Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jula Shryne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jula Shryne
Miejsce pochodzenia: Weytta
Rasa: Człowiek
Przynależność: Przemytnicy
Jula Shryne pochodziła z planety Weytta. Była żoną Jena Shryne i matką Roana. Trudniła się przemytnictwem. Była kapitanem statku Drunk Dancer.

Biografia

Dzieciństwo

Jula jako dziecko przejawiała umiejętności, które świadczyły o tym, że jest silnie związana z Mocą. Jednakże jej rodzice ukryli ją przed werbownikami z Zakonu i nie pozwolili swojej córce zostać Jedi. Od dziecka zniechęcano ją do bycia Jedi. W końcu Jula była pewna, że nie mogłaby żyć w Świątyni i dostosować się do trybu życia rycerzy.

Rodzina

Jula ożeniła się z Jenem, z którym potem miała dziecko - Roana. Jen wierzył, że bycie Jedi jest największym szczęściem jakie może spotkać Roana i nie zgodził się na to, by Jula przeszkodziła synowi w karierze. Kiedy werbownicy zabierali Roana, kobieta nie chciała im go oddać. Nigdy nie mogła się pogodzić z utratą dziecka. Doprowadziło to do kłótni i rozstania z mężem.

Przemytnik

Następnie Jula została przemytnikiem i kapitanem Drunk Dancer. Krążyła po całej galaktyce przewożąc ludzi i towary. Skrycie marzyła o spotkaniu z synem. W roku 25 BBY Jula, podobnie jak wielu innych przemytników, przyjęła zlecenie od Tyranusa. Polegało ono na dostarczeniu na księżyc Juguady sprzętu komunikacyjnego, który pozwoliłby uruchomić budowaną tam bazę. Nieświadoma prawdziwej tożsamości i zamiarów Sitha, kobieta wykonała zlecenie. Sześć lat później, syn Juli i padawanka Olee Starstone schronili się przed Imperium na jej statku. Wtedy Jula powiedziała Roanowi, że jest jego matką. Pokazała mu hologramy przedstawiające malutkiego Roana oraz powiedziała jaki był jej stosunek do poddania go szkoleniu. Zgodziła się pomóc dwójce Jedi, gdyż sądziła, że nakłoni syna do porzucenia życia Jedi i zostania przemytnikiem, co było powodem ostrych wymian zdań z Olee, która namawiała mistrza do poszukiwania tych, którzy przeżyli Rozkaz 66. Kiedy Dancer miała przejąć statek z Jedi, z nadprzestrzeni wyłoniły się myśliwce Imperium. Na ten czas Jula powierzyła dowództwo nad statkiem synowi. Po przechwyceniu transportera Jedi, zgodziła się na lot na księżyc Juguady. Na planecie powtórnie próbowała namówić syna aby został przemytnikiem i tym razem udało jej się to. Ponadto w czasie pobytu na księżycu Filli Bitters, członek załogi, próbował podłączyć się do bazy danych świątyni Jedi. Jednakże przypadkowo informatyk obudził także liczne droidy bojowe i droideki pozostawione przez Separatystów. Ponadto zostali wykryci przez przebywającego w świątyni na Coruscant Dartha Vadera, który wysłał na księżyc szturmowców. Towarzysze Juli przeprogramowali droidy by walczyły z siłami Imperium i uciekli z planety. Po ucieczce z księżyca Olee i inni Jedi udali się na Kashyyyka, natomiast Jula, Roan i pozostała część załogi udała się na Alderaan aby odeskortować stamtąd senatora Fanga Zara. Na czas akcji kapitan pozostała na statku. Kiedy Zang i Roan dotarli na pokład Tancerki, goniący Shryne'a Vader rzucił w kierunku statku mieczem świetlnym. Ostrze zabiło Fanga i ciężko raniło Julę. Następnie wszyscy udali się na Kashyyyk. Roan postanowił zmierzyć się z Vaderem. Tymczasem Olee i Jedi, których nie zabił Vader wrócili na pokład okrętu. Kiedy Jula dowiedziała się o śmierci syna pogodziła się z tym i uznała, że tak miało być. Razem z Olee i rycerzami na statek przybyli Chewbacca i Cudgel, którym Jula pozwoliła dołączyć do załogi. Załodze Drunk Dancer udało się uciec z Kashyyyka i skoczyć w nadprzestrzeń.

Ciekawostki

 • Jula dwa razy zdradziła, że umie wykrywać Moc i jej działanie:
  • Oboje wiemy, że nie macie dostępu do żadnych "tajnych funduszy", jak je określiłeś. Jeżeli jeszcze raz spróbujesz użyć perswazji Mocy wobec któregokolwiek członka mojej załogi, mogę zapomnieć, że jestem twoją matką.
  • Jak myślisz po kim odziedziczyłeś swoje umiejętności?
   • Świadomość nie zawsze bywa cechą rodzinną. [...] Ale wyczułem w tobie Moc w chwili, kiedy weszłaś do kabiny.
   • A ja zorientowałam się, ze ją wyczułeś.
 • Jula powiedziała, że nigdy nie potrafiłaby dostosować się do stylu życia Jedi, porzucić uczucia oraz przywiązanie do innych ludzi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!