Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Aved/Archiwum 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Obecna strona. To poniżej to w większości wykładanie mi zasad przez adminów i innych BOSSÓW. Nie radzę czytać bo to straszne nudy xD


Witaj Aved!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Aved

Cześć, Aved, w zwyczaju Ossusa słowa linkuje się tylko raz w tekście, czyli jak raz już się pojawił link np. do Mocy to w innym miejscu już się go nie dodaje. Linkowanie słowa Palpatine w haśle Palpatine też mija się z celem, bo to odnosi do tego samego artykułu.

Pozdrawiam, --Morthal 17:43, 14 maj 2007 (CEST)

Dodatkowo przypominam, iż istnieje funkcja podglądu celem sprawdzenia wprowadzonych zmian. Każda nawet najdrobniejsza zmiana powoduje niepotrzebne zaśmiecanie bazy danych. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:33, 14 maj 2007 (CEST)

Zasady edycyjne i gramatyczne

Witaj,

  • Nazwy bitew piszemy małą literą (bitwa o Yavin)
  • Daty piszemy bez przecinka: 24,500 to w polskiej notacji 24 i pół - a rok należy zapisać jako 24500 (w linkach) lub 24 500]].
  • Wszystko to jest opisane w zaleceniach edycyjnych.

Pozdrawiam, signstraznik.png NLoriel Dyskusja  13:37, 15 maj 2007 (CEST)

Wszystkich witam,

-Pozwolę sobie zauważyć, że w Ilustrowanym Przewodniku Po Chronologii Bitwa o Yavin jest pisana z dużej litery.

-Zapytałem również polonistę i matematyka, czy liczba pisana z przecinkiem jest poprawna, odpowiedź była twierdząca, a jako że taki zapis jest stosowany często również w źródłach oficjalnych (choćby powyższy przewodnik) taka uwaga jest mocno naciągana.

Pozdrawiam, Aved. 13:03, 18 maj 2007 (CEST)

  • Po pierwsze - odpowiadasz na uwagi na stronie dyskusji użytkownika, który zamieścił u Ciebie wiadomość.
  • Po drugie - wydaje mi się, że na Ossusie są przyjęte takie zasady by ujednolicić wszystko - ale o tym lepiej podyskutuj z NLorielem, bo to on jest znawcą a nie ja :) --signjedi.png Sky Dyskusja  13:07, 18 maj 2007 (CEST)

Pisownia

Cześć!

W stanach zapis 24.500 oznacza "24 tysiące, pięćset". Po polsku 24,500 oznacza 24 i pół. Zatem daty piszemy bez przecinka. Stosuje się czasem zapis np. 10.000.000 - po to, aby "od pierwszego rzutu oka" było widać, że ta liczba to dziesięć milionów, a nie trzeba było "w głowie" liczyć zera. Poprawniej jest jednak zastąpić kropki spacjami - czyli, dla przykładu: 10 000 000.

Co do pisowni wielką literą. Po polsku jest niestety trochę inaczej niż w Ameryce, o czym wielu redaktorów książek zapomina. Na przykład poprawna pisownia polska to "Gwiezdne wojny", choć po angielsku mamy "Star Wars".

Co do nazw bitew:

Nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych: bitwa grunwaldzka, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Płowcami, druga wojna światowa, hołd pruski, konferencja genewska, kongres wiedeński, pokój toruński, powstanie styczniowe, powstanie warszawskie, rewolucja francuska, traktat wersalski, unia lubelska, wojna chocimska, wojna trojańska, wojna trzydziestoletnia. O możliwości pisania tego typu nazw wielką literą ze względów uczuciowych. - źródło: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629427.

Cytat z wikipedii:

12 września 1944 rozegrała się największa bitwa na ziemi radomszczańskiej – bitwa pod Ewiną. Oddziały III Brygady AL im. gen. Bema przyjęły bitwę z 10-krotnie liczebniejszym wojskiem niemieckim. http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Radomska - wziąłem pierwsze z brzegu hasło w którym pojawił się odnośnik do jakiejś bitwy.

Tytuły haseł na Ossusie zapisywane są jako np. Bitwa o Yavin - dlatego, ze system wiki NIE ZEZWALA na tytuł zaczynający się małą literą. Inaczej, dla systemu hasła bitwa o Yavin i Bitwa o Yavin to to samo hasło. Nie zmienia to faktu, że już w treści hasła słowo "bitwa" powinno być zapisane małą literą. Jedyny wyjątek jest wtedy, kiedy nazwa bitwy zaczyna zdanie. "Bitwa o Yavin to najkrwawsza bitwa w historii." To już jest chyba oczywiste.


