Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Omonoth (3963 BBY)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa na pokładzie Dziedzictwa Arkanii

Bitwa o Omonoth to starcie rozegrane w roku 3963 BBY na pokładzie Arkanian Legacy, flagowego okrętu Arkoha Adascy. W 1032 BBY bitwa ta znana była jako pierwsza bitwa o Omonoth

Przebieg

Na pokładzie Arkanian Legacy doszło do spotkania przedstawicieli Republiki i Mandalorian. Głównym celem spotkania było pokazanie jakimi możliwościami dysponuje Adascorp i wybranie strony konfliktu, która powinna móc korzystać z technologi pozwalającej kontrolować Exogorthy. Niezadowoleni z przebiegu spotkania Zayne Carrick, Lucien Draay, Carth Onasi i Rohlan Dyre postanowili przerwać je i powstrzymać Adascę przed udostępnieniem komukolwiek groźnej technologii.

Carrick otrzymał od Rohlana zbroję mandaloriańską i udał się w niej na pokład obserwacyjny, gdzie odbywało się spotkanie. Tam zaimprowizował prostą scenkę, trącając specjalnie ramieniem Onasiego. Udając zezłoszczenie republikański oficer zaczął bójkę. W pewnej chwili Zayne wyciągnął miecz świetlny i rozpoczął niszczenie droidów HK-24, chwilę później dołączyli do niego Lucien i Alek. Lucien chciał przede wszystkim pojmać Mandalora, wiedząc jaki wpływ miałoby to na trwającą wojnę. Zaowocowało to wycofaniem się przywódcy Mandalorian, pod ogniem osłonowym podwładnych i w ogólnym chaosie jaki zapanował, gdy sytuacja całkowicie wymknęła się Adasce spod kontroli.

Podczas chaotycznego starcia Carrick powiadomił Campera, że uwolnił Jarael. Camper odebrawszy wiadomość Zayne'a zniszczył przekaźniki, kontrolujące exogorthy. Kosmiczne ślimaki zaatakowały Arkanian Legacy niemal doszczętnie niszcząc statek, podczas czego Arkoh Adasca zginął. W czasie wywołanego przez nie zamieszania żołnierze Republiki wycofali się do hangarów, gdzie czekały ich statki. Carth Onasi odleciał wraz z admirałem Karathem i Dallanem Morvisem. Lucien Draay chciał zabrać na pokładzie swego statku Carricka, by doprowadzić go przed radę Jedi, szantażując go, że jeśli nie zgodzi się lecieć z nim, to nie zabierze on także jego przyjaciół, statek Draaya był bowiem jedynym wciąż dostępnym środkiem transportu. Niespodziewanie jednak w hangarze wylądował Moomo Williwaw i zabrał na pokład Zayne'a, Jarael, Rohlana i Aleka. Lucien musiał więc kolejny raz pogodzić się z ucieczką Carricka.

Po bitwie

Republika zadbała by prawda o wydarzeniach na pokładzie Arkanian Legacy nie ujrzała światła dziennego. Będący sprawcą całego zamieszania Arkoh Adasca został przedstawiony jako ofiara niespodziewanego ataku Mandalorian, na których zrzucono winę za te wydarzenia. Sama kompania AdasCorp prawdopodobnie znalazła się pod kontrolą Draay Trust.

Same szczątki statku stały się obiektem zainteresowania obu stron konfliktu, które walczyły o możliwość ich zdobycia. Nie wiadomo jednak jak te walki się zakończyły i czy któraś ze stron zdobyła wrak.

Znani uczestnicy

Republika

Mandalorianie

Adascorp

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!