Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Kajin Savaros

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kajin Savaros
Data i miejsce narodzin: 33 BBY
Miejsce pochodzenia: M'haela
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Blond
Kolor oczu: Szare
Przynależność:
Profesja: Padawan
Kajin Savaros zwany Kajem. Był to chłopiec rasy ludzkiej, padawan Jaxa Pavana.

Biografia

Wczesne życie

Kajin urodził się na M'haeli w rodzinie farmerów. Rodzice odkąd się urodził wiedzieli, że jest on wyjątkowy. Świadczyć o tym mogły zaobserwowane przypadki lewitujących przedmiotów, chłopak był wrażliwy na Moc. Jego ojciec, miejscowy starszy oraz jego matka, po zniszczeniu ich farmy przez imperialnych żołnierzy, mimo wiedzy, że większość Jedi zostało zabitych, wysłali go na Coruscant w nadziei wyszkolenia go na rycerza.

Kaj jako piętnastolatek mieszkał na dolnych poziomach Coruscant. Nie był bogaty. Często żebrał na targowiskach. Niejednokrotnie miał problemy z Inkwizytorami Imperium. Poprzez prowadzone represje na użytkowników Mocy, zmuszony był do tłumienia jej w sobie. Prowadziło to do różnych incydentów. W najlepszym wypadku dostawał gorączki i nadmiernie się pocił lecz gdy zgromadził zbyt dużo energii, Moc samoistnie uwalniała się z jego ciała, często niszcząc różne obiekty.

Polowanie Probusa Tesli

Jak zawsze Kaj przebywał w okolicach rynku Ploughtekal, gdy wyczuł go Inkwizytor, Probus Tesla. Chłopak zaczął uciekać na niższe poziomy planety-miasta w okolice uszkodzonych generatorów pola. Ucieczka przed Teslą była swoistym pojedynkiem z nim we władaniu Mocą. Kaj został kilka razy pochwycony Mocą, ale dzięki swojemu potencjałowi zyskiwał przewagę w pojedynku. Spowodował wybuch generatorów, który swoją siłą doprowadził do poparzeń i nieprzytomności Inkwizytora, po czym uciekł. Trafił na Jaksa Pavana oraz Laranth Tarak, którzy zaoferowali mu pomoc. Zaprowadzili go do domu drużyny, gdzie poznał resztę jej składu i mógł odpocząć.

Okres padawana

Jax postanowił wyszkolić młodego adepta i wziął go na swojego padawana. Decyzję tą popierali I-Pięć, Laranth oraz Dejah. Pavan postanowił, że Kaj jak każdy młody uczeń musi nauczyć się sztuki koncentracji. Wyjaśnił mu Kodeks Jedi i pomógł zinterpretować Moc dla jego potrzeb. W nauce przeszkodziła im Dejah, uczeń uległ jej urokowi i uwolnił Moc co wytrąciło go z równowagi. Jax musiał nauczyć go obrony przed feromonami Zeltronki.

Podczas jednej z lekcji koncentracji do kryjówki grupy Pavana przybył Pol Haus twierdząc, że znaleziono martwego Inkwizytora, którego zabójcą musiał być Jedi. Jax przyznał się, że jest Rycerzem, ale też powiedział, że nie on zabił Teslę. Zabrak stwierdził, że mógłby już dawno wydać grupę Vaderowi, jednak jeśli odnajdą tajemniczego zabójcę Inkwizytora, dalej będzie ich krył.

Kajin miał lekkie problemy z opanowaniem emocji. Gdy pewnego dnia Dejah opuścił chwilowo mieszkanie, Jax poczuł silne zakłócenie w Mocy. Okazało się, że poziom gniewu Savarosa sięga tak wysoko, że nieświadomie niszczy domowe sprzęty. Kaj zaczął obwiniać za nieszczęścia jakie go spotkały Palpatine'a. Jego mistrz szybko uspokoił go kojącymi myślami i recytując z nim kodeks Jedi.

