Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Konkurencja na Korribanie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
OgarSithow.png
Konkurancja na Korribanie
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Miejsce: Korriban
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Konkurencja na Korribanie odbyła się w 21 BBY. Była ona swoistym turniejem, mającym na celu ocenienie przez hrabiego Dooku wyższości jednego z dwóch służących mu Mrocznych Jedi: Quinlana Vosa i Tola Skorra. Zawody wygrał Vos, jednak pomimo tego jego pozycja w kręgu Dooku wkrótce osłabła.

Krąg Dooku

Co do ciebie, Vos… Szybko stałeś się najlepszym z moich ludzi.
— Hrabia Dooku do Quinlana Vosa.

Podczas wojen klonów wokół hrabiego Dooku utworzył się krąg Mrocznych Jedi. Dwóch z nich: Quinlan Vos i Tol Skorr, nieustannie ze sobą współzawodniczyli o względy Sitha. Kiffar był w rzeczywistości wtyczką Jedi, mając szpiegować przywódcę Konfederacji Niezależnych Systemów na rzecz Republiki Galaktycznej. Wpływ Dooku jednak znacznie zbliżył Vosa do [[|Ciemna strona Mocy]]. Aby poddać obu podwładnych próbie, Dooku zabrał ich na Korriban, gdzie znajdowało się cmentarzysko Sithów. Obu mężczyznom wydał to samo polecenie: mieli odnaleźć holokron Dartha Andeddu.

Zawody

Znów jest mój.
— Quinlan Vos po odzyskaniu holokronu Dartha Andeddu.
Żaglowiec hrabiego Dooku na Korribanie.

Pierwszy do celu dotarł Quinlan Vos. Szczegóły tej części konkurencji pozostają nieznane. W drodze na statek hrabiego Kiffar został zaatakowany przez Skorra, który zepchnął konkurenta na skraj zniszczonego mostu, odbierając mu holokron. Vos przewidział strategię przeciwnika. Skorr był już wcześniej na Korribanie, dzięki czemu znał tajne przejścia. Pewność siebie, spowodowana znajomością terenu, stała się powodem klęski Tola. Vos wprowadził go prosto na ogara Sithów, z którym Skorr walczył podczas ostatniego pobytu. W tym momencie Quinlan odzyskał holokron i zaczął uciekać na dach budowli. Po drodze starł się z przeciwnikiem, jednak zdołał go wepchnąć z powrotem przez wyrwę w dachu. Od zguby Skorra uratował Dooku, unosząc ucznia na pokład statku. Vos wręczył mistrzowi swoją zdobycz.

Skutki

Hrabia Dooku, wręczający Quinlanowi Vosowi kryształ Dartha Andeddu.
Wspaniały, prawda? Dzięki temu holokronowi poznam pradawną mądrość Dartha Andeddu. Wiedzę i potęgę Sithów.
— Hrabia Dooku do Quinlana Vosa, przeglądając zawartość holokronu.

Vos wygrał konkurencję, tymczasowo zyskując lepszą pozycje od Skorra. Jako dowód uznania za osiągnięte postępy w zgłębianiu ciemnej strony Dooku wręczył Kiffarowi kryształ Dartha Andeddu, który znajdował się w holokronie. Tyranus zamierzał wykorzystać pozostałą zawartość nośnika danych do zgłębienia nauk Sithów. Wkrótce Quinlan został poddany kolejnej próbie – Dooku zlecił mu zabójstwo senatora Vienty. Vos wykonał zadanie, jednak okoliczności sprawiły, iż utracił wypracowaną na Korribanie pozycję w kręgu Dooku.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!