Tiaan Jerjerrod/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: nieco poszerzyć, podzielić na sekcje, dodać więcej grafik.

Tiaan Jerjerrod
Data i miejsce narodzin: 41 BBY
Data i miejsce śmierci: 4 ABY
Miejsce pochodzenia: Tinnel IV
Rasa: Człowiek
Wzrost: 170 cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Moff
Tiaan Jerjerrod był imperialnym moffem odpowiedzialnym za sektor Quanta, później został mianowany dowódcą drugiej Gwiazdy Śmierci.

Charakterystyka

Jerjerrod był technokratą. Nie pragnął zyskiwać władzy z takim poświeceniem jak inni dowódcy, ale nie odmówił propozycji, która wiązała się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Trzeba pamiętać, że Jerjerrod był również żołnierzem. Kochał stan wojny w jakim aktualnie znajdowało się Imperium, szczególnie lubił gdy efektem bitwy było kompletne zrównanie z ziemią przeciwnika i stuprocentowe zwycięstwo Imperium. To właśnie zadecydowało, że został wybrany, aby objąć dowództwo nad nową bronią Palpatine'a – Gwiazdą Śmierci II, potężniejszą i jeszcze bardziej niebezpieczną od poprzedniczki, zniszczonej przez Sojusz dla Przywrócenia Republiki cztery lata wcześniej w bitwie o Yavin. Palpatine nauczony problemami związanymi z bardzo ambitnym i zbyt dumnym człowiekiem jakim był Tarkin, oraz chcąc uniknąć takiego końca jak w wypadku bitwy o Yavin, wybrał właśnie Jerjerroda, aby ten dowodził Gwiazdą Śmierci, znając jego charakter liczył na to, że w jakiś sposób dzięki niekompetencji dowódcy, rebelianci poznają słabe cechy superbroni.

Biografia

"Wielcy ludzie nigdy się nie spieszą; wielcy ludzie zmuszają do pośpiechu innych."
— Moff Jerjerrod

Historia Jerjerroda o tym jak został wybrany na moffa sektora Quanta, jest nieznana. Jednak podejrzewa się, że w jakiś sposób jest spokrewniony z Admirałem Jerjerrod’em, który służył w republikańskiej flocie w późniejszych latach istnienia Republiki Galaktycznej. W roku 1 ABY Jerjerrod był już moffem, rządzącym swoim rodzinnym sektorem ze swej willi Val Denn na planecie Tinnel IV. Jego willa posiadała również głęboki schron, w którym Moff trzymał swoje cenne zbiory różnego rodzaju dzieł sztuki.

W pewnym okresie, Jerjerrod służył na pokładzie Executora, był jednym z oficerów który witał Darth Vadera, gdy ten wrócił z Bespin na swój statek flagowy. Możliwym jest, że Jerjerrod był na pokładzie tegoż statku w celu omówienia projektu nowej Gwiazdy Śmierci.

Gdy Jerjerrod był przydzielony jako nadzorca budowy stacji bojowej zdolnej niszczyć planety i nie tylko, jego dane zostały zmienione, bowiem według nich został awansowany na dyrektora Imperialnych Zasobów Energii. Zabieg ten umożliwił uzyskanie odrobiny czasu nim rebelianci dowiedzieli się o istnieniu Gwiazdy Śmierci. W czasie służby na stacji, Jerjerrod był tytułowany jako Komandor – ze względu na obejmowane stanowisko, jak i rangę Wysokiego Komandora sił militarnych sektora Moddell.

Krótko przed bitwą o Endor, Jerjerrod’a po raz drugi odwiedził Vader informując go o rychłym przybyciu imperatora na stację. Mroczny Lord Sithów zasugerował Moffowi aby znalazł jakiś bardziej skuteczny sposób na motywację robotników do pracy tak, żeby wszystkie najważniejsze systemy Gwiazdy Śmierci były ukończone w momencie przybycia Palpatine'a.

W czasie bitwy o Endor, Jerjerrod dowodził załogą odpowiedzialną za działanie superlasera, zniszczył za jego pomocą kilka ważnych statków Rebelii. Natomiast gdy tarcze Gwiazdy Śmierci opadły, Jerjerrod, wykonując rozkaz imperatora, ładował moc uzbrojenia stacji aby oddać ostateczny strzał w księżyc Endor. W taki sposób, odłamki zniszczonej planety oraz fala uderzeniowa, dokonała by spustoszenia w szeregach Rebelii, nie mówiąc już o śmierci ekipy która zajmowała się zniszczeniem generatora tarcz.

Jerjerrod został zabity w momencie wybuchu Gwiazdy Śmierci po zniszczeniu jej głównego reaktora, komandor nie zdołał wykonać ostatniego polecenia imperatora.

Ciekawostki

  • W postać Moffa Jerjerroda wcielił się Michael Pennington.
  • W wyciętej scenie z Powrotu Jedi Jerjerrod i dwóch Imperialnych Gwardzistów usiłuje powstrzymać Dartha Vadera przed widzeniem się z Imperatorem, w wyniku czego ten poddusza oficera Mocą (ale nie zabija go). Scena ta pojawiła się w powieści Powrót Jedi Jamesa Kahna, z tym że nie pojawiają się w niej Gwardziści, a oficerem nie jest Jerjerrod.
  • Korzystając z archiwalnych ujęć z Powrotu Jedi do piątego epizodu dodano scenę, w której Jerjerrod wita Vadera na pokładzie Executora tuż po pojedynku na Bespinie.
  • Według Star Wars: The Annotated Screenplays, Jerjerrod miał być początkowo "Wielkim Moffem" i zajmować wyższe stanowisko niż Vader (ten mu salutuje).
  • Wielu fanów, na przykład z Star Wars Technical Commentaries uważa, że Jerjerrod ma na piersi insygnia nieadekwatne do zajmowanej pozycji, jednak nie ma na to stuprocentowych dowodów.
  • Początkowo Jerjerrod miał być rywalem Vadera, kimś takim jak Xizor, jednak bardziej szanującym imperatora niż przywódca przestępczego podziemia.
  • Jerjerrod jest rówieśnikiem Vadera.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tiaana Jerjerroda.
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Zakonu Force Crusaders. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zakonu.