Jax zorganizował przewiezienie Kaja i jego samego do studia Voletty. W czasie przeprowadzki Kaj wpadł w panikę przez co Inkwizytorzy, którzy obserwowali ich mieszkanie, go wyczuli. Jax wybiegł z kryjówki posyłając myśli Mocą, aby odciągnąć ich uwagę od swojego ucznia i zaczął biec okrężną drogą w kierunku mieszkania zmarłego artysty.

Po jakimś czasie, gdy dotarli do domu artysty i przeprogramowali rzeźby, aby tłumiły całkowicie Moc, Kaj zapragnął nauczyć się walki mieczem świetlnym. Jax wypuścił zdalniaka i pokazał mu kilka prostych ruchów. Z odsłoniętymi oczami chłopak radził sobie świetnie, przez swój znakomity refleks. Mistrz zasłonił mu oczy, przez co pierwszy strzał dotarł do ucznia. Jednak pewność siebie chłopca pozwoliła mu odbić wszystkie pozostałe strzały. Ćwiczenie trochę trwało, gdy seria zdalniaka trafiła go w różne części ciała. Kajin wpadł w furię, od czego prawie nie zginął Jax Pavan. PO tym zajściu mistrz musiał wyjaśnić mu naturę ciemnej strony i jak się jej wystrzegać.

Gdy Kaj poczynił już znaczne postępy w nauce Dejah wraz z Rhinannem i I-Pięć postanowili wziąć go na spacer po ulicach planety-miasta. Zeltronka zauważyła w jednej z szyb Inkwizytora. Kajin postanowił to sprawdzić przez co zostali zauważeni. Trzech Inkwizytorów nadchodziło z dwóch stron. Savaros wiedząc, że naraża Dejah i Rhinanna kazał im schować się w pobliskiej kawiarni, a sam zamierzał stanąć do walki. Wkrótce potem pojawili się Laranth oraz Jax. I-Pięć strzałem z blastera zabił jednego z napastników. Kajin wyczuł, że jeden z dwóch pozostałych przy żuciu Inkwizytorów zamierza zabić Larabth. Savaros skoncentrował się i posłał w tamtego ogromny ładunek Mocy, przez co rozpylił ciało Inkwizytora na atomy. Trzeci mimo wysiłków padawana zdołał zbiec.

Jax zdecydował przenieść ich miejsce zamieszkania do kwatery głównej ruchu oporu Whiplash. Laranth zgłosiła się, aby pomóc dotrzeć tam Kajinowi. Pavan miał złe przeczucia, ale wyraził zgodę. W drodze przez korytarze prowadzące do kwatery głównej, Kaj i Laranth zostali zaatakowani gazem i odcięci od jakiejkolwiek drogi ucieczki. Inkwizytorzy pochwycili ich nieprzytomnych i przetransportowali do Imperialnego Biura Bezpieczeństwa.

Po porwaniu

Gdy Kajin zbudził się nie pamiętał niczego, prócz własnego imienia. Pierwszym człowiekiem, którego spotkał był Tesla. Probus opowiedział mu jego rzekome życie i to kim rzekomo jest. Oświadczył, że Kaj jest jego uczniem i szkoli się na Sitha. Wkrótce spotkał się z Vaderem i uznał w nim swojego przywódcę. Obserwował jak Dejah Duare przyprowadziła w pułapkę Pavana, Rhinanna oraz I-Pięć. Kaj stał się marionetką Czarnego Lorda. Z nieokrzesanego adepta, został pasywnym czekającym na rozkazy żołnierzem. Gdy członkowie Whiplashu przybyli na miejsce walki Vadera z Pavanem, Kaj nie poznał nikogo i nie chciał odchodzić z nieznajomymi. Uciekał do Czarnego Lorda, który pomagał mu przyjść łapiąc go Mocą. Gdy Rhinann poniósł śmierć ciągnąc za sobą Vadera w przepaść, Kaj został uwolniony od Mocy Vadera i Jax mógł go zabrać. Po procesie czyszczenia pamięci i kłamstwom posianym w głowie przez Teslę i Czarnego Lorda, Kajin nie dał się wyleczyć. Pavan postanowił wysłać go na Shili, aby zajęli się nim tamtejsi uzdrowiciele Milczący.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!