą załogę Kotha i pomógł uratować jedną z członków owej załogi o imieniu Tora. Na stacji Senya zabrała go do Potomków Zakuulu - organizacji mogącej patrzeć w przyszłość. Po pozytywnym przejściu prób przez Przybysza przywódca Potomków Zakuulu Heskal zgodził się połączyć z nim siły. Następie Przybysz dowiedział się o tajemniczej Lady Bólu, która mogłaby być potężnym sojusznikiem. Postanowił więc odnaleźć tajemniczą lady i udał się ze swoją załogą ponownie na Zakuul. Tam po wielu trudach udało się znaleźć Lady Bólu którą okazała się być droidka SCORPIO, która przyłączyła się do Przybysza. Po odleceniu z Zakuulu Przybysz i jego załoga powrócili do Azylu. Jak się jednak okazało Wieczne Imperium dowiedziało się o lokalizacji Jedi i zaatakowała stację. Podczas bitwy Przybysz stoczył pojedynek z Arcannem podczas którego stracił swojego droida HK-55, a on sam został przebity mieczem świetlnym i z trudem uciekł na pokład Gravestone'a, skąd cała załoga odleciała. Po bitwie o Azyl postanowiono tam nie wracać. Zamiast tego Gravestone poleciał na planetę Odessen gdzie znajdował się zalążek przyszłego Sojuszu przeciwko Wiecznemu Imperium. Na Odessen zabrało się wiele osób, zarówno żołnierze Odrodzonego Imperium jak i Republiki, Sithowie i Jedi, a także przemytnicy czy doktorzy. Kiedy Przybysz przybył na Odessen, przywitał on wszystkich zgromadzonych oraz pokierował całym zespołem i wspólnymi siłami wybudowano bazę. Jakiś czas później Przybysz odbył swoją pierwszą oficjalną mowę jako dowódca Sojuszu. Następnie Jedi kolejny raz powrócił na Zakuula aby przekonać Kaliyo Djannis do przyłączenia się do załogi.

Powstanie Sojuszu.

Aby ją przekonać, musiał pomóc jej sabotażu przeciwko droidom. Po wykonaniu zadania Kaliyo zgodziła się na przyłączenie do Przybysza i wspólnie uciekli z planety. Jednak niedługo potem znowu musiał udać się na Zakuul by pomóc Aricowi Jorganowi i jego ekipy wydostać się z planety. Pomimo tego, że Przybyszowi przyszło się walczyć z siłami Wiecznego Imperium, to ostatecznie Aric został sprowadzony na Odessen. Podczas jednej z nocy Przybysz spotkał Wielką Mistrzynię Jedi Satele Shan, która wytłumaczyła mu, że po porażkach podczas obrony przed Wiecznym Imperium osiedliła się na Odessen, bo ma powiązanie z Mocą. Podczas rozmowy zjawił się także duch Dartha Marra. Po wspólnej rozmowie, razem z Satele zasugerował Przybyszowi budowę nowego miecza świetlnego, co dowódca Sojuszu zrobił. Kolejną misją na jaką udał się Jedi był wypad na planetę Vandin gdzie wraz ze swoją załogą wkradł się do statku Gilded Star. Na pokładzie statku znajdował się majątek Wiecznego Imprium. Przybysz wkradł się do skarbca i go wysadził, a następnie uciekł. Po sabotażu na Gilded Star dowódca Sojuszu pomógł Mandalorianom pozbyć się sił Wiecznego Imperium na planecie Darvanis z jednej z fabryk owego Imperium. Po wygranej bitwie SCORPIO stwierdziła, że podłączenie droida GEMINI Prime do jakiegokolwiek okrętu z Wiecznej Floty pozwoli jej przejąć kontrolę nad całą flotą, drużyna Przybysza postanowiła polecieć na znaleziony przez SCORPIO samotny okręt z floty Wiecznego Imperium. Tam jednak doszło do pułapki i statek na który przylecieli włączył proces autodestrukcji i Jedi z załogą musieli uciekać. Jak się potem okazało SCORPIO zdradziła ich i sama przejęła kontrolę nad Wieczna Flotą. W między czasie Arcann zaatakował Odessen i Przybysz szybko poleciał by bronić bazy. Podczas bitwy Przybysz dostał się na okręt flagowy Arcanna i stoczył z nim pojedynek. Starcie zostało jednak przerwane, kiedy SCORPIO rozkazała swoim krążownikom ostrzelać okręt flagowy, chcąc jednocześnie pozbyć się dowódcy Sojuszu i imperatora Wiecznego Imperium. Przybyszowi udało się jednak w porę uciec pozostawiając Arcanna pod stertą gruzu. Jednak Arcann z pomocą Senyi też przeżył i przeszedł na Jasną Stronę Mocy. [1]

