Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


9 Korpus Szturmowy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania9 Korpus Szturmowy (ang. 9th Assault Corps) był jednostką wojskową Wielkiej Armii Republiki, dowodzoną przez Luminarę Unduli. W skład korpusu wchodził 41 Elitarny Legion.

Historia

9 Korpus Szturmowy został utworzony wraz z całą WAR w 22 BBY.

Bitwa o Dinlo

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Dinlo.

W 21 BBY dwa bataliony 41 Legionu: Sarlacc A i Sarlacc B wzięły udział w walkach na Dinlo, gdzie zostały przyparte do muru przez wojska Konfederacji. Na pomoc przybyła im Kompania Improcco pod dowództwem Etain Tur-Mukan. Wojska Republiki zdołały przeprowadzić ewakuację.

Walki na Rishi

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Rishi.

Mniej więcej w tym samym czasie należąca do korpusu Kompania Zielona wyruszyła na Rishi, aby wyprzeć z planety oddziały Geonosjan, którzy opanowali miejscowe kopalnie eksonu, potrzebnego do produkcji amunicji do broni sonicznej. Podczas tej bitwy dowodzenie nad formację tymczasowo przejął mistrz Jedi Kit Fisto. Walka zakończyła się zwycięstwem Republiki.

Uba IV

W nieokreślonym momencie wojny 41 Legion walczył na Uba IV.

Abordaż na Tranquility

Zobacz główny artykuł: Sabotaż na Tranquility.

W bliżej nieokreślonej fazie wojny Kompania Zielona aresztowała wicekróla Nute'a Gunray'a na Rodii. Następnie eskortowała więźnia na Coruscant. Podczas podróży doszło do ataku Separatystów, w wyniku którego Neimoidianin został odbity.

Oblężenie Geonosis

Zobacz główny artykuł: Druga bitwa o Geonosis.

Jakiś czas później 41 Legion wziął udział w oblężeniu fabryki droidów na Geonosis. Klony prowadziły walkę dywersyjną, aby Barrissa Offee i Ahsoka Tano mogły wysadzić kompleks od wewnątrz. Plan się powiódł i Republika podniosła spektakularne, choć kosztowna zwycięstwo.

Obrona na Kashyyyk

Zobacz główny artykuł: Bitwa o Kashyyyk (19 BBY).
41 Legion podczas obrony Kashyyyku.

Pod koniec wojny 41 Legion wziął udział w obronie Kashyyyku. Dzięki doskonale zaplanowanej strategii obronnej bitwa zakończyła się zwycięstwem klonów. W trakcie batalii żołnierze wykonali rozkaz 66, zabijając Luminarę Unduli. Mistrz Yoda zdołał uciec, zabijając komandora Gree i jego pomocnika. 41 Legion rozpoczął okupację planety dla nowopowstałego Imperium Galaktycznego.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!