Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Sha Koon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ShaKoon.JPG
Sha Koon
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Dorin
Rasa: Kel Dorianka
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
Sha Koon to keldorańska rycerz Jedi żyjąca w schyłkowym okresie istnienia Republiki. Używała miecza świetlnego o zielonym ostrzu.

Biografia

Wczesne życie

Młoda Sha Koon

Sha Koon, podobnie jak większość Kel Dorów, urodziła się na Dorinie. W pewnym momencie dzieciństwa, jej wuj - mistrz Jedi Plo Koon - zabrał ją na Coruscant, by mogła pobierać nauki w władaniu Mocą. Po przejściu podstawowych ćwiczeń w grupie młodzików nauczanych przez Mistrza Yodę, została przydzielona do ithorińskiego mistrza Jedi, Salditha.

W roku 44 BBY Sha brała udział w wojnie nadprzestrzennej Starka, choć nie bezpośrednio. W czasie odwrotu wojsk Republiki, jej wuj skontaktował się z nią telepatycznie oraz przedstawił jej obecną sytuację. Sha przekazała uzyskane informacje Radzie Jedi, która zdecydowała się wysłać do systemu Qotile siłę uderzeniową pod dowództwem Oppo Rancisisa. Ta decyzja w znacznej mierze pomogła zwyciężyć siłom Republiki.

Wojny klonów

W czasie trwania wojen klonów, Sha wraz z niewielkim odziałem żołnierzy została wysłana na Bal'demnic, gdzie prawdopodobnie znajdowały się kopalnie cortosis należące do Separatystów. Jej celem było odnalezienie i zniszczenie tych placówek. Jednak po lądowaniu na planecie, odkryła, że panuje na niej całkowity chaos wywołany buntem mieszkańców przeciwko Separatystom. W czasie bitwy Sha dała się ponieść gniewowi i zabijała każdego kto stanął jej na drodze. Chociaż jej oddział musiał się wycofać, Separatyści na skutek odniesionych strat musieli zrezygnować z dalszego wydobywania cortosis z Bal'demnic. Ponadto planeta znalazła się pod nadzorem Republiki.

Po pasowaniu na Rycerza, Sha otrzymała padawana, korelianina Baylis'a Archan'a. W roku 19 BBY wraz z nim udała się na planetę Giju. Niestety, jej uczeń nie przeżył wówczas bitwy z Separatystami. Był to wielki cios dla Rycerki. Odmówiła dalszego uczestnictwa w wojnie oraz powróciła na Coruscant, by móc nad tym pomedytować. Po bitwie o tę planetę, Sha otrzymała zadanie aby przeszukać Archiwa Jedi w celu znalezienia jakiejkolwiek wskazówki mogącej zdemaskować Sitha kontrolującego Senat od początku wojny. Podczas żmudnych poszukiwań wyczuła w Mocy śmierć swojego wuja na Cato Neimoidii. Na skutek szoku straciła przytomność.

Ocknęła się podczas wykonywania rozkazu 66, nakazującego klonom wyeliminowanie wszystkich Jedi. Sha na własne oczy widziała jak Anakin Skywalker przebija mieczem świetlnym Mistrzynię Jocastę Nu. Przerażona Sha musiała uciekać ze świątyni.

Czasy Imperium

Śmierć Shy Koon

Koon po niedługim czasie doszła do przekonania, że jest ostatnią Jedi, a jedynym ratunkiem dla Zakonu jest zabicie Dartha Vadera, a następnie Imperatora. Po krótkich przygotowaniach Kel Doranka postanowiła wcielić swój plan w życie. Udając, że pragnie zostać uczennicą Palpatine'a skontaktowała się z nim. Lord Sithów przekazał jej, że aby pobierać od niego nauki musi pokonać Vadera, który spotka się z nią w ruinach świątyni.

Na kilka chwil przed walką, Sha z zaskoczeniem wyczuła, że jej przeciwnik to nikt inny jak Anakin Skywalker. Wówczas Vader przekazał jej, że Imperator przejrzał jej zamiary, a jego celem jest jedynie pozbycie się jej. W tej chwili, Lorda Sithów zaatakowały kontrolowane przez Koon cthony. Wykorzystując moment nieuwagi przeciwnika, zdołała rzucić na niego siatkę energetyczną i tym samym uszkodzić jego aparaturę oddechową. Vader jednak szybko poradził sobie ze wszystkimi trudnościami i był gotów do pojedynku. Pomimo że został jeszcze parę razy zraniony, zdołał chwycić Sha Mocą a następnie przebić ją mieczem. W ostatnich chwilach życia, Jedi objawiła się wizja przyszłości, w której Vader i Imperator giną, a Zakon Jedi odradza się pod przewodnictwem Luke'a Skywalkera.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!