Ves Volette

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ves Volette
Data i miejsce śmierci: 18 BBY, Coruscant
Miejsce pochodzenia: Caamas
Rasa: Caamasjanin
Kolor włosów: Złoty
Ves Volette to caamasjański artysta, rzeźbiarz światła, pracował i tworzył na Coruscant w czasach panowania Imperium.

Jego partnerką w interesach była Zeltronka, Dejah Duare, która dzięki swoim zdolnościom regulacji emocji, nadawała mu odpowiedni nastrój do tworzenia. Był jednym z nielicznie ocalałych Caamasjan, gdyż w czasie katastrofy jego rodzinnej planety Caamas przebywał na Coruscant. Bardzo silnie odczuł wstrząs wywołany memnii, czyli rezonansem magnetycznym, który przekazał mu uczucia ginących współbraci.

Sztuka

Jego sztuka na rodzinnym Caamas cieszyła się dużą popularnością przed zniszczeniem planety. Bardzo dbał o porządek w swojej pracowni, starał się, aby nie było nadmiaru prac, gdyż uważał, że każde dzieło musi mieć odpowiednią przestrzeń. Jego prace zawierały kryształy skupiające energię, dzięki czemu były tak niepowtarzalne i doskonałe. Był prawdziwym artystą, tworzył według własnych wizji i nie ulegał komercjalizacji. Akceptował odmienne gusta każdej osoby lecz nie modyfikował swoich dzieł nawet za proponowane duże sumy kredytów. Wielkim wielbicielem jego sztuki był baron Vlacan Umber.

Rzeźby Vesa posiadały niezwykłe właściwości. Jax odkrył je podczas rozmowy z członkami zespołu, gdy Kaj nieoczekiwanie zniknął w Mocy. Okazało się, że rzeźby artysty blokują dostęp do wykrywania istot poprzez Moc oraz blokują zdolności teleempatyczne.

Śmierć

Dejah zleciła Jaksowi Pavanowi, byłemu Jedi, pomoc w ucieczce z Coruscant dla niej i Vesa. Kwestie szczegółów była do omówienia, dlatego Zeltronka i Jax udali się do apartamentowca, w którym mieszkała Dejah wraz z artystą. Wchodząc ujrzeli martwego Caamasjanina leżącego w kałuży własnej krwi na podłodze. Zabójcą okazał się być robot protokolarny 3PO barona Umbera, który widział, jak baronowa Kirma cierpi z powodu feromonów Dejah, którym ulegał jej mąż. Kirma była wstrząśnięta i wzruszona samowolą droida. 3PO w akcie pokuty uległ samozniszczeniu.

Źródła