Sarkanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Sarkanin

Sarkanie to rasa dwunożnych gadów pochodząca z planety Sarka położonej w Środkowych Rubieżach.

Charakterystyka

Sarkanie byli wysokimi stworzeniami mierzyli średnio 1,9 – 2,2 metra wzrostu. Mieli oni cienką łuskowatą skórę, krótkie pazury, które często malowali kolorowymi lakierami i dekorowali symbolami klanowym oraz cienkie, muskularne ogony. Ich usta pełne były ostrych zębów. Sarkanie lubili nosić workowate ubrania w jasnych kolorach, ozdobione szlachetnymi kamieniami.

Sarkanie byli bardzo dumni powściągliwi, wysoko cenili rytuały i wszelkiego rodzaju ceremonie, a tych którzy je lekceważyli i ignorowali spotykała surowa kara. Większość Sarkan ciężko było zadowolić, a nawet najmniejsze porównanie ich zwyczajów do innych kultur mogło być odebrane jako zniewaga. Z drugiej strony Sarkanie potrafili być wdzięczni i pomocni wobec tych, których zdobyli ich szacunek i przyjaźń.

Społeczeństwo

Melas - przedstawiciel Sarkan

Sarkanie raczej nie opuszczali swojej rodzinnej planety, a kiedy musieli to uczynić podróżowali w grupach składających się minimum z trzech osobników, co było pozostałością kastowej struktury społeczeństwa. Pojedynczy Sarkanie byli to przeważnie wyrzutkowie, którzy zostali wygnani za karę ze swojej planety.

Sarkanie byli zaawansowani technologicznie, choć nigdy nie rozwinęli własnych statków zdolnych do podróży kosmicznych. Dla przybyszów z zewnątrz Sarkanie wydawali się trudnymi partnerami zarówno w biznesie jak i dyplomacji ze względu na ich uwielbienie dla rytuałów. Co więcej Sarkanie oczekiwali iż cudzoziemcy będą znali ich ceremonie. Ci, który złamali sarkańskie zasady byli uznawani za barbarzyńców i nie mogli dalej uczestniczyć w spotkaniu.

Sarkanie tworzyli zamożne społeczeństwo, a to dzięki rzadkim minerałom, które znajdowały się na ich planecie. Sarkan była bowiem jedynym znanym światem, na którym znajdowały się rubiny nova.

Historia

W czasach panowania Imperium Sarkanie łaskawie tolerowali przedstawicieli kompanii faworyzowanych przez Imperatora, którzy nie przestrzegali ich rytuałów. Jednakże gdy tylko dowiedzieli się o jego śmierci powrócili do swoich tradycji.

Po upadku Imperium, bogaci Sarkanie stali się jednym z najsilniejszych odłamów w Nowej Republice.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.