Witam wszystkich czytających

Oto jest cytat z Ilustrowanego Przewodnika Po Chronologii Gwiezdnych Wojen:

"[...]Kiedy Sojusz zakończył świętowanie zwycięstwa w Bitwie o Yavin, zaczął przygotowywać się do opuszczenia ujawnionej bazy na Yavinie Cztery. [...]"

Wikipedia, jako tworzona przez wszystkich internautów, w tym tych bez rejestracji (jeśli da się tam zarejestrować, w co wątpię), nie jest źródłem ostatecznym.

Aved, 18 maj 16:45 (CEST)


Przypominam, że na to co napisano w Twojej dyskusji odpowiadasz w dyskusji tego, który Ci coś napisał. Dzięki temu ten ktoś komu odpowiadasz dostanie meilem informacje o tym, że czeka na niego jakaś nowa informacja.

Wracając do tematu:

  1. Najpierw napisz poprawnie tytuł Przewodnika zanim zaczniesz dyskusje na temat ortografii.
  2. O ile wikipedia może nie jest dobrym źródłem (choć zasady tam obowiązujące są podobne jak na Ossusie - w końcu to ten sam technicznie "silnik" strony i MOŻNA się tam zarejestrować :> ), to wpisów ze słownika ortograficznego PWN nie możesz negować.

Dyskusje w tym temacie uważam za skończoną. --signstraznik.png Yako Dyskusja  16:59, 18 maj 2007 (CEST)

przekierowania

Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś się wziął za porobienie takich skrótowych przekierowań - tak trzymać :) --signjedi.png Shedao Dyskusja  16:10, 19 lut 2008 (CET)

Coraz bardziej zaczyna mi się nie podobać akcja robienia przekierowań. Nie widzę żadnego sensu w robieniu przekierowań do stron z cytatami skoro i tak w większości przypadków ludzie będą tam przechodzili z haseł postaci. Jaki jest na przykład sens robienia 3 przekierowań: Onasi, Admirał Onasi, Carth do hasła Carth Onasi? signstraznik.png DantE Dyskusja  18:23, 23 lut 2008 (CET)
Nie, przekierowania służą do tego aby kierować z innej nazwy do właściwego hasła np: gdy postać znana była pod innym nazwiskiem, imieniem czy pseudonimem. Nie widzę większego sensu tworzenia kilku przekierowań na zasadzie kombinacji imienia, nazwiska czy posiadanego tytułu czy też jak gdzieś widziałem pisanego w cudzysłowie. Po to jest wyszukiwarka aby znaleźć hasło znając tylko imię czy nazwisko. Przekierowania do stron z cytatami jest całkowicie zbędne, bo jeśli już to ludzie będą ich szukać w haśle lub wpisując cytat w wyszukiwarce. signstraznik.png DantE Dyskusja  16:31, 24 lut 2008 (CET)

Interwiki

Link do strony francuskiej nie działa, gdyż Ossus ma "interwikową umowę" jedynie z angielską, niemiecką, hiszpańską, rosyjską i włoską Wikią. Zajrzyj tu, by poznać ich "kody" - pamiętaj, że należy je wstawiać w dokładnie takiej kolejności. Zadbaj również, by linki na tych właśnie Wikiach prowadziły do polskich artykułów. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać się w dość skomplikowanej przeszłości Ossusa, gdy nie został od razu zaakceptowany na miejsce Empirepedii. Na początku zrobiły to angielska i niemiecka Wikia, dopiero parę tygodni temu dołączyli do tego następni. --Jaro 18:19, 20 lut 2008 (CET)

Daty

wstrzymaj się proszę z robieniem takich artykulow o datach proszę. Dziś wieczorem jak już będę miał normalne łącze to postaram się wyjaśnic dokładniej o co chodzi.

Generalnie chodzi o to, że takie artykuły są bez sensu. Jak do tej pory Trzymaliśmy się na Ossusie zasady, że daty "ziemskiej historii" robimy od 1977 roku czyli od premiery E4. Dzięki temu można tam napisać, że nie tylko ktoś się urodził, ale też jaki komiks czy film tv wyszedł. Nie ma sensu robić artykułów z listą urodzin, gdzie i tak większość ton czerwone linki.--signstraznik.png Yako Dyskusja  11:28, 27 lut 2008 (CET)

Twój profil

Nawet ossusowy ślepiec zauważy, że udzielasz się na stronie dużo więcej niż przeciętny Archiwista, który się rejestruje, a potem słuch o nim ginie. To naturalnie bardzo dobrze, jednak fakt, że sporo edytujesz oznacza, że więcej osób chciałoby się z Tobą szybko w jakiejś sprawie skontaktować. Dlatego sugerowałbym, żebyś napisał na swojej stronie profilu swój numer gg, a może też coś o sobie, jak poznałeś SW, itp. Pozdrawiam! --Jaro 15:58, 27 lut 2008 (CET)

