Shiva IV

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Shiva IV
Astrografia
Region: Dzika Przestrzeń[1]
Sektor: Tunel Jahilid[2]
Układ: Shiva
Współrzędne: L-21[1]
Geografia
Dominujący krajobraz: Trawiaste równiny
Ważne miejsca: Suche ziemie
Społeczeństwo i inne
Rząd:
Struktura demograficzna:
Główne miasta:
Przynależność:
  • Dwanaście Plemion T'Syriélów
  • Konfederacja Calian
Shiva IV była planetą położoną w Dzikiej przestrzeni i odizolowaną od galaktycznej społeczności.

Krajobraz i klimat

Dużą część Shivy pokrywały trawiaste równiny, z których jedna nosiła nazwę Suchych ziem. Calianie, jedna z ras rozumnych zamieszkujących planetę, budowali duże miasta, między innymi Illyriaqüm i K'avor.

Fauna

Shivę zamieszkiwały co najmniej dwa gatunki zwierząt - białe, parzystokopytne wierzchowce, używane przez T'Syriélów, oraz zielone, średniej wielkości gady, trzymane przez Calian w charakterze zwierząt domowych.

Historia

Przez stulecia Shiva nie miała niemal żadnego kontaktu z resztą galaktyki z powodu swojego położenia. Jej mieszkańcy, Calianie i T'Syriélowie, byli w stanie bezustannej wojny. Sytuacja ta zmieniła się w roku 2 ABY, gdy do władzy wśród Calian doszedł Aron Peacebringer. Postanowił on odejść od wojowniczych tradycji swojego ludu i nawiązać sojusz z Kéral Longknife'em, demarchą Dwunastu Plemion T'Syriélów. Ich porozumienie, znane jako Konkordat Pokoju, nie przypadło do gustu wszystkim mieszkańcom, których część potajemnie przyłączyła się do Imperium w chwili przybycia na planetę generała Sk'ara, Dowódca rozpoczął kolejną fazę planu podbicia Shivy od zniszczenia miasta K'avor za pomocą bomby z antymaterii, a następnie porwał Peacebringera i Leię Organę podczas gali zorganizowanej w rocznicę wprowadzenia Konkordatu.

Peacebringer i księżniczka zostali postawieni przez obliczem generała, a gdy ten ruszył, aby zniszczyć stolicę, oboje pokonali swą eskortę i polecieli za wrogiem. Po pokonaniu żołnierzy Imperium dzięki wsparciu członków Rebelii, Organie udało się rozbroić bombę, a Lando Calrissianowi i Chewbaccy zabić Sk'ara. Aron zebrał swoją flotę i rozkazał zniszczenie imperialnej bazy oraz uwięzienie zbuntowanych Calian. Porażka Kaleeshanina nie umknęła uwadze Imperium, który posłał niszczyciel na Shivę. Rebelianci na pokładzie Millennium Falcona zaciągnęli okręt w czarną dziurę i zakończyli inwazję.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła