Het Nkik/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Het Nkik
Data i miejsce śmierci: 0 BBY
Miejsce pochodzenia: Tatooine
Rasa: Jawowie
Wzrost: 96 cm
Kolor oczu: Żółte
Przynależność: Klan Nkik
Profesja: Złomiarz
Het Nkik to przedstawiciel rasy Jawa, jako jedyny ze swej rasy sprzeciwił się Imperium. Zginął w 0 BBY.

Biografia

Het za młodu, wraz z przyjacielem o imieniu Jek, znalazł wrak myśliwca. W środku był zniszczony droid zabójca E522. Wspólnymi siłami wyremontowali go, ale gdy pokazali swoje dzieło Wimateece, przywódcy klanu Nkik, spotkali się z oburzeniem. Stało się tak dlatego, że Jawowie należeli do rasy tchórzliwej, tak więc starali się uciekać, a nie walczyć. Jakiś czas później miał się odbyć doroczny zjazd klanów. Nkik cieszył się na tą okazję - głównie dlatego, że miał spotkać Jeka, który został wysłany do innego klanu.

Het czekał bardzo długo, ale piaskoczołg, którym miał przyjechać klan Jeka, nie zjawił się. Próbował dowiedzieć się o tym co się stało od Wimateeki, ale gdy ten rozmawiał z liderem innego klanu, Nkik wyczuł, że jego przywódca bardzo się boi. Powiedział, że Jeźdźcy Tusken zaatakowali jedną z fortec Jawów. Twierdził, że to samo mogło spotkać piaskoczołg jego przyjaciela. Het zdenerwował się wtedy i w złości powiedział, że Jawowie powinni walczyć z Tuskenami. Oburzył się jeszcze bardziej, gdy Wimateeka zaczęła przepraszać drugiego lidera za bezczelność Nkika. Wybiegł z pomieszczenia i spotkał członka klanu Kkak. Oznajmił mu, że jest bardzo odważny i zaproponował mu, aby kupił od niego blaster wojskowy DL-44. Het przystał na tą propozycję. Mimo, że spotkanie się skończyło, pojazd jego przyjaciela nie zjawił się. Het namówił pewnego pilota, aby wyruszył z nim na poszukiwania. Wkrótce natknęli się na spalony piaskoczołg, wokół pełno ciał, a na miejscu kręcił się jeszcze pewien starzec, oraz dwa droidy. Starzec powiedział mu, że to Imperium zaatakowało pojazd, a nie Tuskeni mimo tego, że wszystko na to wskazywało. Na koniec powiedział mu, że Jawowie mogą walczyć, jeżeli zechcą. Wkrótce powrócił do Mos Eisley, a w miejscowej kantynie znów natknął się na tego starca. Tym razem był z młodszym chłopakiem, a w dodatku wyciągnął miecz świetlny i pozbawił ręki jednego z oprychów, którzy zaatakowali tego młodszego.

Jawa zachwycił się odwagą starca i postanowił dać przykład swoim ziomkom. Zamierzał zaatakować jednego ze szturmowców. Nim zdążył wyjść, zaczepił go pewien sprzedawca. Zamierzał sprzedać mu talizman bojowy Tuskenów. Het nie miał pieniędzy, tak więc umówili się, że ten zapłaci mu później, ale musi dać mu potrzymać blaster. Chwilę później sprzedawca wyszedł, podobnie jak Jawa, który chciał wprowadzić w życie swój plan. Jako miejsce ataku wybrał kadłub zniszczonego statku - Dowager Queen. Wkrótce w dole pojawiło się ośmiu szturmowców. Naśladując okrzyk bojowy Tuskenów Jawa pociągnął za spust, ale nic się nie stało. Okazało się, że jako zabezpieczenie transakcji, sprzedawca talizmanu wyjął z blastera zasilacz, czego Nkik nie zauważył. Wkrótce Jawa padł martwy, zastrzelony przez szturmowców.

Źródła