Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Bitwa o Fort Nowhere

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Battle of Fort Nowhere.jpg
Bitwa o Fort Nowhere
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Fort Nowhere na Ruusanie
Wynik
  • Zwycięstwo Imperium
  • Zniszczenie Fortu Nowhere
Strony
Imperium Galaktyczne Siły Fortu Nowhere
Dowódcy
Sariss, Boc Aseca, Yun Marie Peeno
Siły
Grupa wojenna Vengeance: Gwiezdny Niszczyciel typu Super Vengeance, 6 bombowców typu TIE, 4 promy szturmowe, 160 szturmowców, 2 transportery klasy AT-ST Źle wyszkolone i wyposażone siły naziemne, cywile
Straty
Minimalne CałkowiteBitwa o Fort Nowhere miała miejsce rok po bitwie o Endor.

Przygotowanie

Fort Nowhere był wojskową fortyfikacją Klasy Drugiej, która funkcjonowała jako miasto i azyl dla wszelkiej maści przemytników. Znajdowała się ona na Ruusanie, a zamieszkiwali ją głównie imigranci z Sulona.

Po jednej stronie barykady stała imperialna frakcja pod wodzą Jereca, którzy poszukiwali niedalekiej Doliny Jedi, a po drugiej osadnicy z Fortu Nowhere.

Przed bitwą

Jerec i Sariss studiują hologram Ruusana przed atakiem.
"Weź ze sobą Yuna i Boca. Sprawdźcie, ile uda wam się dowiedzieć. Informujcie mnie na bieżąco."
Jerec do Sariss

Przed bitwą Mroczni Jedi: Sariss, Boc i Yun, wylądowali na planecie jako przedstawiciele Imperium. Rozpoczęli rozmowy z burmistrzem Byronem Devem III z Fortu Nowhere. Mieszkańcy od początku odnosili się z nieufnością do nowo przybyłych. W celu "załagodzenia" nastrojów Sariss omal nie udusiła Mocą osadnika imieniem Lasko.

Mroczni Jedi wyciągnęli z burmistrza Deva, Marie Peeno i właściciela kafejki najistotniejsze informacje, po czym obiecali zostawić Fort Nowhere w spokoju, pomimo faktu, że zgodnie z imperialnym prawem, jego istnienie było praktycznie nielegalne.

Bitwa

"Potwierdzam. Zniszczyć osadę."
- Jerec do Sariss

Jerec rozkazał zrównać osiedle z ziemią, nie zważając nawet na współpracę Deva z Sariss. Imperium przypuściło głównie atak naziemny: siły powietrzne składały się z zaledwie sześciu bombowców typu TIE i czterech promów szturmowych, każdy przewożący pluton szturmowców (razem stu sześćdziesięciu żołnierzy). Wszyscy spędzili ostatnie dwadzieścia sześć godzin przed bitwą na pobliskiej równinie.

Atak rozpoczął się najazdem i zniszczeniem punktów obrony Fortu - w tym także tych na murach - przez laserowy ostrzał myśliwców TIE. Zaraz za nimi poleciały szturmowe promy i wylądowały w samym środku wojennej zawieruchy. Przemytnikom (konkretniej Dinkowi i Peeno) udało się zestrzelić jeden myśliwiec i prom, ale pozostałe trzy statki osiadły na ziemi już bez trudu i wkrótce potem mieszkańcy zostali otoczeni przez szturmowców.

Obrona Fortu Nowhere w żadnym wypadku nie mogła dotrzymać pola atakującym, toteż cała bitwa trwała zaledwie trzydzieści pięć minut: piętnaście na opanowanie miasta i dwadzieścia na spenetrowanie jego systemu podziemnych jaskiń i tuneli.

Trójka Mrocznych Jedi brała czynny udział w walce. Sariss osobiście odcięła głowę burmistrzowi Devowi, a Boc z radością wykończył rannych przemytników i osadników. Yun miał za zadanie zlikwidować farmy fortu znajdujące się pod powierzchnią.

Następstwa

Moldy Crow przelatuje nad ruinami Fortu Nowhere.
"Ci, którzy mieli dostatecznie dużo szczęścia, by przetrwać atak na Fort Nowhere zgromadzili się, zabrali tyle zapasów, ile mogli, i przybyli tutaj."
- Griff Grawley do Kyle'a Katarna i Jan Ors

Fort Nowhere został zniszczony, a większość obywateli zginęła. Jedynie kilku udało się uciec, wielu z nich stało się później celem dla szturmowców odbywających szkolenie. Poza jednym myśliwcem i promem, straty Imperium były niemal niezauważalne.

Kilka dni po bitwie, kiedy Imperialni odnaleźli Dolinę Jedi, na miejsce, które niegdyś było Fortem Nowhere, przybyli na pokładzie Moldy Crowa Kyle Katarn i Jan Ors. Wstrząśnięci skalą zniszczeń, agenci Rebelii na próżno usiłowali odnaleźć w ruinach ocalałych.

W końcu na pustyniach Ruusana odkryli grupę uchodźców, w tym Laska, Luthera Pardy'ego, Carole Grawley i Griffa Grawley, którzy pomogli im zlokalizować Dolinę Jedi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!