Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Marszałek polowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marszałek polowy pośród przedstawicieli innych rang.
Marszałek polowy był najwyższą rangą regularnych sił Neo-Konkwistadorów, w czasach wojen mandaloriańskich, ustępującą jedynie samemu Mandalorowi.

Charakterystyka

Przynależnym marszałkom kolorem zbroi był złoty. Rangę tą otrzymywali początkowo najważniejsi doradcy Mandalora, szybko jednak uległa ona dewaluacji i prawo do noszenia tych barw zaczęli otrzymywać wszyscy wyjątkowo wspierający Mandalora lub tacy których chciał w jakiś sposób wyróżnić w stosunku do dowódców zbiórki. Zasięg władzy poszczególnych marszałków mógł być rozmaity, jedni mieli pod swym dowództwem pojedynczy drednot Kandosii czy tez kawałek frontu, inni zaś mieli władzę nad całymi sektorami.

Cassus Fett, jeden z marszałków polowych.
Oczekiwało się od nich, że będą brać udział w walkach na froncie tak jak wszyscy inni Mandalorianie, i początkowo tak też było, Cassus Fett osobiście prowadził atak na Cathar. Z czasem jednak, w miarę rozrostu tej struktury, blisko końca wojny spotkać można było dowódców preferujących wydawanie rozkazów z bezpiecznej odległości niż angażowanie się w walkę.

Jednym z pierwszych Mandaloran jaki ubrali złotą zbroje był Cassus Fett chcący dać w ten sposób dobry przykład. Innymi posiadaczami tej rangi byli Garon Borm, Pulsipher oraz Gorse Bendak, który to awansował do niej w ciągu dwóch lat od momentu dołączenia do Mandalorian. Podczas wojny domowej Jedi złotą zbroję nosił Mandalorianin dowodzący grupą która rozbiła się na Lehonie, natomiast w czasie wojny domowej Sithów złotą zbroję nosili Bralor i Xarga, nie wiadomo jednak czy w czasie wojen mandaloriańskich posiadali oni stosowny tytuł, czy tez raczej ubrali taką zbroję później.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!