Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Szwadron Błyskawica

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Eskadra Błyskawica)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Blyskawica.png
Szwadron Błyskawica
Data założenia 22 BBY
Dowódca/Dowódcy
Wybitni członkowie
Wyposażenie
PrzynależnośćSzwadron Błyskawica był oddziałem, należącym do 91 Korpusu Zwiadowczego. W jego skład wchodzili żołnierze ARF, a w drugiej fazie zbroi piloci AT-RT, jeżdżący na łazikach AT-RT. Podczas wojen klonów brał udział w kilku kluczowych bataliach.

Historia

Inwazja na Ryloth

Przemarsz do stolicy

"Komandorze, wezwij Błyskawicę!"
— Mace Windu podczas potyczki w górach.[1]
Podczas bitwy o Ryloth, kiedy oddziały 212 Batalionu Szturmowego zajęły miasto Nabat i uzyskały dla Republiki strefę lądowania, oddziały, dowodzone przez mistrza Windu i komandora Pondsa, wyruszyły w kierunku stolicy planety, aby wyzwolić ją spod jarzma Separatystów.
Eskadra Błyskawica włącza się do walki.
W skład sił oblężeniowych wszedł również szwadron Błyskawica, przydzielony na Ryloth z 91 Korpusu Zwiadowczego. Podczas przemarszu przez góry siły Republiki zostały zaatakowane przez silny oddział droidów bojowych, wykorzystujących czołgi typu AAT. Kiedy maszyny zniszczyły AT-TE, znajdujący się na przedzie kolumny, generał Windu wezwał szwadron Błyskawica, aby zniszczył wrogi oddział, przecierając drogę pozostałym oddziałom klonów. Jedi osobiście wsiadł na jeden z łazików i poprowadził atak. Po krótkiej potyczce, w której piloci użyli, poza swoimi AT-RT, detonatorów, droidy zostały zniszczone. Podczas starcia szwadron stracił trzy łaziki[1].

Sojusz

Ponieważ siły WAR odnotowały zbyt duże straty, mistrz Windu był zmuszony szukać wsparcia u miejscowego ruchu oporu. W związku z zaistniałą sytuacją, Jedi zabrał ze sobą dwóch żołnierzy z Błyskawicy – Staka i Razora i wyruszył na poszukiwanie twi'leckich partyzantów. Reszta szwadronu, wraz z całą kolumną, kontynuowała marsz na Lessu. Po pewnym czasie Windu i towarzyszące mu klony dotarli do mogił twi'leckich bojowników. Tam natrafili na ślad ruchu oporu. Wkrótce Republikanie schowali się przed niewielkim patrolem droidów. Roboty zostały zniszczone przez partyzantów. Mistrz Windu poprosił dowodzącego Chama Syndullę o pomoc w walce z okupantami. Twi'lekowie zabrali żołnierzy do swojej kryjówki. Tam, po dłuższych rozmowach, Syndulla zgodził się wesprzeć Republikę.

Oblężenie

"Most włączony."
— Razor, walnie przyczyniając się do zwycięstwa Republiki.[1]
Klony z Błyskawicy niszczą AAT w Lessu.

Lessu była dobrze chroniona – jedyną drogą do miasta był plazmowy most. Aby wedrzeć się do środka, Windu, Stak i Razor wdarli się niepostrzeżenie do MTT, który przewoził do stolicy zrabowane przez Separatystów kosztowności. Kiedy droidy na moście zaczęły prześwietlać transportowiec, Republikanie wyskoczyli z pojazdu i zniszczyli roboty. W tym momencie most został dezaktywowany. Windu za pomocą Mocy przeniósł Staka i Razora na drugi brzeg. Sam podjął walkę z droidem, latającym na STAPie. Wkrótce Jedi również znalazł się na drugim skraju przepaści. Windu zadecydował, że zatrzyma nadciągające droidy, a klony wyruszyły do centrum sterowania mostu. Po krótkim czasie most został znów aktywowany. Po chwili obaj żołnierze zostali zaatakowani przez komando-droidy, jednak szybko poradzili sobie z przeciwnikami. Tymczasem zjednoczone siły Twi'leków i klonów, a w tym szwadron Błyskawica, wdarły się do miasta i podjęły walkę z droidami. Wkrótce miasto zostało wyzwolone. Po odniesionym zwycięstwie, szwadron wziął udział w paradzie, zorganizowanej w celu uczczenia odzyskania przez Ryloth wolności.

