Turk Falso

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Turk Falso
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Rasa: Weequay
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Szara
Przynależność: Gang Ohnaki
Profesja: Pirat
Turk Falso to weequayański pirat należący do gangu Honda Ohnaki.

Biografia

W 22 BBY piraci udali się na Vanqor gdzie ograbili wrak statku hrabiego Dooku. Podczas grabieży spotkali Sitha i zaproponowali mu pomoc w dotarciu do cywilizacji. Weequayowie zawieźli go na Florrum, gdzie mieściła się ich baza. Podczas lotu Dooku został okradziony ze swojego miecza. Po wylądowaniu na powierzchni planety, przywódca Konfederacji Niezależnych Systemów został aresztowany.

Hondo postanowił zarobić na swoim więźniu. W tym celu skontaktował się z Kanclerzem Palpatine'em i zażądał od niego miliona kredytów w przyprawie. Przywódca Republiki chciał się upewnić, że piraci mówią prawdę. W tym celu wysłał na Florrum Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego. Gdy Jedi potwierdzili, że Dooku jest więźniem Weequayów, Palpatine rozkazał senatorowi Kharrusowi i ambasadorowi Binksowi, by dostarczyli piratom ich zapłatę.

Dooku zabija Turka.

Jedi zostali podstępnie aresztowani. Turk zaproponował Hondo by poprosić Separatystów o większą kwotę. Herszt nie zgodził się na to, gdyż wiedział, że ci przyślą przeciw nim armię droidów. Wtedy Falso postanowił zdradzić Ohnakę. Razem z Barbem Mentirem i kilkoma innymi towarzyszami postanowił przywłaszczyć sobie okup za Dooku. W tym celu rozkazał Mentirowi by udał się w powietrze i powstrzymał przybycie republikanów. Wkrótce jego towarzysz wrócił i poinformował, że jego misja zakończyła się powodzeniem. Jednakże kilku pasażerów przeżyło przez co chciał przerwać operację. Turk sprzeciwił się temu i razem z kilkoma towarzyszami wyruszył na miejsce katastrofy statku Republiki. Tam wywiązała się walka, którą wygrali piraci i zabrali przyprawę. Jednak wysłannicy Republiki nie zamierzali się poddać. Ocaleli podjęli pościg za Weequayami. Po krótkiej chwili wszyscy towarzysze Falso byli martwi, a przyprawa wróciła w ręce Republiki.

Turk wrócił do bazy i poinformował Hondo, że Republika przysłała przeciw nim armię. Poprosił też o zezwolenie na użycie czołgów. Gdy herszt na to zezwolił, Turk wysłał kilku ludzi, by ostatecznie rozprawili się z ich wrogami. Jego oddziały zostały pokonane. Gdy Jedi i Dooku uciekli, Falso i Barb postanowili uciec z Florrum. Gdy zmierzali do statku, pojawił się Dooku. Sith zaczął dusić Turka za pomocą Mocy. Dodatkowo nakazał mu zabić Barba. Gdy Falso zabił swojego towarzysza Dooku zwiększył natężenie uścisku krtani Turka i spowodował jego śmierć.

Źródła