Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Devastator/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Devastator.

Devastator (Dewastator) to Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-I. W pewnym okresie był okrętem dowodzenia Dartha Vadera.

Historia

Okręt ten zbudowano w 7 BBY. Krótko przed bitwą o Yavin, Devastator uczestniczył w bitwie na planecie Ralltiir oraz w pierwszej bitwie o Tatooine.

Podczas niej wdał się w pościg za statkiem Tantive IV, który należał do Rebelii. Po długiej wymianie ognia, niszczyciel trafił Tantive w generator pola, dzięki czemu mógł podciągnąć go pod siebie za pomocą promienia przyciągającego. Z jego pokładu odbył się abordaż. Później został przydzielony do Eskadry Śmierci. W 3 ABY uczestniczył w bitwie o Hoth. Rok później w 4 ABY brał udział w bitwie o Endor. Tam został zniszczony przez rebeliantów.

Nieścisłości

W grze X-Wing Alliance pojawia się niszczyciel typu Imperial-II o nazwie Devastator. Nie wiadomo, czy to ten sam statek, który ścigał Leię Organę nad Tatooine i został ulepszony do standardu Imperial-II, czy też inny okręt.

W grze, niszczyciel pojawił się tuż przed bitwą o Endor w pobliżu Kessel. Tam miał za zadanie pojmać Emona, Ace'a i Aeron Azzameen, którzy zostali wydani Imperium przez swojego wuja. Krążownik natychmiast zastawił sobą miejsce, z którego możliwa była ucieczka statków Azzameenów w nadprzestrzeń. Uwięzieni Rebelianci desperacko walczyli w swoich statkach przeciwko myśliwcom TIE, aż do momentu, gdy przyleciał ich przyjaciel - Dunari. On posiadał koordynaty innej drogi ucieczki. Zabrał Azzameenów z niebezpiecznego rejonu do asteroid Kessel. Devastator podążył za nimi. Nie zdołał jednak pojmać rebeliantów, którzy ponownie uciekli w nadświetlną.

Załoga

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!