Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Probus Tesla

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Probus Tesla
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Kolor włosów:
  • Rude
  • Po wybuchu generatora - łysy
Przynależność:
Probus Tesla zwany Krwawym Diabłem to Inkwizytor na usługach Imperium Galaktycznego działający na Coruscant.

Biografia

Początki kariery

Jako że posiadał znaczną wrażliwość na Moc, został wybrany do szkolenia na Inkwizytora przez samego Dartha Vadera. Probus Tesla został uczniem falleńskiego mistrza Kuthara. Nie mógł zrozumieć dwoistości Mocy, choć znał tego definicję. Jego mistrz poczuł zawód odnośnie niekompetencji swojego ucznia. Wyznaczył podwładnemu karę, sześć godzin trenowania walki mieczem świetlnym. Po zakończonych ćwiczeniach zapewnił ucznia, że kiedyś zrozumie potęgę Mocy. Po jakimś czasie Probus pokonał swojego mistrza i stał się jednym z najlepszych Inkwizytorów.

Poszukiwania Pavana

Probus otrzymał od Czarnego Lorda zadanie dostarczenia przed jego oblicze byłego rycerza Jedi, Jaxa Pavana. Tesla przeszukiwał każdy sektor Coruscant, był coraz bliżej wykrycia Jedi, jednak otrzymał wezwanie od Sitha Priorytetem stało się znalezienie androida towarzyszącego Pavanowi I-Pięć. Probus uważał, że tak banalne zadanie należy się jakiemuś prostemu żołdakowi lecz Vader zapewnił go, że robot jest bardziej niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Inkwizytor w swoich poszukiwaniach popełnił błąd. Myśląc, że odkrył Pavana w okolicach rynku Ploughtekal, natknął się na młodego chłopca Kajina Savarosa. Probus wyczuł w nim ogromny potencjał Mocy i dlatego nie mógł pozwolić mu uciec. Pościg był swoistym pojedynkiem we władaniu Mocą. Chłopak choć nie wyszkolony, miał przewagę nad Inkwizytorem, spowodował wybuch generatorów pola, który ogłuszył i poparzył Probusa, co pozwoliło chłopakowi uciec.

Probus przeżył wybuch lecz odniósł liczne obrażenia, które wymagały spędzenia wielu godzin w zbiorniku bacta. Nawet leczenie w tym uzdrawiającym płynie nie zlikwidowało wszystkich blizn. W konsekwencji Tesla wziął sobie do serca tę nauczkę i obiecał sobie dopaść Pavana i jego ucznia. Jednak Vader zwątpił w jego siły i przydzielił mu dwóch innych Inkwizytorów – Korelianina Masa Sirraha oraz Yrala Chaela.

Wraz ze swoimi pomocnikami Probus nieustannie polował na Pavana i jego przyjaciół. Pewnego dnia natknęli się na nieokrzesanego adepta i jego towarzyszy. Wywiązała się walka. Wkrótce zginął Yral Chael, zabity przez androida I-Pięć. Probus został wzięty na cel przez Kajina, doznał poważnego uszkodzenia klatki piersiowej. Gdy Tesla schował się w gruzach, aby lekko zagoić rany, Mas Sirrah został rozpylony na atomy dzięki potędze Savarosa.

Probus nie czekając, aż jego obecność zostanie wykryta, zbiegł z miejsca walki by złożyć raport Vaderowi. Czarny Lord zaniepokoił się wydarzeniami z miejsca potyczki, miał wątpliwości, musiał uzyskać dostęp do wspomnień Inkwizytora, aby stwierdzić, że mówi prawdę. Sith nakazał złapać chłopaka za wszelką cenę, aby użyć go jako przynęty na grupę Pavana.

Dzięki zdradzie Dejah Duare, Kajin i Laranth Tarak zostali schwytani przez Inkwizytorów. Kaj po przebudzeniu nie pamiętał nic, oprócz swojego imienia. Usłyszał wersję swojego życia jaką przygotowali dla niego Tesla wraz z Vaderem. Kajin między innymi dowiedział się, że jest szkolony przez Teslę na Sitha, a Jedi chcieli go schwytać.

Po zatrzaśnięciu pułapki na Jaksa Pavana, Darth Vader zażył ekstrakt z boty, co spowodowało znaczne zwiększenie się jego Mocy. Efektem ubocznym było, że zaczął siać niekontrolowane zniszczenie. Pavan widząc dekoncentrację Lorda Sithów chciał go zabić lecz w tym momencie Probus ruszył na ratunek swojemu mistrzowi. Dostał niekontrolowaną wiązką energii Mocy i padł nieprzytomny kilka metrów dalej.

Po zakończeniu walki Pavan szukał ciała Inkwizytora, uważając go za martwego lecz ten zniknął.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!