Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Vossowie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Voss.jpg
Vossowie
Planeta macierzysta: Voss
Kolor oczu: Pomarańczowe
Kolor skóry: Czerwony, Niebieski i dwa inne odcienie
Vossowie to jedna z dwóch ras zamieszkujących planetę Voss. Przez tysiąclecia prowadzili wojny przeciw Gormakom.

Społeczeństwo i kultura

Mistyk Voss

Największym szacunkiem wśród Vossów cieszyli się mistycy. Pełnili w niej funkcję uzdrowicieli i wizjonerów, którzy dzięki możliwości przewidywania przyszłości mogli utrzymywać w jedności całą społeczność. Wizje nie były kontrolowane przez mistyków. Dzięki możności widzenia przyszłości utworzyło się państwo totalitarne, jednak mieszkańcy byli szczęśliwi.

Pomimo zaciekłych ataków na ich społeczeństwo żaden Voss nie żywił nienawiści do Gormaków, gdyż co najmniej jeden z nich musiał przeżyć dla prawidłowego funkcjonowania planety. Vossowie byli bardzo społeczni, nie myśleli indywidualistycznie.

Voss-Ka

W przeciwieństwie do Gormaków, Vossowie zamieszkiwali górskie, trudno dostępne szczyty. Pomimo, iż Voss-Ka, jedno z miast, było wysepką pośród osad drugiego gatunku nie prosili o pomoc z zewnątrz.

Vossowie tworzyli sztukę bardzo monochromatyczną i symboliczną. Praktyki małżeńskie nie były im znane toteż łączyli się tylko w celu rozmnażania. Vossowie bardzo emocjonalnie odbierali na przykład śmierć towarzyszy.

Historia

Przez wieki w odosobnieniu od reszty galaktyki Vossowie walczyli przeciw dużo bardziej licznym wrogom. Gormakowie zaawansowani technicznie wykorzystywali swoje stanowiska obronne do atakowania przeciwników. Uważali, iż druga rasa jest przeszkodą w dalszym rozwoju ich techniki. Dzięki ufortyfikowaniu się na szczytach gór, wizjom mistyków i dobremu szkoleniu komandosów Vossom udało odpierać się ataki.

Ziemia koszmarów

Po podpisaniu traktatu z Coruscant w 3653 BBY planeta została odkryta przez resztę galaktyki. Nieco później doszło do inwazji Imperium Sithów. Na odsiecz Voss pospieszyła Republika. Mistycy, którzy przewidzieli oba wydarzenia przygotowali się na nie. Flota Republiki przepadła, a Imperium poniosło upokarzającą klęskę. Wkrótce po tym Jedi i Sithowie odkryli, że mistycy są niezwykle silni Mocą, chociaż oni sami nie zdawali sobie sprawy z jej istnienia, wykorzystując swoje przepowiednie w walce. Jednakże Vossowie nie byli zainteresowani innymi aspektami Mocy ani opinią innych.

Jakiś czas później Jedi i Sithowie wysłali negocjatorów, którzy mieli prowadzić rozmowy z mieszkańcami Voss-Ka.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!