Oryginalne tytuły

Ale po co to? --signjedi.png Shedao Dyskusja  16:09, 4 mar 2008 (CET)

W sumie ok, tylko jedna uwaga: nie rób przekierowań z książek, których tytuły znaczą w uniwersum SW coś innego, jak np. właśnie Fury - bo i tak nikt nie będzie wpisywał w wyszukiwarce "Fury (książka)" xD--signjedi.png Shedao Dyskusja  16:20, 4 mar 2008 (CET)

Edukacja

Jeśli jakiś nowy user robi coś źle i cofasz jego edycję, to plz, postaraj się mu wytłumaczyć na jego stronie dyskusji "dlaczego". Dla nas to jest oczywiste, ale dla nowych - niekoniecznie (a nie chcemy, by uciekali albo dalej robili źle). Wiem że to nużące zajęcie, ale chociaż dwa-trzy zdania ;) Thx. signstraznik.png Sky Dyskusja  23:09, 1 maj 2008 (CEST)

Strony cytatów

Na stronach cytatów postaci nie ma sensu zamieszczać infoboxa postaci, bo i tak większość osób wejdzie na te strony z haseł danej osoby. signstraznik.png DantE Dyskusja  21:08, 8 maj 2008 (CEST)

Przypisy mogą być tylko niech będą poprawnie bo w Anakinie nie działały prawidłowo. signstraznik.png DantE Dyskusja  21:13, 8 maj 2008 (CEST)

Grafiki w Atak klonów

Aved, na litość boską, następnym razem jak będziesz wstawiać grafiki to proszę, nie nawalaj ich tyle w jednym miejscu. Bo praktycznie przez 3/4 streszczenia był sam tekst, a potem nawalone na siebie tyle grafik, że stało się to maksymalnie nieczytelne. Zlikwidowałem wszystkie, bo i tak będę znacznie poszerzać tekst. Zobacz jak ładnie grafiki wpasowują się w tekst np. w haśle Cade Skywalker, Darth Krayt itd. Najlepiej raz po lewej, raz po prawej i co najważniejsze - z umiarem ;) Pzdr. signstraznik.png Sky Dyskusja  01:15, 10 maj 2008 (CEST)

Źródła

Podgląd

A może by tak używać funkcję podglądu. signstraznik.png DantE Dyskusja  22:42, 16 cze 2008 (CEST)

Grafika w szablonie Last of the Jedi

Zwykle nie dodajemy grafik w szablonach ułatwiających nawigację. Chyba że byłyby wkomponowane tak, że nie powiększałyby go w ogóle i ładnie by wyglądały - w przypadku szablonu LOTJ żaden z warunków nie został spełniony. signstraznik.png Sky Dyskusja  20:57, 22 cze 2008 (CEST)

Republika

Jakiś czas temu wspólnie postanowiliśmy, że Republika będzie przekierowaniem do Stara Republika. Linki takie są w naprawdę wielu miejscach i doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu robić z tego ujednoznacznienia, bowiem i tak 99% osób robiąc link Republika ma na myśli tą starą. Stworzyłem więc osobną stronę - Republika (strona ujednoznaczniająca). Na przyszłość konsultuj się proszę w różnych sprawach trochę częściej z innymi użytkownikami. A jak gdzieś coś piszesz, i nikt nie odpowiada, to wal na gg (chyba zabiorę się za robienie spisu użytkowników, gdzie wszystkie dane kontaktowe będą w jednym miejscu). A ja mam nauczkę, żeby nie kasować stron dyskusji zbyt szybko, bo nie każdy może wtedy zauważyć wynik dyskusji... signstraznik.png Sky Dyskusja  00:41, 24 cze 2008 (CEST)

Tłumaczenie

Nie doszła do mnie twoja wiadomość. Nie znam rosyjskiego, więc nie pomogę w tłumaczeniach. signstraznik.png DantE Dyskusja  19:44, 9 lip 2008 (CEST)

Szablon Seria

Trzeba coś zrobić aby szablon ten nie nakładał się w hasłach z galeriami obrazków. Tak jak teraz jest nie może być bo hasło jest nieczytelne i trzeba się wstrzymać z dodawaniem tego infoboxu do kolejnych haseł. Skoro nie było tłumaczenia danej książki to nie wpisujemy nic w danej pozycji. signstraznik.png DantE Dyskusja  21:06, 9 lip 2008 (CEST)

Nie dotyczy

Czemu w sekcji źródło przy okładkach piszesz " nie dotyczy"? --signstraznik.png Yako Dyskusja  18:40, 29 sie 2008 (CEST)

Ok. nie wiem czemu, ja zawsze wpisywałem tam tytuł komiksu, dlatego mi się to dziwne wydało. Spoko :) --signstraznik.png Yako Dyskusja  18:57, 29 sie 2008 (CEST)

Dwie sprawy

Bardzo proszę o nierobienie przekierowań do artykułu, który i tak ma być przeniesiony pod nazwę z której zostało zrobione przekierowanie. Stwarza to niepotrzebne zamieszanie.

I propozycja: na przyszłość, jeśli zaistnieje potrzeba przeniesienia jakiegoś artykułu, daj mi o tym znać na gg (2032415). Nie ma co zapychać bazy nowymi wersjami jeśli nie trzeba, w końcu i tak po przeniesieniu dana edycja będzie musiała zostać wycofana :). --signstraznik.png Shedao Dyskusja  16:59, 6 mar 2009 (CET)

Brak

W szablonie nie ma miejsca na coś takiego jak "brak", niezależnie jaki to szablon. Jak czegoś nie ma - to pola się NIE WYPEŁNIA. I wtedy automatycznie się ono ukrywa. Tutaj konkretnie w przypadku Legacy - nie ma jeszcze polskiego wydania/tłumaczenia, to nic nie wpisujemy, a nie "brak". signstraznik.png Sky Dyskusja  11:34, 12 mar 2009 (CET)

Zostało ustalone dawno temu że żadnych "braków" się nie wpisuje, więc nie wpisujemy nic i tego się trzymamy. I o co kaman z tym "bo stwierdziłem że tak jest lepiej, więc tak zacząłem robić"? Ty sobie coś stwierdzasz że jest okej i zaczynasz robić po swojemu, a potem ktoś po Tobie będzie poprawiać bo to co zobaczy jest niezgodne z obecnymi ustaleniami, i oboje nieświadomi będziecie odwalać robotę głupiego. Takie zmiany należy przedyskutować w szerszym gronie a nie robić na własną rękę. signstraznik.png Sky Dyskusja  11:45, 12 mar 2009 (CET)

Ja się nie rzucam, gdzie Ty to widzisz? Mówię o "dawno ustalonych zasadach" bo o tym była kiedyś dyskusja, nie raz i nie dwa (wybacz, nie znajdę teraz, mamy za duży bałagan w tych wszystkich dyskusjach) i wyszło na to że jak jakieś pole jest puste to nie wpisujemy "brak" bo to nie ma zbytniego sensu i wygląda nieestetycznie, jak nie ma polskiego wydania to czytelnik raczej się domyśli. I nie odbieraj mnie źle, wszyscy mają wolną rękę w tworzeniu artykułów, drzew kategorii (byleby z głową) i tak dalej, z tym że akurat takie zmiany w infoboxach warto nagłośnić na forum, bo potem są właśnie takie sytuacje, że ktoś przeprowadza edycję tylko po to by usunąć "brak" a nie zrozumiał Twoich intencji (np. Peteer ostatnio trochę edytuje i sądzę że o tym nie wie, ja też przed chwilą się dowiedziałem że taka dyskusja miała w ogóle miejsce). signstraznik.png Sky Dyskusja  12:01, 12 mar 2009 (CET)

spory czas temu, znaczy pewnie już z 2 lata dyskutowaliśmy o konwencji uzupełniania infoboxów do komiksów. Rozmowa powstała, gdyż w tamtym czasie powstawało wiele haseł o komiksach: ja robiłem KotORy i TotJe, Bakuś robił Republic i konieczne było ustalenie jakiegoś ogólnego ustalenia. Była gdzieś nawet strona z przykładowym uzupełnionym infoboxem i wzorem jak ma wyglądać hasło o komiksie, ale nie mogę jej w tym momencie znaleźć. A co do podanej przez Ciebie strony, to ona dotyczy kompletnie czegoś innego, bo sytuacji, gdy seria jest przetłumaczona do połowy i szablonu, gdzie wymieniamy wszystkie jej elementy. I w tamtej dyskusji wypowiedział się tylko DantE, a nie parę osób. Według mnie jest dobrze, jak jest teraz. signjedi.png Peteer Dyskusja  14:36, 12 mar 2009 (CET)

Re: Okładka Ewoków

Oki, trochę się rozpędziłem i zapomniałem o tym ustaleniu. Z przyzwyczajenia usuwam już nie dotyczy z wszystkich szablonów. signstraznik.png DantE Dyskusja  19:35, 4 maj 2009 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!