Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Mistycy Vossów

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mistyczka Vossów.

Mistycy Vossów to grupa wrażliwych na Moc przedstawicieli rasy Vossów, zamieszkujących planetę, od której wzięli swą nazwę.

Rola w społeczeństwie

Wszyscy mistycy mieli dar przewidywania przyszłości. Wizje te nie mogły być kontrolowane przez niewyszkolonych we władaniu Mocą Vossów. Dzięki nim mogli przewidywać przyszłość swojej rasy i w ten sposób zyskali sobie szacunek i przychylność społeczeństwa. Doprowadziło to do utworzenia się hierarchii społecznej, w której mistycy byli ulokowani najwyżej, co nie wzbudzało sprzeciwu.

Większość z nich mieszkała w Wieży Proroctwa, konstrukcji w mieście Voss-Ka. Niektórzy z nich jednak nie byli w stanie poradzić sobie z ciężarem znajomości przyszłości i udawali się na wygnanie do niezbezpiecznej krainy znanej jako ziemie koszmarów.

Historia

Voss-Ka, siedziba mistyków.

Przez tysiąclecia Vossowie toczyli wojny z Gormakami, drugą z ras rozumnych zamieszkujących Voss. Pomimo przewagi liczebnej i znajomości zaawansowanej technologii, mieszkańcy nizin nie mogli pokonać ukrywających się na szczytach gór Vossów, którzy dzięki swym mistykom byli w stanie przewidzieć dalsze ruchy wroga. Jednakże, atakowana rasa nie miała zamiaru atakować swych nieprzyjaciół, bowiem według jednej z przepowiedni, rasa Gormaków nie mogła pod żadnym pozorem zostać zgładzona.

Tymczasem w roku 3653 BBY doszło do podpisania traktatu z Coruscant, który wieńczył trwającą blisko trzy dziesięciolecia wojnę pomiędzy Republiką Galaktyczną, a Imperium Sithów. Jakiś czas po tym wydarzeniu Sithowie natrafili na planetę Voss i postanowili ją sobie podporządkować. Na odsiecz ruszyła flota Republiki. Mistycy przewidzieli obydwa wydarzenia. Republikanie zaginęli, a imperialni ponieśli upokarzającą klęskę. Zainteresowani zdolnościami Vossów, Jedi i Sithowie wysłali swoich emisariuszy. Mistycy nie byli jednak zainteresowani nauką innych aspektów Mocy, ani zdaniem przybyszów. Mistycy zachowali silną pozycję wśród swego społeczeństwa, pomimo ingerencji z zewnątrz.

Źródła


Moc
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!