Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Bitwa o Teth

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Bitwa o Teth.jpg
Bitwa o Teth
Konflikt Wojny klonów
Data 22 BBY
Miejsce Teth
Wynik
  • Zwycięstwo Republiki.
  • Powodzenie misji Anakina.
Strony
Republika Galaktyczna Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Siły
Straty
  • Większość klonów
  • Oba AT-TE
  • Ciężkie uszkodzenie jednego z Venatorów
  • Jeden Delta-7B
  • Prawie wszystkie siły
  • Ucieczka Asajj VentressBitwa o Teth to bitwa tocząca się podczas wojen klonów. Była spowodowana uwięzieniem przez Separatystów syna Jabby, Rotty i próbą odbicia go przez siły Republiki.

Przebieg

Przed bitwą

Gdy porwano syna Jabby, ten zwrócił się z pomocą do Republiki i Separatystów. Nie wiedział on jednak, że to ci drudzy go porwali. Republice zależało na dobrych stosunkach z Huttem, ponieważ sojusz z nim pozwalał na swobodne przemierzanie jego terenów. Było to kluczowe dla przebiegu wojny. Jedi w porozumieniu z Kanclerzem rozesłali po całej galaktyce zwiadowców. w końcu okazało się, że poszukiwany jest na Teth. Mistrz Yoda postanowił wysłać tam Anakina Skywalkera i jego nowego padawana Ahsokę Tano. W tym samym czasie Obi-Wan Kenobi udał się do Jabby z informacją, że Jedi już podjęli działania w sprawie jego syna.

Wspinaczka do klasztoru Bo'marr

AT-TE wspina się na klif.

Kiedy oddział Anakina, Ahsoki i kapitana Rexa przybyły we wskazane miejsce rozpoczęła się ciężka wspinaczka, ponieważ klasztor do którego mieli dojść znajdował się na stromym wzgórzu. Podczas wspinaczki zabito wiele klonów i zniszczono jedną z dwóch maszyn AT-TE. Nagle do walki wkroczyły droidy na maszynach STAP. Kiedy Anakin widział, że te droidy wyrządzają za duże szkody skakał z jednego STAPU na drugi niszcząc obsługujące je droidy. Ostatnią maszynę zachował dla siebie. Dzięki niej dostał się na szczyt wzgórza. W tym samym czasie Ahsoka stojąc na jedynej maszynie kroczącej jaka pozostała skutecznie osłaniała wspinających się żołnierzy. Po chwili wszyscy znajdowali się już pod bramą klasztoru.

Bitwa wokół klasztoru

Klony wraz z Jedi weszli do środka. Powitał ich droid, który był dozorcą klasztoru. Udawał, że był w niewoli droidów, a tak naprawdę był ich sojusznikiem. Klony utworzyły pozycje obronne przy wejściu do klasztoru, a Jedi poszli szukać małego Hutta. Kilka chwil po tym przy klasztorze wylądowały separatystyczne transportery C-9979. Wyszło z nich wiele droidów i kilka myśliwców typu Vulture. Rozpoczęła się strzelanina. Wszystkie klony poza Rexem i jeszcze jednym klonem zginęły. Wtedy zjawiła się Asajj Ventress. Próbowała wyciągnąć z Rexa informacje gdzie jest Skywalker. Gdy ten odmówił udzielenia informacji, Ventress wpłynęła na niego mocą. Kapitan połączył się z generałem, ale ten odkrył, że Ventress za tym stoi. Klony które przeżyły wzięto do niewoli. W pewnym momencie Rex wyrwał jednemu z droidów broń i rozpoczęła się strzelanina. Kiedy wydawało się, że droidy zabiją klony, z pomocą przyleciał Obi-Wan Kenobi z oddziałem klonów i wypuszczając eskadrę myśliwców V-19. W tym samym czasie Anakin, Ahsoka i Rotta szukali tylnego wyjścia i czegoś czym da się odlecieć. Po drodze Ahsoka stoczyła krótki pojedynek z Ventress, ale uciekła. Wraz ze swoim mistrzem odnaleźli statek Twilight którym odlecieli.

Kenobi vs Ventress

Obi-Wan walczy z Ventress

Kenobi udał się do Ventress i chciał z nią walczyć. Ta wysłała na niego droidy, a sama uciekła. Obi-Wan bez problemu zniszczył droidy i dogonił przeciwniczkę. Po krótkiej walce Asajj wybiła Obi-Wanowi miecz świetlny z ręki, ale temu udało się wymknąć. Walka toczyła się dalej. Nagle obydwoje poczuli, że Anakin opuścił system. Zdesperowana uczennica hrabiego Dooku najpierw próbowała zabić Obi-Wana, a potem wskoczyła na nadlatujący myśliwiec i uciekła.

Zakończenie bitwy

Mimo tego iż misja przywódczyni Separatystów zakończyła się niepowodzeniem na planecie i na orbicie wciąż toczyła się ciężka walka. W końcu w klasztorze zakończyła się walka, ale na orbicie wciąż toczyła się ciężka walka. Na jednym z niszczycieli Republiki chciał wylądować Anakin, ale nie dało się dezaktywować osłon, ponieważ zakończyło by się to zniszczeniem statku. Anakin, Ahsoka i Rotta musieli udać się zepsutym statkiem na Tatooine. Kilka godzin potem i na orbicie udało się zniszczyć wszystkie siły droidów. Bitwa zakończyła się okupionym dużymi stratami zwycięstwem.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!