Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Jaro Tapal

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jaro Tapal.png
Jaro Tapal
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Albedo Brave
Rasa: Lasat
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Zielone
Kolor skóry: Fioletowa
Przynależność:
Profesja:
Jaro Tapal był lasackim mistrzem Jedi służącym w Wielkiej Armi Republiki w stopniu generała. Był on mentorem Cala Kestisa. Zginął w roku 19 BBY, poświęcając się, by uratować swojego ucznia przed klonami wykonującymi rozkaz 66.

Biografia

Szkolenie Cala Kestisa

W pewnym momencie swojego życia, Tapal wziął sobie za padawana Cala Kestisa. Ponieważ szalały wtedy wojny klonów, Lasat postanowił szkolić swego ucznia na pokładzie republikańskiego gwiezdnego niszczyciela typu Venator o nazwie Albedo Brave. Jaro nauczył Kestisa poprawnego postępowania jako Jedi oraz wielu umiejętności Mocy, między innymi telekinezy, spowolnienia, skoku Mocy i pchnięcia Mocą.

Rozkaz 66

W roku 19 BBY Tapal wezwał Cala na pokonanie toru przeszkód. Gdy padawan go pomyślnie przeszedł, podszedł do swojego mistrza i ten mu wyznał, iż opuszczą Braccę i przeniosą się na Mygeeto. Kestis się z tego powodu ucieszył. Nagle Lasat doznał wizji, która przyczyniła się do jego złego samopoczucia. Okazało się, iż dowódca klonów wycelował w niego z blastera, wykonując przy tym rozkaz 66. Gdy miał już zastrzelić Tapala, ten okazał się być szybszy i przeszył ciało klona mieczem świetlnym. Uczeń Lasata zaczął wypytywać, co się stało, jednak Jaro mu wyjaśnił, iż klony zdradzili ich i nie ma miejsca na jego pytania. Następnie kazał Kestisowi dotrzeć do kapsuł ratunkowych, gdzie razem się spotkają. Po rozdzieleniu się, Tapal zaczął przedzierać się przez korytarze gwiezdnego niszczyciela, zabijając przy tym żołnierzy. Po jakimś czasie, spotkał znów swojego ucznia i zauważył, iż stracił swój miecz świetlny. Lasat powiedział Calowi, żeby zaczął się wspinać. Po jakimś czasie spotkali się przy kapsułach ratunkowych, po czym Tapal rozkazał Kestisowi, by ten uruchomił jedną z nich. Gdy bronił swego ucznia przed strzałami, klony wycelowali ogniem w jego ciało, co osłabiło Lasata. W końcu dwójka weszła do kapsuły, jednak Tapal był już bardzo słaby. Gdy Cal Kestis spoglądał na swojego umierającego mistrza, ten mu wręczył swój miecz i powiedział żeby czekał na sygnał Najwyższej Rady Jedi i ufał tylko Mocy. Po jakimś czasie umarł w ciszy.

Post Mortem

Po śmierci, Tapal pojawiał się w różnych wizjach swojego ucznia, Cala Kestisa. Pokazał się między innymi na Bracce, gdzie upomniał swojego padawana, aby ufał tylko Mocy. Jakiś czas później Kestis przypominał sobie jak używać przeróżnych umiejętności Mocy i w tych retrospekcjach widział swojego mistrza, tłumaczącego Calowi, jak się tych wszystkich możliwości nauczyć. Pojawił się również jako zjawa, po tym jak Kestis ujrzał retrospekcję rozkazu 66, przebywając na Dathomirze. Jaro wtedy wytknął swojemu padawanowi błędy przeszłości i to, że nie był on godzien być Jedi. Jednakże po tym, jak młodzieniec odwiedził Ilum, zbudował swój nowy miecz świetlny oraz odkrył, że po porażka nie była końcem, postanowił wrócić do grobowca, gdzie znów się spotkał ze zjawą jego mistrza i stoczył krótki pojedynek, po czym wyznał duchowi Tapala, iż zamierzał brać przykład z lekcji, które od niego przyjmował. Jaro to zrozumiał i odszedł od młodzieńca, otwierając drzwi do samego środka grobowca.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Jaro Tapala została wykreowana na potrzeby gry komputerowej Jedi: Upadły zakon. W oryginalnej wersji językowej głosu użyczył mu Travis Willingham, a w polskiej wersji głos Lasatowi podłożył Norbert Kaczorowski.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!