Fil

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Fil
Data i miejsce śmierci: 21 BBY, Vassek[1]
Miejsce pochodzenia: Kamino[2]
Rasa: Człowiek (klon)[2]
Wzrost: 183 cm [2]
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: żołnierz-klon
Fil to żołnierz-klon służący Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów. Posiadał stopień komandora.

Biografia

Młodość

Fil jak każdy z milionów żołnierzy-klonów był genetyczną kopią mandaloriańskiego łowcy nagród, Jango Fetta. Urodził się na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu komandora.

Misja na Vassek

W początkowym okresie wojny senator Amidala schwytała przywódcę Federacji Handlowej Nute'a Gunray'a. W roku 21 BBY Neimoidianin został przekazany w ręce Jedi, Luminary Unduli i Ahsoki Tano. Jednak dzięki zdradzie kapitana Argyusa, zdołał uciec na skradzionym republikańskim statku.

Fil razem ze swoim oddziałem wyjechał z rycerzem Jedi Nahdarem Vebbem na Vassek skąd dochodził sygnał skradzionego statku. Zanim jednak wkroczyli do akcji, poczekali na mistrza Fisto. Po jego przybyciu zadecydowano o zbadaniu tajemniczej cytadeli, z której dochodził sygnał. Na straży ich statku mieli pozostać R6-H5, Bel oraz Niner.

Wejście do budynku było jednak zamknięte. Fil zaproponował wysadzenie drzwi lecz mistrz Fisto odkrył sposób w jaki można było je otworzyć. Po wejściu do środka i krótkim rozpoznaniu, odkryli, że cytadela należy do generała Grievousa. Chwilę potem otrzymali wiadomość od strażników z zewnątrz, że na planecie pojawił się właściciel kryjówki. Dowódcy nakazali żołnierzom ukrycie się, a sami przygotowali zasadzkę na Grievousa.

Po jego wejściu klony zaatakowały go z wszystkich stron, przyczepiając liny do jego kończyn. Tymczasem Jedi zajęli się walką. Mimo skrępowania Grievous zabił kilku żołnierzy i zdołał zbiec. Oddział wyruszył jego tropem. Po chwili cyborg objawił się im w formie hologramu informując, że z jego siedziby nie wyjdą żywi. Zaraz po zakończeniu transmisji uruchomiła się pułapka, na której akurat stali klony i Jedi. Fil przeżył tylko dzięki pomocy swoich zwierzchników. Gdy niebezpieczeństwo minęło komandor skontaktował się z Belem i Ninerem prosząc by wezwali wsparcie. Jednak żołnierze zostali zabici przez IG-100 MagnaGuardy.

Przemierzając kolejne pomieszczenia klon oraz dwójka Jedi, trafili do dużej w sali, w której zostali zaatakowani przez roggwarta o imieniu Gor. Komandor od razu zareagował lecz gruby pancerz bestii chronił ją przed atakami. Chwilę potem Gor złapał go swoim ogonem i zaczął ściskać. Wtedy Jedi ruszyli do ataku ze zdwojoną determinację. Bestia jednak nie zamierzała się poddać. Uderzyła Filem o podłogę powodując jego śmierć. Gdy mistrz Fisto zabił Gora, Nahdar rozpoczął opłakiwanie żołnierza i obiecał, że pomści jego śmierć. Obietnicy nie dotrzymał, gdyż został zabity przez Grievousa.

Przypisy

Źródła