Przeciwko Vaylin

Kiedy Arcann stracił tron, jego miejsce zajęła Vaylin, która władała swoim Imperium wraz ze SCORPIO. Nowa imperatorka rozpoczęła gorliwe poszukiwania Senyi i Arcanna. Kiedy jej tropy doprowadziły ją na Voss, to zaatakowała pokojową planetę. Tam Arcann przebywał w śpiączce, leczony przez Mistyków Vossów. Theron Shan wezwał na pomoc Przybysza, który był już w drodze wraz z flotą Sojuszu. Tam spotkał się z Theronem, a pomoc poprosiła także Senya. Jednakże ta poświęciła się i wybudziła Arcanna sama zapadając w śpiączkę, zanim przyszedł jej z pomocą Przybysz. Sądząc, że Senya nie żyje, Arcann uciekł, a Przybysz nie skutecznie próbował go zatrzymać. Niedługo potem zjawił się pilotujący statek Koth i cała załoga uciekła. Następnie Przybysz zawitał na Dromund Kass, gdzie spotkał się z imperatorką Darth Aciną i której pomógł. Po powrocie na Odessen okazało się, że była Wielka Kanclerz Leontyne Saresh wmówiła członkom Sojuszu, że Przybysz nie żyje i że ona przejmuje władzę. Na szczęście w porę zjawił się Przybysz i była Kanclerz została aresztowana.

Przybysz w pojedynku z Vaylin.

Jakiś czas później Gravestone odebrał sygnał SOS od statku atakowanego przez krążowniki Wiecznego Imperium i pośpieszył mu na pomoc. Okazało się jednak, że to pułapka i na pokład Gravestone'a wtargnęła Vaylin i SCORPIO, które zablokowały dostęp do mostka i uwięziły całą załogę z wyjątkiem Kotha. Ten wezwał na pomoc Przybysza i niedługo potem Jedi zjawił się z pomocą. Stoczył pojedynek z imperatorką, jednak kiedy Vaylin przegrała to ociekła do SCORPIO. Po chwili Gravestone skoczył niespodziewanie w nadprzestrzeń. Okazało się, że lecą na planetę droidów gdzie produkowane były droidy GEMINI, oraz statki do Wiecznej Floty w tym Gravestone - Iokath. Tam przybysz został oddzielony od reszty załogi, ale potem wszyscy się ze sobą spotkali. Na Iokath w nieznanym miejscu znalazła się także SCORPIO, która nie wiedząc gdzie jest, poprosiła Jedi o pomoc. Ten zgodził się i pomimo przeciwności ze strony droida ARIESA, udało się mu dotrzeć do SCORPIO. Wtedy droidka postanowiła połączyć swoją świadomość z Iokath. Następnie Przybysz i jego załoga wsiedli na pokład Gravestone'a i odlecieli z Iokath. Po ucieczce z Iokath z Przybyszem skontaktował się Indo Zal który był przywódcą buntowników na Zakuul. Poinformował on o tym, że Vaylin organizuje Wielki Festiwal. Przybysz ponownie zjawił się na Zakuul i za jego sprawą festiwal przerodził się w powstanie. Podczas walki zjawił się Arcann, który po pojedynku ze swoją siostrą, dołączył do Przybysza. Następnie Jedi udał się na Nathemę, gdzie próbował powstrzymać Vaylin przed oswobodzeniem się z więzi jaką miała z Valkorionem. Niestety Vaylin udało się tego dokonać i odzyskała pełnię możliwości. Nie będąc ograniczana imperatorka zaatakowała w końcu Odessen. Tam udało jej się złapać jednego z towarzyszy Przybysza (gracz może wybrać czy będzie to Torian Cadera czy Vette). Ten szybko ruszył towarzyszowi na pomoc, ale zobaczył tylko śmierć swojego przyjaciela z rąk Vaylin. Następnie Przybsz stanął w pojedynku z imperatorką Wiecznego Imperium, którą pokonał i zabił. Pokonawszy Vaylin, Sojusz mógł przystąpić do ataku na Zakuul. Na Zakuul Przybysz dostał się do sali tronowej i przejął kontrolę nad Wieczną Flotą, jednak niespodziewanie duch Valkoriona, zabrał go do innego świata. Początkowo musiał walczyć ze wskrzeszoną przez Valkoriona Vaylin, jednak ta ostatecznie połączyła z nim siły. Niedługo potem do innego świata dołączył Arcann i Senya i wspólnie pokonali Valkoriona. Po wygranej bitwie Przybsz wrócił na Odessen i tam ogłosił powstanie Wiecznego Sojuszu, który miał za zadanie pilnować pokoju w galaktyce. [2]

Osobowość i umiejętności

Przybysz był osobą charyzmatyczną, potrafiącą dowodzić innymi. Jego towarzysze broni darzyli go szacunkiem i ufali mu, podobnie czynił też wobec nich Przybysz. Był dobrym strategiem i wojownikiem. Nie poddawał się, dążył do określonego celu oraz był odważny. Nie dawał się łatwo ugiąć, miał silną wolę. Potrafił też w bardzo dobrym stopniu walczyć mieczem świetlnym i używać Mocy.

Ciekawostki

  • Wygląd Przybysza i przy tym jego klasa oraz płeć i rasa, zostały pokazane na oficjalnej stronie The Old Republic poświęconej serii Knights of the Fallen Empire i Knights of the Eternal Throne. Został on przedstawiony jako Jedi, płci męskiej, rasy ludzkiej.
  • Jako, że jest Jedi można przypuszczać, że Przybszem może być Bohater Tythonu lub Barsen'thor (postacią jest główny bohater z klasy), jednak barwa głosu bardziej pasuje do Bohatera Tythonu. Nie jest to jednak nigdzie wyjaśnione.

Przypisy

Źródła