Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Oblężenie Naboo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Manga-NabooInvasions.jpg
Oblężenie Naboo
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 5 ABY
Miejsce Naboo
Wynik Zwycięstwo Nowej Republiki.
Strony
Nowa Republika Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Yendor Nieznany
Siły
Myśliwce TIE
Straty
Nieznane NieznaneOblężenie Naboo było serią potyczek o kontrolę nad planetą Naboo między siłami Nowej Republiki i Imperium Galaktycznego podczas galaktycznej wojny domowej. Miało miejsce w roku 5 ABY i skończyło się porażką imperialnych.

Preludium

Naboo jako ojczysty świat poległego imperatora Palpatine'a stał się miejscem mobilizacji sympatyków Imperium będącego obecnie w rozsypce. Oprócz znaczenia symbolicznego Naboo była dobrze prosperującą planetą Środkowych Rubieży, która szczyciła się prężną gospodarką i znacznie czystszym środowiskiem niż na większości globów okupowanych przez Imperium. Przez to był to jeden z najbardziej pożądanych światów w całej galaktyce.

Bitwa

Nowa Republika w samą porę otrzymała ostrzeżenie od zbiegów. Nie zamierzając pozwolić Imperium na zajęcie Naboo wysłała siły mające powstrzymać wrogów. Gdy imperialne statki wyskoczyły z nadprzestrzeni, republikańskie myśliwce już na nich czekały. Trzykrotne ataki Imperium za każdym razem kończyły się fiaskiem. Jednostki Nowej Republiki systematycznie eliminowały wrogów jednego po drugim. Podczas ostatniej potyczki doszło do walki między X-wingami z Eskadry Koron dowodzoną przez Yendora, a myśliwcami TIE. Po otrzymaniu ostrzeżenia Twi'leka, Thane Kyrell skręcił swoim myśliwcem i ujrzał kolejną falangę TIE-ów, które nadciągnęły sponad łuku klifów Naboo. Wziął ich za ostatnich maruderów z zespołu szturmowego, który przybył wczorajszego dnia. Pochodzący z Jelucana człowiek otworzył w kierunku wrogów ogień przemykając ukosem obok nich. W ten sposób zestrzelił 3 imperialne myśliwce. Reszta Eskadry Koron oczyściła planetę z sił Imperium. Podczas walk Kendy Idele oberwała w prawe skrzydło, lecz wylądowała bezpiecznie wraz z innymi na dachu dużego pawilonu pod pałacem królewskim w Theed i zabrała się do naprawiania swojego X-winga.

Wynik

Po trzech nieudanych atakach, siły imperialne odpuściły dalsze próby zdobycia Naboo i wycofały się, by pod przywództwem wielkiego moffa Randda przegrupować się i przygotować do bitwy o Jakku.

Źródła