Oblężenia planet Zewnętrznych Rubieży

Bitwa o Saleucami

Szwadron Błyskawica, wraz ze sporą częścią 91 Korpusu Zwiadowczego, dołączył do sił WAR, oblegających Saleucami. Oddział włączył się do walk zaraz po zajęciu przez Republikę krawędzi kaldery. W następnych dniach prawdopodobnie brał udział w potyczkach toczonych w mieście. Po śmierci generała Rancisisa, w skutek kontrataku Konfederacji, wszystkie siły armii klonów ruszyły do ostatecznego ataku.
Klony-piloci AT-RT podczas Bitwy o Kashyyyyk.
Klony odwracały uwagę Separatystów, podczas gdy Aayla Secura i Quinlan Vos podkładali ładunki wybuchowe przy generatorach geotermalnych. Kiedy doszło do wybuchu, który spowodował opadnięcie tarczy, chroniącej bazę Separatystów przed ostrzałem floty, gwiezdny niszczyciel typu Venator, na rozkaz Sagoro Autema, rozpoczął bombardowanie orbitalne. Oddziały naziemne Republiki w tym czasie powstrzymywały klony Morgukai przed ucieczką z krateru. Wkrótce bitwa dobiegła końca.

Kashyyyk

W przeciwieństwie do miażdżącej większości 91. Błyskawica nie pozostała na Saleucami w celu wybicia niedobitków Separatystów. Szwadron został wysłany na Kashyyyk, gdzie pomagał klonom z 41 Elitarnego Legionu bronić republikańskiego wybrzeża przed atakiem Separatystów[2]. Po wykonaniu Rozkazu 66 i przekształceniu Republiki w Imperium Galaktyczne, Błyskawica kontynuowała służbę, wciąż jako część 91 Korpusu Zwiadowczego w Armii Imperialnej.

Charakterystyka

Klon ARF ze szwadronu Błyskawica (na wys. skroni widać przekształcone logo 91 korpusu Zwiadowczego).

W skład szwadronu Błyskawica wchodzili żołnierze ARF. Na Kamino byli oni szkoleni do pilotażu maszyn kroczących AT-RT. W ramach tych treningów żołnierze ujeżdżali najpierw prawdziwe wierzchowce[3].

Żołnierze Błyskawicy wykonywali zadania, typowe dla całego ich korpusu – stanowili oddziały rozpoznawcze, odpowiedzialne za zwiad, czasem dokonywali dywersji na tyłach wroga. Często, wykorzystując swoje łaziki, wspierali regularną piechotę w walce z oddziałami droidów.

Przynależność do 91 Korpusu Zwiadowczego piloci ARF ze szwadronu oznaczyli w dość osobliwy sposób: na swoich hełmach, po obu stronach, na wysokości skroni mieli oni namalowane po połowie godła 91 Korpusu, dodatkowo pochylony pod kątem prostym.

Żołnierze ARF, zarówno z Błyskawicy jak i innych formacji WAR, wyposażeni byli w lżejsze pancerze zwiadowcze i specjalne hełmy, którym nadano opływowy kształt, dodano osłony anty-odblaskowe i lepszy system komunikacyjny niż u zwykłych szeregowców (było to konieczne, aby zdawać raporty na większe odległości podczas misji zwiadowczych).

Ciekawostki

  • W polskich tłumaczeniach, nazwa oddziału jest błędnie określana jako eskadra Błyskawica.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!