Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


I-5YQ

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Jax Pavan i I-5YQ.

I-5YQ zwany w skrócie I-5 był droidem protokolarnym znanym z handlu nielegalnymi towarami razem ze swoim wspólnikiem, Lornem Pavanem. W późniejszym czasie został towarzyszem jego syna, Jaxa Pavana.

Historia

Przed spotkaniem Lorna

W bliżej nieokreślonym czasie I-5YQ był własnością pewnej bogatej rodziny. Spotykał się tam ze złym traktowaniem. Należące do rodziny dzieci kazały mu między innymi skakać z dachu wieżowca, aby sprawdzić, jak daleko będzie w stanie polecieć.

Jakiś czas później trafił do handlarza złomem, od którego kupił go Pavan.

Towarzysz Lorna Pavana

Niedługo przed blokadą Naboo jeden z bliskich doradców Nute'a Gunraya - Hath Monchar wykradł holokron Dartha Sidiousa, w którym zapisane były jego plany blokady Naboo, w której wicekról Gunray również brał czynny udział.

W tym czasie I-5 był towarzyszem Lorna Pavana, który traktował go jak partnera. Wraz z liczącym na wzbogacenie się człowiekiem, droid brał udział w transakcji z Toydarianinem Zippą, który chciał im sprzedać holokron Jedi. Lorn zamierzał odsprzedać przedmiot z zyskiem Huttowi o imieniu Yanth. Do transakcji jednak nie doszło, ponieważ postraszony bronią za wzmiankę o Jedi Zippa uznał, że nie można mu bezkarnie grozić i po wytargowaniu ceny uciekł zarówno z holokronem, jak i piętnastoma tysiącami kredytów, które mieli przy sobie dwaj handlarze. Na szczęście dla nich neimoidiański zdrajca skontaktował się z Lornem proponując mu sprzedaż holkronu nie Jedi, lecz Sithów, który zawierał informacje o blokadzie Naboo.

Gdy Lorn wraz z droidem udał się do apartamentu Monchara, w którym zdrajca się ukrywał, pragnąc dać mu fałszywy czip kredytowy, zastali zgliszcza jego pokoju po starciu pomiędzy łowcą nagród, a Darthem Maulem. Holokron nie został jednak zniszczony, ponieważ był ukryty w sejfie, który osłonił go przed eksplozją. Pavan początkowo postanowił jak najszybciej pozbyć się przedmiotu, jednak namówiony przez I-5YQ postanowił sprzedać go Yanthowi. Podczas kolejnej próby transakcji zjawił się Maul, dokonując masakry, z której towarzysze ledwo uszli z życiem. Uciekając przed Zabrakiem spotkali dwójkę Jedi: padawankę Darshę Assant i jej mistrza Anoona Bondarę.

Mistrz Jedi poświecił się, dając im czas na ucieczkę, dzięki czemu pozostali schronili się w podziemiach Coruscant, gdzie nadal byli śledzeni przez Maula. Po wydostaniu się z niższych poziomów doszło do starcia pomiędzy padawanką a Sithem, w którym Darsha zginęła, dając Pavanowi i I-5 czas na chwilowe zamrożenie się w karbonicie, które uchroniło ich przed eksplozją, którą wkrótce miała miejsce.

Po rozmrożeniu Pavan postanowił śledzić Maula. I-5 chciał mu w tym pomóc, lecz ten nie zgodził się na to, dlatego wyłączył droida, a następnie przekazał go zaufanej osobie - Tudenowi Salowi, który miał wręczyć go Jedi, aby droid poinformował ich o spotkaniu Sitha i planach inwazji. I-5YQ jednak został przez niego zatrzymany, po czym przeprowadzono na nim operację czyszczenia pamięci.

Wojny klonów

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje z Medstar.

Odnalezienie Jaxa Pavana

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: informacje z Noce Coruscant.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!